Påskeferien skaber øget trafik over Storebælt
De travleste rejsedage over Storebælt er skærtorsdag samt 1. og 2. påskedag. For at markere helligdagene lyses pylonerne op i gult.

Påskeferien banker på døren og er for mange forbundet med påskefrokoster, familiesammenkomster og sommerhusture rundt i det danske land. Det betyder vanen tro et øget pres på trafikken i hele landet, og dermed også på Storebæltsbroen.
Få et overblik over, hvordan trafikken fordeler sig over påskedagene, hvor broens pyloner bliver klædt i gult for at markere helligdagene, og at de lyse og lange dage er på vej.
På disse tidspunkter er trafikken tættest
Onsdag den 16. april og skærtorsdag bliver de største udrejsedage, hvor flest trafikanter vil krydse broen i retning mod Fyn og Jylland. Især torsdag fra 10:00 til 14:00 forventes trafikken i vestgående retning at være tæt.
De store hjemrejsedage er 1. og 2. påskedag, hvor turen over Storebælt i højere grad vil være i retning mod Sjælland. 1. påskedag bliver den største hjemrejsedag med tættest trafik mellem 11:00 og 19:00.
På grund af den øgede trafik må man derfor forvente, at kø kan forekomme i perioder – særligt i kort- og kontantbanerne.
”Vi anbefaler, at man benytter ekspresbanerne med en bizz eller nummerpladebetaling for at få den mest behagelig tur over Storebælt. Derudover opfordrer vi selvfølgelig til at køre forsigtigt og tage hensyn til hinanden. Pak bilen med godt humør og lidt ekstra tålmodighed”, siger Jens Kjær, chef for Storebælts betalingsanlæg.
På Storebaelt.dk kan man finde trafikprognoser og danne sig et præcist overblik over, hvordan trafikken fordeler sig i påskedagene.
Har man endnu ikke en automatisk betalingsløsning, kan man oprette en nummerpladebetaling helt gratis hos Brobizz, som fungerer på Storebælt efter 20 minutter.
Påskepyloner klædt i gult
For at markere helligdagene og, at de lyse og lange dage er på vej, klæder vi pylonerne i gult i påskedagene fra mørkets frembrud frem til midnat. Pylonerne bliver lyst op både skærtorsdag og langfredag samt 1. og 2. påskedag.
Gode råd til turen
- Tjek, at din bizz eller nummerpladebetaling er aktiv inden afrejse, så du undgår at sidde fast i betalingsanlægget. Sørg for, at nummerpladen er ren, før du kører afsted.
- Har du endnu ikke en automatisk betalingsløsning, kan du oprette en nummerpladebetaling på Brobizz.com helt gratis. Den virker på Storebæltsbroen efter 20 minutter.
- Kør forsigtigt og tag hensyn til hinanden i trafikken.
-
Tjek vejret og trafiksituationen inden afgang på Storebaelt.dk
Nøgleord
Kontakter
Oskar Leo MatthiesenKommunikationskonsulent, Sund & Bælt
Tlf:21807214olma@sbf.dkBilleder






Vedhæftede filer
Om Sund & Bælt
Sund & Bælt er en teknologidrevet infrastrukturvirksomhed, som ejer og driver forbindelserne over Storebælt og Øresund og om nogle år også forbindelsen over Femern Bælt til Tyskland. Vi bidrager dagligt til at øge mobiliteten for de mere end 250.000 kunder, som benytter vores infrastruktur. Sund & Bælts datterselskab Brobizz A/S driver herudover automatiske betalingsløsninger, som tilbyder elektronisk afregning på veje, broer, færger og parkeringsanlæg i Skandinavien og Europa. Sund & Bælt har sat en ambition om, at vi skal være bedst til at anlægge, drive og finansiere brugerbetalt infrastruktur, der styrker mobiliteten i Danmark og Europa.
Følg pressemeddelelser fra Sund & Bælt
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Sund & Bælt
Fra 1. juli kan udenlandske lastbiler nægtes passage ved Storebælt efter dom for ubetalt vejafgiftsbøde30.6.2025 12:53:21 CEST | Pressemeddelelse
Den 1. juli træder en lovændring i kraft, som giver Sund & Bælt beføjelser til at nægte udenlandske lastbiler passage ved Storebæltsbroen, hvis de har en dom for ubetalt vejafgiftsbøde.
Sommertrafik på Storebæltsbroen24.6.2025 09:07:19 CEST | Pressemeddelelse
Når skolernes sommerferie skydes i gang på fredag, stiger trafikken over Storebælt betydeligt. De travleste perioder hen over sommeren vil være lørdage og søndage mellem klokken 10 og 17. På fredag starter skolernes sommerferie og for mange betyder det en tur over Storebælt på vej mod feriedestinationen. Derfor vil trafikken stige betydeligt allerede i weekenden. Ikke bare på Storebæltsbroen, men i hele landet. Generelt forudser Sund & Bælt øget trafik hen over sommeren, og omkring weekender vil der opstå perioder med tæt trafik og længere rejsetid. De travleste perioder i retning mod Fyn og Jylland vil være på lørdage og søndage mellem kl. 10:00 og kl. 14:00. I retning mod Sjælland er trafikken tættest lørdage og søndage mellem kl. 11:00 og kl. 17:00. ”Vi er mange, der skal krydse Storebælt i ferien, og det kan selvfølgelig mærkes på broen - især lørdag og søndag er store rejsedage. Vi opfordrer derfor til at benytte vores ekspresbaner med en bizz eller nummerpladebetaling, så man kom
To transportministre åbner kæmpe LEGO-udstilling23.6.2025 15:43:46 CEST | Pressemeddelelse
Transportministrene Thomas Danielsen og Claus Ruhe Madsen, Slesvig-Holsten, indviede mandag den 23. juni en ny 250 kvm stor udstilling om Danmarks største infrastrukturprojekt i LEGOLAND i Billund. LEGO modellerne i den nye attraktion viser byggeriet af verdens længste sænketunnel – Femern Bælt-tunnelen – og skal inspirere børn og unge gennem leg og læring til at overveje en uddannelse inden for byggefagene.
GENUDSENDELSE - Presseinvitation: Transportministre åbner stor Femern-udstilling i LEGOLAND mandag den 23. juni20.6.2025 09:18:01 CEST | Pressemeddelelse
Transportministrene Thomas Danielsen og Claus Ruhe Madsen, Slesvig-Holsten, indvier mandag den 23. juni en ny 250 kvm stor udstilling i LEGOLAND i Billund. LEGO modellerne i den nye attraktion viser byggeriet af verdens længste sænketunnel – Femern Bælt-tunnelen – og skal inspirere børn og unge gennem leg og læring til at overveje en uddannelse inden for byggefagene.
Mindre virksomheder vinder stort på byggeriet af Femern Bælt-tunnelen18.6.2025 09:58:16 CEST | Pressemeddelelse
Mere end 1100 underleverandører har nu bidraget til byggeriet af Femern Bælt-tunnelen til Tyskland. To ud af tre af de bidragende virksomheder er danske. SMVdanmark glæder sig over de muligheder, som især små og mellemstore virksomheder har grebet på tværs af alle sektorer i det store anlægsprojekt.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum