Tusindvis af danskeres ferie bliver påvirket af nye regler fra 2. april
31.3.2025 07:32:00 CEST | Gjensidige | Pressemeddelelse
Fra på onsdag d. 2. april 2025 skal du have en forhåndsgodkendelse, også kaldet Electronic Travel Authorisation (ETA), hvis du skal rejse til Storbritannien eller Nordirland. En ny undersøgelse viser, at lige knap 70 procent af danskerne ikke kender til de nye regler.

Rig historie, kulturelle aktiviteter og naturskønne landskaber. Der er mange grunde til, at Storbritannien og Nordirland er populære rejsedestinationer for tusindvis af danskere hvert eneste år.
Storbritannien har besluttet, at man pr. 2. april 2025 skal have en forhåndsgodkendelse, også kaldet ETA, hvis man skal besøge landet eller Nordirland. En ny undersøgelse foretaget af YouGov for Gjensidige viser, at lige knap 70 procent af danskerne ikke kender til de nye regler. Det bekymrer Louise Hertzum Andersen, fagchef i Gouda Rejseforsikring.
“Hvis du rejser til Storbritannien eller Nordirland efter d. 2. april, og har glemt at søge en forhåndsgodkendelse, risikerer du at blive afvist i lufthavnen for indrejse inden du skal igennem den britiske grænsekontrol. Det vil betyde forsinkelser og ekstra omkostninger, da du muligvis skal arrangere en ny rejse. Det er både træls og besværligt, mens det slår skår i den gode ferieglæde,” fortæller hun.
Husk at tjek op på indrejseregler og krav
Louise Hertzum Andersen minder om, at det altid er vigtigt at tjekke op på indrejsekrav og regler for den destination, du vil rejse til.
“Din rejseforsikring dækker ikke, hvis du ikke overholder de indrejsekrav og regler, der er på den bestemte destination. Derfor bør du altid orientere dig i indrejsekrav og regler for den destination, du skal til inden afrejse, og dette er blot blevet endnu vigtigere i den meget omskiftelige verden, vi lever i. Den nye ETA i Storbritannien og Nordirland betyder, at du skal sikre dig forhåndsgodkendelsen inden du rejser afsted, hvorefter den er gyldig i to år og tillader flere rejser til Storbritannien og Nordirland med ophold på op til 180 dage”.
Planlægger du en rejse til en af de to destinationer, kan ansøge om en ETA online via UK ETA-appen eller på hjemmesiden GOV.UK. Ansøgningen koster £10.
Om undersøgelsen
Undersøgelsen er gennemført af YouGov for Gjensidige blandt 1022 repræsentativt udvalgte danskere over 18 år.
|
Vidste du at man som dansker, fra d. 2. april 2025, skal bruge en ETA (elektronisk rejseformular) for at rejse til Storbritannien og Nordirland? |
|
|
Ja |
31 % |
|
Nej |
68 % |
|
Ved ikke |
1 % |
Nøgleord
Kontakter
Lise MadsenKommunikationskonsulent Gjensidige
Tlf:20111842lise.madsen@gjensidige.dkGjensidige er et ledende nordisk skadeforsikringsselskab, som er noteret på Oslo Børs. Vi har ca. 4.500 medarbejdere og tilbyder skadeforsikring i Norge, Danmark, Sverige og Baltikum. I Norge tilbydes også pension og opsparing. Driftsindtægterne var 36 mia. NOK i 2023, mens forvaltningskapitalen udgjorde 148 mia. NOK.
Følg pressemeddelelser fra Gjensidige
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Gjensidige
Hver tredje dropper simple tjek: Kan få omfattende konsekvenser ved skybrud1.9.2026 07:43:00 CEST | Pressemeddelelse
Efter nogle våde dage er det igen blevet relevant for boligejere at sikre, at man har gjort boligen klar til efterårets regn. Alligevel glemmer hver tredje boligejer at tjekke op på blandt andet tagrender og afløbsrør, der kan være med til at forebygge dyre og omfattende vandskader.
Se listen: Det irriterer danske bilister mest26.8.2026 07:39:00 CEST | Pressemeddelelse
Bilen bagved kommer for tæt på, bilisten foran glemmer at blinke, eller en medtrafikant har mere fokus på telefonen end på vejen. Det er blot få ud af mange ting, der irriterer danske bilister. Det viser en ny undersøgelse fra Gjensidige.
Ignorerer symptomer: Fire ud af ti går ikke til lægen trods behov19.8.2026 07:32:00 CEST | Pressemeddelelse
Mange danskere har indenfor de seneste fem år undladt at søge læge, selvom de følte, de havde behov for det. For størstedelen skyldes det en usikkerhed om, hvorvidt symptomerne er alvorlige nok. Det viser en ny undersøgelse fra Gjensidige.
Danskerne ræser gennem byerne: Over en kvart million fartbøder på et år15.8.2026 07:50:00 CEST | Pressemeddelelse
Danskernes fod hviler tungt på speederen, når der køres gennem byzoner. Det viser nye tal, som Rigspolitiet har udleveret til Gjensidige.
Fire ud af ti unge hopper i vandet med alkohol eller rusmidler i blodet13.8.2026 07:38:00 CEST | Pressemeddelelse
En tur i vandet kan virke som den perfekte afslutning på en varm sommerdag. Men ofte sker badeturen med alkohol eller rusmidler i blodet. Det viser en ny undersøgelse fra Gjensidige.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum