Danske Spil: ”De er bare ikke seernes darlings”
For anden fredag i træk er det i aften en af grupperne, der må sige farvel til X Factor – det forudser eksperterne fra Danske Spil.

Hvis man vil have succes i X Factor, er det ikke nok at være dygtig til at præstere på scenen. Man skal også have en høj stjerne hos tv-seerne, så de stemmer en videre i programmet. Og det kan især blive et problem for Oh Lands gruppe, Darling.
”Det ser mildest talt sort ud for Darling. Gruppen har nu to gange overlevet at være i farezonen, og vi forudser, at tredje gang bliver ulykkens gang for de to fyre i gruppen. Vi vurderer, at de har hele 70 procents risiko for at ryge ud fredag. Det er med andre ord ret usandsynligt, at de overlever endnu en uge,” siger oddssætter hos Danske Spil, Mathias Reimer Larsen.
”Hvis de vil redde sig – igen – så skal de for det første hive noget helt ekstraordinært op af hatten, og for det andet, så skal de på en eller anden måde få vendt den folkestemning, som allerede to gange har været med til at sende Darling i farezonen fordi danskerne har stemt på andre deltagere. Arh, det ser altså svært ud. De er bare ikke seernes darlings,” siger oddssætteren fra Danske Spil.
”Vi er heller ikke så meget i tvivl om, at thomas ove må følge med Darling i farezonen, og dermed er der ved at danne sig et klart billede af årets finaledeltagere. Det bliver Leslie i spids, efterfulgt af Svend og 9000 HÅB,” siger han.
X Factor kan ses på TV 2 hver fredag aften fra klokken 20.
Følg pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Flere danskere i spil til rollen som den næste James Bond10.7.2025 09:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Hos Danske Spil kan danskerne gætte med på, hvem der nu skal spille James Bond – og der er flere danskere på listen.
Overrumplet over sit held på Eurojackpot: ”Havde ikke drømt om, at jeg skulle vinde så mange penge”8.7.2025 08:45:00 CEST | Pressemeddelelse
En erfaren midtjyde havde egentlig affundet sig med, at han aldrig ville vinde den store gevinst – men så købte han fire rækker i Eurojackpot…
Har du spillet Eurojackpot hos Shell eller Føtex i sidste uge? Så kan du være millionær7.7.2025 09:15:36 CEST | Pressemeddelelse
To danskere har vundet millioner i Eurojackpot på kuponer købt hos Shell i Juelsminde og Føtex i Herning.
Sommerens første og største: Heldig dansker vinder 16 millioner i Lotto6.7.2025 08:55:00 CEST | Pressemeddelelse
En heldig dansker ’nappede’ i aftes førstepræmien i Lotto: Præmien på 16.000.000 kroner er den største gevinst hos Danske Spil siden foråret.
Holmgren-triumf udløser 1,1 millioner kroner til Danske Spils Oddset-kunder5.7.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Danske Spils Oddset-kunder vandt stort, da August Holmgren torsdag spillede sig videre til tredje runde ved Wimbledon. Sejren udløser nemlig en samlet gevinst på hele 1,1 millioner kroner. Og vinder Holmgren igen, når han i dag møder verdens nummer 11, kan det blive dyrt for Danske Spil med en forventet udbetaling på op mod 4 millioner kroner.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum