Eva Helene Pade åbner første soloudstilling
Det er kun et år siden, Eva Helene Pade blev færdig på Det Kongelige Danske Kunstakademi, og allerede nu åbner hun sin første soloudstilling – Forårsofret – på ARKEN. Den slags korte tilløb sker sjældent, og det afspejler, at Eva Helene Pade er et usædvanligt fremadstormende malertalent, der allerede har markeret sig internationalt.

Eva Helene Pade (f.1997) har på kort tid slået sit navn fast både nationalt og internationalt på grund af malerie, hvor hun arbejder med let hånd og et stort teknisk overskud – ofte på lærreder i stor skala. Hun henter motiver og teknikker fra gamle mestre som Francisco Goya, Marc Chagall og Edvard Munch, men de historiske referencer bliver blandet sammen med nutidens udtryk – og nogle gange vendt på hovedet.
Soloudstillingen Forårsofret, som åbner på ARKEN den 10.04.25, er Eva Helene Pades første på et museum, og det bliver med helt nye og monumentale værker. Så sent som i efteråret 2024 vakte Eva Helene Pade også international opmærksomhed i London ved at udstille på et af verdens største gallerier, Thaddaeus Ropac, hvor hun nu er repræsenteret. Herhjemme er Eva Helene Pade repræsenteret af Galleri Nicolai Wallner, som hun indledte et samarbejde med allerede under studierne på Kunstakademiet.
Kurator Rasmus Stenbakken fortæller, at udstillingen på ARKEN bliver helt særlig:
”Kunstværkerne i Forårsofret markerer en videreudvikling af Eva Helene Pades arbejde med at udforske menneskelige fortællinger og følelser gennem maleriet. Med en scenografi, der er skræddersyet til lejligheden, ønsker kunstneren at nytænke publikums oplevelse af maleriet.”
Udstillingens nye værker udgør en samlet fortælling, som er inspireret af komponisten Igor Stravinskys berømte ballet ’Le Sacre du Printemps’ (1913), som handler om den hedenske myte, hvor en ung jomfru udvælges blandt stammens unge kvinder og ofres til foråret ved, at kvinden danser sig til døde.
”I Eva Helene Pades fortolkning bliver offerfortællingen vendt helt på hovedet. Den kvindelige hovedfigur forvandles til et handlekraftigt omdrejningspunkt. Malerierne rummer en urkraft, der udtrykker længsel, ensomhed, glæde og lidelse,” siger kurator Rasmus Stenbakken.
Balletten blev i 1975 fortolket af den tyske koreograf Pina Bausch, hvor dansernes kroppe smeltede sammen til ét. Det er især den udgave af ’Le Sacre du Printemps’, som Eva Helene Pade er inspireret af, fordi Pina Bausch havde en koreografisk tilgang, hvor kroppen bruges som et instrument for det usagte og usynlige.
’I Eva Helene Pades malerier vises grupper af mennesker, der danser og næsten opløses i hinanden, så de næsten fremstår abstrakte. Værkerne vil vise en bredere forståelse af ’ofring’ både som individ og i samfundsmæssig kontekst. Og de kaster lys på, hvordan vi som mennesker påvirkes af omverdenens normer og forventninger? Det er nogle af de spørgsmål, som Eva Helene Pade rejser i sin kunst,’ siger kurator Rasmus Stenbakken.
Nøgleord
Kontakter
Anne AxholmKommunikationschef
Tlf:+45 51670203anne.axholm@arken.dkLinks
Kunst og arkitektur i verdensklasse
ARKEN har en af Skandinaviens fineste samlinger af samtidskunst.
ARKENs samling indeholder flere end 400 værker. Det er dansk, nordisk og international samtidskunst primært fra perioden efter 1990.
Følg pressemeddelelser fra ARKEN Museum for Samtidskunst
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra ARKEN Museum for Samtidskunst
ARKEN OG BRØNDBY IF INDGÅR SAMARBEJDE18.2.2025 12:05:52 CET | Pressemeddelelse
Hvad har fodbold og kunst til fælles? Begge er repræsenteret med to kultur-fyrtårne på Vestegnen, hvor fællesskab og lokal forankring er essentielle værdier.Derfor indgår Brøndby IF og ARKEN nu et historisk nyt og anderledes partnerskab, der skal berige både fodbold- og kunstinteresserede med gode oplevelser i et helt nyt univers, som vil skabe nye fællesskaber på tværs af fodbold og kunst.
Oplev Frederik Næblerøds energiske og legende univers på ARKEN – ALL WALKS OF LIFE16.1.2025 08:30:00 CET | Pressemeddelelse
ARKEN Museum for Samtidskunst inviterer publikum på en energisk, farverig og legende kunstoplevelse, når den anerkendte samtidskunstner Frederik Næblerød fra 06.02.25 til 21.09.25 indtager museet. Det sker på soloudstillingen ALL WALKS OF LIFE, som er Frederik Næblerøds hidtil største i Danmark. Udstillingen afspejler kunstnerens pulserende skaberkraft ved, at den udstilling, der starter, ikke vil være den samme som den, der slutter.
2025: ARKEN skruer op for dansk samtidskunst og popkunst fra Kuwait27.11.2024 15:00:00 CET | Pressemeddelelse
Dansk samtidskunst er i fokus i det nye udstillingsprogram for 2025, som ARKEN hermed præsenterer. Publikum kan blandt andet glæde sig til soloudstillinger med danske kunstnere som Frederik Næblerød, Eva Helene Pade og Kenneth Rasmussen. Derudover bliver der sat punktum for udstillingsrækken NATURE FUTURE med den franske kunstner Marguerite Humeau – og popkunst rykker ind på museet med den kuwaitiske kunstner Monira Al Qadiri.
Vestegnens unge får frie tøjler til at skabe og drive et nyt udendørs kunstværk19.11.2024 14:52:55 CET | Pressemeddelelse
ARKEN og unge på Vestegnen skriver kunsthistorie med et nyt projekt – Third Space – fordi det er første gang, at unge lukkes ind i museets maskinrum og får frie tøjler til at skabe et multifunktionelt kunstværk fra bunden. Det ventes at stå færdigt i foråret 2025, og det bliver samtidig et nyt mødested for Vestegnens unge, der selv skal udvikle og drive aktiviteterne.
Solarstalgia – Julian Charrière18.9.2024 15:32:14 CEST | Pressemeddelelse
Med udstillingen ’Solarstalgia’, som åbner 28. november 2024, tager den fransk-schweiziske kunstner Julian Charrière publikum med på en rejse gennem fortidens og nutidens skove. Undervejs i udstillingen dykkes der ned i den dybe geologiske tid, hvor den aktuelle miljøkrises udspring kan findes.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum