Påskeferien skaber øget trafik over Storebælt
De travleste rejsedage over Storebælt er skærtorsdag samt 1. og 2. påskedag. For at markere helligdagene lyses pylonerne op i gult.

Påskeferien banker på døren og er for mange forbundet med påskefrokoster, familiesammenkomster og sommerhusture rundt i det danske land. Det betyder vanen tro et øget pres på trafikken i hele landet, og dermed også på Storebæltsbroen.
Få et overblik over, hvordan trafikken fordeler sig over påskedagene, hvor broens pyloner bliver klædt i gult for at markere helligdagene, og at de lyse og lange dage er på vej.
På disse tidspunkter er trafikken tættest
Onsdag den 16. april og skærtorsdag bliver de største udrejsedage, hvor flest trafikanter vil krydse broen i retning mod Fyn og Jylland. Især torsdag fra 10:00 til 14:00 forventes trafikken i vestgående retning at være tæt.
De store hjemrejsedage er 1. og 2. påskedag, hvor turen over Storebælt i højere grad vil være i retning mod Sjælland. 1. påskedag bliver den største hjemrejsedag med tættest trafik mellem 11:00 og 19:00.
På grund af den øgede trafik må man derfor forvente, at kø kan forekomme i perioder – særligt i kort- og kontantbanerne.
”Vi anbefaler, at man benytter ekspresbanerne med en bizz eller nummerpladebetaling for at få den mest behagelig tur over Storebælt. Derudover opfordrer vi selvfølgelig til at køre forsigtigt og tage hensyn til hinanden. Pak bilen med godt humør og lidt ekstra tålmodighed”, siger Jens Kjær, chef for Storebælts betalingsanlæg.
På Storebaelt.dk kan man finde trafikprognoser og danne sig et præcist overblik over, hvordan trafikken fordeler sig i påskedagene.
Har man endnu ikke en automatisk betalingsløsning, kan man oprette en nummerpladebetaling helt gratis hos Brobizz, som fungerer på Storebælt efter 20 minutter.
Påskepyloner klædt i gult
For at markere helligdagene og, at de lyse og lange dage er på vej, klæder vi pylonerne i gult i påskedagene fra mørkets frembrud frem til midnat. Pylonerne bliver lyst op både skærtorsdag og langfredag samt 1. og 2. påskedag.
Gode råd til turen
- Tjek, at din bizz eller nummerpladebetaling er aktiv inden afrejse, så du undgår at sidde fast i betalingsanlægget. Sørg for, at nummerpladen er ren, før du kører afsted.
- Har du endnu ikke en automatisk betalingsløsning, kan du oprette en nummerpladebetaling på Brobizz.com helt gratis. Den virker på Storebæltsbroen efter 20 minutter.
- Kør forsigtigt og tag hensyn til hinanden i trafikken.
-
Tjek vejret og trafiksituationen inden afgang på Storebaelt.dk
Nøgleord
Kontakter
Oskar Leo MatthiesenKommunikationskonsulent, Sund & Bælt
Tlf:21807214olma@sbf.dkBilleder






Vedhæftede filer
Om Sund & Bælt
Sund & Bælt er en teknologidrevet infrastrukturvirksomhed, som ejer og driver forbindelserne over Storebælt og Øresund og om nogle år også forbindelsen over Femern Bælt til Tyskland. Vi bidrager dagligt til at øge mobiliteten for de mere end 250.000 kunder, som benytter vores infrastruktur. Sund & Bælts datterselskab Brobizz A/S driver herudover automatiske betalingsløsninger, som tilbyder elektronisk afregning på veje, broer, færger og parkeringsanlæg i Skandinavien og Europa. Sund & Bælt har sat en ambition om, at vi skal være bedst til at anlægge, drive og finansiere brugerbetalt infrastruktur, der styrker mobiliteten i Danmark og Europa.
Følg pressemeddelelser fra Sund & Bælt
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Sund & Bælt
Sund & Bælt inviterer til borgermøder om Østlig Ringvej28.5.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Sund & Bælt afholder borgermøde i Kastrup og på Østerbro om arbejdet med den igangværende miljøkonsekvensvurdering af Østlig Ringvej.
Vedligehold påvirker trafikken på Storebæltsbroen i næste uge27.5.2025 15:05:58 CEST | Pressemeddelelse
Fra mandag den 2. juni til onsdag d. 4 juni udføres der vedligeholdelsesarbejde på Storebæltsbroen i aften- og nattetimerne. I denne periode vil der være dobbeltrettet trafik. Broen lukkes kortvarigt ad flere omgange for at omlægge trafikken.
6000 truede haletudser har fået nyt hjem på Sprogø23.5.2025 12:58:37 CEST | Pressemeddelelse
Sund & Bælt er gået sammen med Zoologisk Have København om at styrke bestanden af den truede paddeart grønbroget tudse. For nogle uger siden blev der indsamlet æg på den gamle del af Sprogø, der under de bedste betingelser i ZOO har udviklet sig til tusindvis af haletudser, som nu er blevet sat ud på den menneskeskabte del af øen.
Sund & Bælt udbyder opgave med anlæg af overhalingsspor på jernbane i København21.5.2025 14:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Folketinget har besluttet, at der skal anlægges overhalingsspor ved Kalvebod i København for at øge kapaciteten til gavn for passager- og godstrafik på jernbanen. Sund & Bælt udbyder nu første del af opgaven som en totalentreprise på op mod 330 mio. kr.
Sund & Bælt indgår partnerskab med LEGOLAND om ny Femern-udstilling21.5.2025 09:19:14 CEST | Pressemeddelelse
I samarbejde med Sund & Bælt åbner LEGOLAND til juni en stor udstilling, som viser byggeriet af verdens længste sænketunnel – Femern Bælt-tunnelen – med LEGO klodser.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum