Dagrofa overgår igen sig selv med bedste driftsindtjening i nyere tid
Dagrofa kom ud af 2024 med 495 mio. kr. i driftsindtjening, hvilket er det bedste resultat i to årtier og mere end 16 procent bedre end året før. Særligt MENY har klaret sig godt.

2024 var endnu et godt år for fødevarekoncernen Dagrofa. Årets omsætning lander på 19,84 mia. kr. hvilket er en forbedring på 449 mio. kr., eller 2,3 procent mere end 2023. Koncernens driftsindtjening tager endnu et hop og ender på 495 mio. kr. en fremgang på mere end 16 procent sammenlignet med 2023 og Dagrofas bedste driftsindtjening i to årtier. Årets resultat ender på 92,6 mio. kr., som er en forbedring på 3,6 procent i forhold til året før.
- Omsætning: 19,84 mia. kr. Forbedring på 449 mio. kr. i forhold til 2023.
- Driftsindtjening EBITDA: 495 mio. kr. Det højeste i mere end 20 år, og 69 mio. kr. bedre end i 2023.
- Overskud: 92,6 mio. kr. Forbedring på 3,6 procent i forhold til 2023 og på 65 procent i forhold til strategiperiodens start i 2021.
Fremgang gennem ekspansion og øgede investeringer
Dagrofas detailkæder har i alt åbnet 25 butikker i 2024, og vinder fortsat markedsandele i alle kæder i et marked med svære markedsvilkår præget af lav vækst og lav forbrugertillid.
Dagrofa Logistik tiltrækker kunder både inden for og udenfor Danmarks grænser og gennemgår en stor udvikling for at optimere logistikken til fremtiden. Dagrofa Foodservice forbedrer sit årsresultat og har overskud for tredje år i træk efter flere svære år
”Jeg er særdeles tilfreds med det resultat, vi præsenterer i dag. Vi skaber fortsat vækst i Dagrofa, og vi holder fast i den fremgang, vi har vist nu i flere år. Vi kan være stolte over, at vi igen leverer en tocifret vækst i driftsindtjeningen. Vi har nu leveret 6 år med kontinuerlig fremgang i vores indtjening. Vi afslutter med 2024-regnskabet vores #FremgangSammen strategi, hvor vi de sidste 3 år har forbedret vores overskud med +65 procent og vores driftsindtjening med +35 procent. Det har vi opnået ved flere butikker, vores tydelige markedspositioner, øget konkurrencekraft og takket være vores forretningsmodel med selvstændige købmænd,” siger Tomas Pietrangeli, koncernchef i Dagrofa.
”Nogle af de væsentligste nedslag i 2024 er, at vi har vundet markedsandele i alle kæder. For andet år i træk blev MENY kåret som Årets Supermarked af B.T.s læsere. Den førsteplads er en bekræftelse af, at kunderne kan lide, hvad vi står for, og konceptet med Danske Madskatte har virkelig manifesteret sig hos både kunder og producenter. I SPAR har vi positioneret os godt. SPAR er blevet hele Danmarks lokale supermarked, og jeg synes, at vores kæder står stærkt og tydeligt i markedet,” fortsætter Tomas Pietrangeli.
Tomas Pietrangeli hæfter sig også ved, at Dagrofa som fødevarevirksomhed nu når hele vejen rundt med Foodservice, producenter i form af specialistselskaberne, måltidsløsninger med Aarstiderne, dagligvarebutikker og stor vækst i tilstedeværelsen online. Også med tilstedeværelsen på landet og samarbejdet med borgerne i de små bysamfund, skiller Dagrofa sig ud.
Stærk afslutning på strategiperioden
2024 var også sidste år med strategien #FremgangSammen, som ved årsskiftet er blevet afløst af ”Gro’27 – vækst på vores måde”, som er en endnu mere offensiv strategi, hvor Dagrofa vil investere 1,3 mia. kr. i vækst. Det er 30 procent mere end i #FremgangSammen-perioden.
I den strategiperiode, som nu er afsluttet, har Dagrofa forbedret sit resultat med 65 procent, mens driftsindtjeningen er vokset med 35 procent og nu er meget tæt på 500 mio. kr. Markedsandelene i detail er vokset, lige som resultatet på bundlinjen er vokset i både Logistik og Foodservice – særligt sidstnævnte har oplevet en markant vækst med en bundlinje, der er gået fra underskud til overskud og vækstet med 130 millioner kroner.
Tomas Pietrangeli glæder sig også over, at Dagrofa i 2024 har modtaget Landdistriktsprisen for sit arbejde for at sikre dagligvarebutikker i de små byer på landet, hvor vi over de seneste tre år har åbnet 30 butikker med borgerinvolvering og mere end 115 siden 2016.
Milliardmål online og offensivt blik fremad
Dagrofa forventer en stor vækst online. Det gælder områder som dagligvarer online gennem Aarstiderne, salg af mad ud af huset og MENY Vin med mere. Dette salg vil Dagrofa hen over de næste tre år hæve med ca. 25 procent til at udgøre en milliardomsætning.
”I Dagrofa gør vi tingene på vores måde og har fundet nogle attraktive forretningsmodeller, som kunderne benytter. Derfor har vi set en pæn vækst i vores online tilbud i både 2023 og 2024. Vi kan se, at vi har ramt noget i markedet, som virker, og giver rentable løsninger. Det arbejde kommer vi til at bygge videre på, og det er helt givet, at Aarstiderne også spiller ind i den målsætning,” siger Tomas Pietrangeli.
Fra årsskiftet blev Aarstiderne en del af Dagrofa, og det ligger fast, at Aarstiderne kommer ud i alle MENY-butikker i shop-in-shops, som det første af en række tiltag. Købet af Aarstiderne er en del af en strategisk satsning for Dagrofa, hvor fokus på det lokale, på danske kvalitetsvarer og nemme måltidsløsninger er en vigtig del af den nye offensive strategi.
”Vi er klar til at investere 1,3 mia. kr. i strategiperioden til og med 2027. I den periode vil vi vokse hurtigere og stærkere end nogensinde før. Vi vil vinde mere af markedet i alle vores forretningsben, og fx skal MENY være Danmarks stærkeste dagligvarebrand, en titel vi de seneste år er rykket tættere på. Som danskere bruger vi mindre og mindre tid i køkkenet, men vi stadig skal have sunde og velsmagende måltider. Den løsning vil vi levere og være bedst til,” siger Tomas Pietrangeli.
Årsregnskabet for 2024 bliver endeligt godkendt på generalforsamlingen den 3. april 2025.
Nøgleord
Kontakter
PRESSEKONTAKTDagrofa Koncernkommunikation
Tlf:72332323presse@dagrofa.dkOm Dagrofa
Med mere end 530 dagligvarebutikker fordelt over hele Danmark er Dagrofa en af landets førende virksomheder på det danske fødevaremarked. Dagrofa står bag dagligvarebutikkerne MENY, SPAR, Min Købmand og Let-Køb og ejer også Dagrofa Logistik og Dagrofa Foodservice, som er ledende leverandør til restauranter, hoteller og kantiner.
Følg pressemeddelelser fra Dagrofa ApS
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Dagrofa ApS
Hård kamp om de unge: Dagrofa tager nye skridt for at hente talenterne15.9.2025 10:15:00 CEST | Pressemeddelelse
Med mere end 112.000 fuldtidsansatte i detailhandlen, er der konstant brug for nye talenter. Årgangene bliver mindre og mange andre brancher kæmper om de samme unge. Derfor skruer Dagrofa op for jagten på talenter med en række tiltag.
Ny undersøgelse: MENY kåres som Danmarks stærkeste dagligvarebrand13.9.2025 07:30:04 CEST | Pressemeddelelse
Efter næsten et årti år med konstante forbedringer, indtager MENY nu førstepladsen, som danskernes stærkeste supermarkedsbrand. MENY skubber dermed Rema 1000 ned fra den trone, som kæden ellers har haft nærmest patent på 9 år i træk.
Skærbæks nye SPAR får lokale kræfter i front12.9.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Når dørene senere på året åbner til byens nye SPAR, bliver det med en købmand, der både kender byen og kunderne. Bag supermarkedet står et lokalsamfund med et imponerende sammenhold.
Rekordstor opbakning til inspirationsmessen ’Madscenen - for professionelle’11.9.2025 10:15:00 CEST | Pressemeddelelse
Onsdag den 10. september var fødevareleverandøren Dagrofa Foodservice værter for inspirationsmessen ’Madscenen – for professionelle’ i TAP1 i København. Der var i år rekordstor opbakning til arrangementet med over 160 udstillere og 1.700 deltagere.
Dagrofa reagerer på efterspørgsel: Mere end 40 nye varer i eget brand10.9.2025 10:57:54 CEST | Pressemeddelelse
Dagrofa har stigende salg af kædernes egne mærker. Nu kan kunderne møde mere end 40 nye produkter i premium-mærket OMHU.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum