SMVdanmark roser ny beskæftigelsesreform
SMVdanmark ser flere positive elementer i reformen af beskæftigelsesindsatsen, som et stort flertal af Folketingets partier netop har indgået aftale om. Ifølge SMVdanmark kan aftalen gøre det lettere for små og mellemstore virksomheder at navigere i beskæftigelsessystemet og sikre bedre adgang til kvalificeret arbejdskraft.

Den nye reform af beskæftigelsesindsatsen møder opbakning fra SMVdanmark. Reformen indeholder bl.a. en markant forenkling af beskæftigelsessystemet, nedlæggelse af jobcentrene og store offentlige besparelser.
Adm. direktør i SMVdanmark, Jakob Brandt, fremhæver især forenklingen af systemet som en stor gevinst for de små og mellemstore virksomheder:
”At nedlægge jobcentre og sikre færre ydelser og ordninger er rigtigt set. Det vil skabe et simplere system, der er nemmere at navigere i for virksomhederne. Det er vigtigt at luge ud i de ordninger, som vi ved, har en ringe beskæftigelseseffekt.”
SMVdanmark ser også positivt på reformens betydning for antallet af offentligt forsørgede:
”Det vil få en positiv indflydelse på antallet af offentligt forsørgede med færre ordninger og målgrupper. Vi ved, at der er en sammenhæng imellem antallet af offentligt forsørgede og antallet af offentlige forsørgelsesordninger. Så det er et helt rigtigt sted at sætte ind,” siger Jakob Brandt.
Derudover er det positivt med reformens intention om én indgang for virksomhederne i det kommunale beskæftigelsessystem. Endelig understreger SMVdanmark behovet for, at virksomhederne får en mere smidig og effektiv adgang til beskæftigelsessystemet. Jakob Brandt siger:
”Det er vigtigt for de små og mellemstore virksomheder, at det nye beskæftigelsessystem i højere grad end i dag er tilpasset virksomhedernes behov. Vi håber, at kommunerne med de færre statslige krav og regler vil bruge lejligheden til at indrette en beskæftigelsesindsats, der er mere smidig og tilpasset det lokale erhvervslivs virkelighed.”
SMVdanmark vil med det nye beskæftigelsessystem have fokus på, at den øgede frihed til kommunerne til at indrette beskæftigelsesindsatsen ikke kommer til at betyde, at man i den enkelte kommune mindsker det jobrettede fokus i indsatsen. Det er fuldstændig afgørende for reformens succes, at alle landets 98 kommuner har fokus på virksomhedernes behov og at få de ledige i beskæftigelse.
Kontakter
Jakob BrandtAdm. direktør i SMVdanmark
Tlf:24 25 27 27brandt@smvdanmark.dkAsbjørn LindsøKommunikations- og pressechef
Tlf:21534364lindsoe@smvdanmark.dkSMVdanmark er paraplyorganisation for brancheorganisationer, lokale tværfaglige håndværker- og industriforeninger og over 1.000 direkte medlemsvirksomheder. SMVdanmark repræsenterer omkring 18.000 små og mellemstore virksomheder og er den eneste hovederhvervsorganisation, der udelukkende arbejder for SMV’ernes interesser – både nationalt, lokalt og på EU-plan. Læs mere på SMVdanmark.dk.
Følg pressemeddelelser fra SMVdanmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra SMVdanmark
Djøf-festen fortsætter: 66 pct. flere kolde hænder i det offentlige på 10 år15.4.2025 19:43:19 CEST | Pressemeddelelse
En ny analyse fra SMVdanmark viser, at antallet af akademikere i den offentlige administration er steget markant det seneste årti – på trods af politiske løfter om det modsatte. Hver tredje ansatte i offentlig administration har nu en lang videregående uddannelse. Det er en bunden opgave at få vendt udviklingen, mener SMVdanmark.
Lancering af Det Danske Whiskymanifest: Dansk whisky skal på verdenskortet og tiltrække turister10.4.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Den 10. april lancerer de mest toneangivende danske whiskyproducenter Det Danske Whiskymanifest, der sætter standarderne for danskproduceret whisky. Manifestet skal styrke Danmarks position i verden som whiskyproducerende land og tiltrække flere turister til de danske destillerier.
Ny analyse: Vi kan sikre den nødvendige oprustning og matche Rusland – uden at udhule velfærden8.4.2025 08:32:35 CEST | Pressemeddelelse
Danmark og nabolandene kan matche Ruslands forsvarsudgifter frem mod 2050 uden krigsskat eller nedskæringer, viser en ny analyse. Ifølge SMVdanmark er økonomisk vækst og en fælles nordisk-polsk forsvarsfond vejen frem.
Invitation til lancering af Det Danske Whiskymanifest.7.4.2025 10:02:16 CEST | Presseinvitation
Destilleribranchen lancerer Det Danske Whiskymanifest, der markerer en milepæl for den danske whiskybranche. De dygtigste danske whiskyproducenter går sammen om et fælles kvalitetsstempel for at styrke og synliggøre dansk whisky.
SMVdanmark: Lave søgetal til erhvervsuddannelser er bekymrende1.4.2025 10:52:18 CEST | Pressemeddelelse
På trods af en beskeden fremgang, så viser søgetallene igen i år, at for få unge vælger erhvervsuddannelser. Det får SMVdanmark til at opfordre til politisk handling.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum