TEKNIQ: Nødvendigt opgør med jobcenterregimet
Den nye aftale på beskæftigelsesområdet er et vigtigt skridt mod et system, der sætter mennesker før proces. Ifølge erhvervsorganisationen TEKNIQ er tiden inde til at rydde op og give både borgere og virksomheder en mere enkel og meningsfuld indsats.

Det har længe været tydeligt, at beskæftigelsessystemet trængte til en grundig modernisering. Derfor er erhvervsorganisationen TEKNIQ tilfreds med, at man nu lægger op til at forenkle reglerne, fjerne unødige krav og skabe mere tillid i indsatsen.
- Systemet har alt for længe været præget af kontrol og proceskrav, derfor er det helt nødvendigt at bekæmpe jobcenterregimet og åbne for mere lokal frihed, fleksibilitet og konkurrence – for eksempel gennem private aktører og kunstig intelligens, siger Maria Schougaard Berntsen, underdirektør i TEKNIQ, der organiserer det tekniske erhvervsliv.
- Jobcentrenes fornemmeste rolle er at kende virksomhedernes behov og matche dem med den enkelte lediges potentiale – ikke at bevare et system, der sander til i administration. Når a-kasser og private aktører får mere plads, kan vi skabe hurtigere og mere målrettede forløb, der matcher det lokale arbejdsmarked. Det er hele forudsætning for at hjælpe ledige videre i meningsfulde job, siger Maria Schougaard Berntsen.
Yderligere information, kontakt:
Maria Schougaard Berntsen, underdirektør i TEKNIQ: 51 30 95 37 / msb@tekniq.dk
Michael Degn, presseansvarlig i TEKNIQ: 77 42 42 27 / mdc@tekniq.dk
Nøgleord
Kontakter
Michael DegnPresseansvarlig
Tlf:77424227mdc@tekniq.dkOm TEKNIQ
Erhvervsorganisationen TEKNIQ repræsenterer det tekniske erhvervsliv, der er drivkraften i den bæredygtige og digitale vækst i Danmark. Virksomhederne beskæftiger cirka 55.000 medarbejdere.
Følg pressemeddelelser fra TEKNIQ
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra TEKNIQ
TEKNIQ: SF-forslag giver folkeskolen luft til læring18.9.2025 07:42:44 CEST | Pressemeddelelse
SF’s udspil om tre milliarder kroner til bedre indeklima i skolerne er et nødvendigt skridt. Det vil give børn sundere rammer, styrke læring og reducere sygefraværet, lyder det fra erhvervsorganisationen TEKNIQ.
TEKNIQ: Imponerende medaljerække til danske talenter13.9.2025 20:35:47 CEST | Pressemeddelelse
Tre talenter fra det tekniske erhvervsliv har imponeret ved EuroSkills med en sølvmedalje, en bronzemedalje og en medallion for excellence. Deres talent og faglighed er en stor gevinst.
TEKNIQ: Flot hæder til dansk svejser13.9.2025 20:29:09 CEST | Pressemeddelelse
Jakob Østergaard Nielsen fra Wind Steel i Vojens fik anerkendelse for sit høje faglige niveau ved EuroSkills 2025 i Herning.
TEKNIQ: Flot medalje til dansk elektriker-talent13.9.2025 19:19:52 CEST | Pressemeddelelse
Elektriker Casper Kærvang Pedersen fra Øgaard A/S sikrede sig en flot bronzemedalje ved EuroSkills 2025 i Herning.
TEKNIQ: Flot medalje til dansk vvs-talent13.9.2025 19:14:22 CEST | Pressemeddelelse
Foran et feststemt publikum i Herning kunne Andreas Fredberg Pedersen fra Vittrups Smedie & VVS træde op på podiet og sikre Danmark en sølvmedalje i Plumbing and Heating.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum