Kriminalforsorgen bliver til Danmarks Fængsler
8.4.2025 16:00:00 CEST | Danmarks Fængsler | Pressemeddelelse
Kriminalforsorgen skifter i efteråret navn til Danmarks Fængsler. Det nye navn er mere nutidigt og skal styrke rekrutteringsmulighederne, ligesom det er let afkodeligt både nationalt og internationalt.

Behovet for et nutidigt navn, der styrker rekrutteringsmulighederne ved tydeligere at afspejle organisationens rolle og ansvar i samfundet, ligger til grund for navneskiftet til Danmarks Fængsler.
De færreste borgere forbinder det nuværende navn, og det at være en forsorg, med den faktiske opgave, og det er et problem.
- ”Jeg synes ‘Danmarks Fængsler’ præcist og enkelt forklarer, hvem vi arbejder for, og hvad den centrale opgave er. Jeg forventer, at større tydelighed kan være med til at øge interessen for vores arbejdsplads, også selvom et navn jo aldrig kan afspejle bredden og kompleksiteten af de mange opgaver, vi har”, siger direktør Ina Eliasen
Det nye navn er samtidig med til at tydeliggøre organisationens placering i retsvæsenet, som udgøres af politi, anklagemyndighed og Danmarks Domstole.
Med navneændringen skifter Kriminalforsorgen i Grønland navn til Grønlands Anstalter. Der pågår i øjeblikket overvejelser om det fremtidige navn for så vidt angår Færøerne.
Med det nye navn følger også et nyt visuelt udtryk. Navneændringen vil blive gennemført i løbet af efteråret 2025.
Det nye navn ændrer ikke på organisationens opgaver.
Fakta:
- Organisationen er til stede i Danmark, Grønland og Færøerne. Vores medarbejdere kommer derfor fra hele Rigsfællesskabet.
- Organisationen har cirka 4500 ansatte.
- Organisationen har ansvaret for cirka 4200 indsatte.
- Organisationen fører tilsyn med cirka 7000 klienter.
- Organisationen har ansvaret for blandt andet lukkede fængsler, åbne fængsler, arrester, udslusningsfængsler, fodlænkeafdelinger, tilsynskontorer, ungekriminalforsorgsenheder, transportenheder, udrejsecentre, en udlændingeinstitution, organisationens egne skoler og anstalter i Grønland.
- I Grønland betegnes kriminalforsorgens institutioner ikke fængsler, men anstalter. Dette følger af kriminalloven for Grønland, hvorefter der ikke idømmes straf, herunder fængselsstraf, men foranstaltninger. Blandt disse foranstaltninger er anbringelse i anstalt.
Nøgleord
Kontakter
Pressevagt
Tlf:7255 4141presse@krfo.dkFølg pressemeddelelser fra Danmarks Fængsler
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danmarks Fængsler
Største tilgang af uniformerede elever i Danmarks Fængsler i syv år1.9.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Danmarks Fængsler har i år den største samlede tilgang af uniformerede elever i syv år med 280 - langt størstedelen fængselsbetjente. I dag starter 123 nye elever, hvilket samtidig er ny rekord for et enkeltoptag i nyere tid.
Civilsamfundspuljen åbner igen1.8.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Nu er det igen muligt at søge midler til projekter og indsatser, der skal forebygge kriminalitet.
Flere samtidige svigt gjorde undvigelse fra Vestre Fængsel mulig26.6.2026 16:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Styrelsen for Danmarks Fængsler har identificeret flere fejl i sikkerhedskæden, som samlet set muliggjorde undvigelsen fra Vestre Fængsel den 4. februar 2026. Som konsekvens heraf er der iværksat en række tiltag for at skærpe sikkerheden og reducere risikoen for, at en tilsvarende hændelse kan finde sted i fremtiden.
Nørre Snede Fængsel får ny specialiseret visitationsafdeling for seksualdømte17.6.2026 10:03:27 CEST | Pressemeddelelse
Den nye visitationsafdeling for seksualdømte i Fængselskreds Vest skal supplere den allerede eksisterende visitationsafdeling i Herstedvester, Fængselskreds Øst.
Visse sager om optagelse og aflytning af telefonsamtaler med retshjælpsorganisationer kan blive genoptaget15.6.2026 11:05:12 CEST | Pressemeddelelse
Visse indsatte og tidligere indsatte, der har fået optaget telefonsamtaler med Krims Retshjælp eller øvrige retshjælpsorganisationer, der yder indsatte juridisk bistand, kan have krav på godtgørelse.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum