7-Eleven Danmark

7-Eleven og Frisko fejrer sommertid og uddeler 50.000 gratis is

Del

På søndag den 30. marts går vi over til sommertid, og det fejrer 7-Eleven i samarbejde med Frisko ved at uddele over 50.000 gratis is. Uddelingen finder sted på fem lokationer fordelt på København, Odense, Aarhus og Aalborg.

7-Eleven og Frisko fejrer sommertid og uddeler 50.000 gratis is.
7-Eleven og Frisko fejrer sommertid og uddeler 50.000 gratis is.

7-Eleven og Frisko gentager succesen for 13. år i træk og uddeler gratis is i forbindelse med, at vi går over til sommertid. På søndag den 30. marts vil der blive uddelt 50.000 gratis is fra kl. 12 til 15 på fem forskellige lokationer i Danmark*.

"Vinteren føles altid lang, så overgangen til sommertid minder os om, at lysere og varmere dage er på vej. For 13. år i træk deler vi gratis is ud i samarbejde med Frisko, så det er efterhånden blevet en fast tradition. Is-uddelingen plejer at være en stor succes, og uanset vejret står vi og Frisko klar med smil og god stemning," siger Maria Otto, kommerciel direktør i 7-Eleven Danmark.

Der er flere isvarianter at vælge imellem, herunder de nye Magnum Hazelnut, Magnum Cherry og Daim Strawberry. Derudover vil der også være børneis og veganske is.

I år uddeles de gratis is på fem lokationer fordelt på København, Odense, Aarhus og Aalborg. Isen kan hentes ved følgende 7-Eleven butikker:

  • Nørrebrogade 155, København N
  • Nørre Voldgade 13 (Nørreport st.), København K
  • Overgade 6, Odense
  • Immervad 1, Aarhus
  • Jomfru Ane Gade 2, Aalborg


Hver lokation har op til 10.000 is på frys, og der uddeles én is per kunde.

*Så længe lager haves.

Kontakter

Om 7-Eleven

  • 7-Elevens købmænd er selvstændige og driver selv deres butikker som franchisetagere. Købmændene på togstationerne er ansat af DSB. 
  • 7-Eleven Danmark drives af Reitan Convenience Danmark.
  • Reitan Convenience Danmark er en del af Reitan Retail, som tilsammen udgøres af bl.a. Rema 1000 Danmark, Rema 1000 Norge og Uno-X Mobility.
  • 7-Eleven er en del af den norske familieejede Reitangruppen, hvis overordnede vision er at blive kendt som det mest værdidrevne selskab. Reitan er til stede i syv lande i Norden og Baltikum og omfatter tre forretningsområder: Reitan Retail, Reitan Ejendomme og Reitan Kapital.

Følg pressemeddelelser fra 7-Eleven Danmark

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra 7-Eleven Danmark

7-Eleven baner vejen for nye iværksættere: ”Brug vores hylder til at kickstarte dit eventyr”6.9.2024 14:22:55 CEST | Pressemeddelelse

OPDATERET UDGAVE: Direkte adgang til hylderne i en landsdækkende kæde og professionel sparring – ja tak! Drømmen for mange iværksættere kommer nu et stort skridt tættere på, når 7-Eleven dette efterår lancerer et nyt setup for nye ideer inden for fødevarer. ”Målet er at give mindre danske iværksættere en solid hånd i ryggen og gøre deres drømme til virkelighed. Vi har gjort det før med bl.a. True Gum, The Protein Kitchen og State, og nu laver vi et større og formelt koncept, så flere får chancen for at blive den næste succeshistorie,” siger kommerciel direktør i 7-Eleven Danmark, Maria Otto.

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye