Tusindvis af danskeres ferie bliver påvirket af nye regler fra 2. april
Fra på onsdag d. 2. april 2025 skal du have en forhåndsgodkendelse, også kaldet Electronic Travel Authorisation (ETA), hvis du skal rejse til Storbritannien eller Nordirland. En ny undersøgelse viser, at lige knap 70 procent af danskerne ikke kender til de nye regler.

Rig historie, kulturelle aktiviteter og naturskønne landskaber. Der er mange grunde til, at Storbritannien og Nordirland er populære rejsedestinationer for tusindvis af danskere hvert eneste år.
Storbritannien har besluttet, at man pr. 2. april 2025 skal have en forhåndsgodkendelse, også kaldet ETA, hvis man skal besøge landet eller Nordirland. En ny undersøgelse foretaget af YouGov for Gjensidige viser, at lige knap 70 procent af danskerne ikke kender til de nye regler. Det bekymrer Louise Hertzum Andersen, fagchef i Gouda Rejseforsikring.
“Hvis du rejser til Storbritannien eller Nordirland efter d. 2. april, og har glemt at søge en forhåndsgodkendelse, risikerer du at blive afvist i lufthavnen for indrejse inden du skal igennem den britiske grænsekontrol. Det vil betyde forsinkelser og ekstra omkostninger, da du muligvis skal arrangere en ny rejse. Det er både træls og besværligt, mens det slår skår i den gode ferieglæde,” fortæller hun.
Husk at tjek op på indrejseregler og krav
Louise Hertzum Andersen minder om, at det altid er vigtigt at tjekke op på indrejsekrav og regler for den destination, du vil rejse til.
“Din rejseforsikring dækker ikke, hvis du ikke overholder de indrejsekrav og regler, der er på den bestemte destination. Derfor bør du altid orientere dig i indrejsekrav og regler for den destination, du skal til inden afrejse, og dette er blot blevet endnu vigtigere i den meget omskiftelige verden, vi lever i. Den nye ETA i Storbritannien og Nordirland betyder, at du skal sikre dig forhåndsgodkendelsen inden du rejser afsted, hvorefter den er gyldig i to år og tillader flere rejser til Storbritannien og Nordirland med ophold på op til 180 dage”.
Planlægger du en rejse til en af de to destinationer, kan ansøge om en ETA online via UK ETA-appen eller på hjemmesiden GOV.UK. Ansøgningen koster £10.
Om undersøgelsen
Undersøgelsen er gennemført af YouGov for Gjensidige blandt 1022 repræsentativt udvalgte danskere over 18 år.
Vidste du at man som dansker, fra d. 2. april 2025, skal bruge en ETA (elektronisk rejseformular) for at rejse til Storbritannien og Nordirland? |
|
Ja |
31 % |
Nej |
68 % |
Ved ikke |
1 % |
Nøgleord
Kontakter
Lise MadsenKommunikationskonsulent Gjensidige
Tlf:20111842lise.madsen@gjensidige.dkGjensidige er et ledende nordisk skadeforsikringsselskab, som er noteret på Oslo Børs. Vi har ca. 4.500 medarbejdere og tilbyder skadeforsikring i Norge, Danmark, Sverige og Baltikum. I Norge tilbydes også pension og opsparing. Driftsindtægterne var 36 mia. NOK i 2023, mens forvaltningskapitalen udgjorde 148 mia. NOK.
Følg pressemeddelelser fra Gjensidige
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Gjensidige
Trods sundhedsfare og miljøbelastning: Så mange brændeovnsejere fyrer ulovligt op28.3.2025 07:37:00 CET | Pressemeddelelse
Der er mange materialer, det er forbudt at fyre op med i brændeovnen. Alligevel fyrer cirka hver femte brændeovnsejer op med ulovlige materialer, når hjemmet skal opvarmes. Det viser en ny undersøgelse, som YouGov har lavet for Gjensidige.
Når stormfloden raser: 245 boliger har været ramt mere end én gang26.3.2025 07:36:00 CET | Pressemeddelelse
Indenfor den seneste årrække har gentagne stormfloder ramt Danmark, og hver gang påvirker vandets hærgen boliger i klimaudsatte områder. Nye tal fra Naturskaderådet viser, at 245 boliger har været ramt af stormflod mere end én gang.
Risiko for hudkræft: Så unge er danskerne, når de tager sol første gang.19.3.2025 07:39:00 CET | Pressemeddelelse
En ny undersøgelse viser, at danskerne er meget unge, når de første gang besøger et solarie. Det er stik imod Sundhedsstyrelsens nyeste anbefalinger.
Hver femte dansker er generet af støj fra motorcykler16.3.2025 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
Der er forår og sol over landet, og for landets mange motorcyklister er det en tiltrængt mulighed for igen at komme ud og køre på vejene. Men hver femte dansker mener, at støjen fra motorcykler er et problem, og 40 procent oplever at blive generet af støjen i hjemmet. Det viser en undersøgelse, som YouGov har foretaget for Gjensidige.
Drikker af bakteriebombe: Hver anden dansker vasker ikke drikkedunken11.3.2025 07:34:00 CET | Pressemeddelelse
Du kender det nok selv. Du bruger din drikkedunk på arbejde eller til sport, men glemmer den ofte på bordet eller i tasken, når du vasker op. En undersøgelse foretaget af YouGov for Gjensidige viser, at over hver anden dansker vasker sin drikkedunk ugentligt eller sjældnere end ugentligt. Det er ikke ofte nok, hvis du vil undgå uønskede bakterier, fortæller fagchef for sundhed i Gjensidige, Mette Glad.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum