Investeringssvindelen slår rekord – det er især via annoncer på sociale medier, de kriminelle finder deres ofre
18.3.2025 06:00:00 CET | Finans Danmark | Pressemeddelelse
På bare et år er investeringssvindlen herhjemme fordoblet. 95 mio. kroner stjal de kriminelle i 2024 ved at lokke ofrene til at investere deres penge i fup og fidus. Det viser nye tal fra Finans Danmark. Det er i langt de fleste tilfælde de sociale medier, de kriminelle bruger, til at lokke ofrene i fælden.

Det er helt almindelige danskere, de kriminelle lokker med spændende investeringer og gode afkast. Men det er svindel. Og i stedet for at få sparepengene til at vokse, forsvandt de i stedet for 1.112 danskere i 2024. Samlet fik de kriminelle fat i 95 mio. kroner. Til sammenligning var det samlede tal i 2023 47,7 mio. kroner.
”Vi ser en massiv stigning i investeringssvindel lige nu. Mens vi netop har kunne konstatere, at netbanksvindlen endelig er begyndt at falde, så er det altså langt fra tilfældet med investeringssvindlen. Grunden til det er blandt andet, at sociale medier generelt er for dårlige til at stoppe de falske investeringsannoncer, som altså fører til, at en stor gruppe mennesker får franarret deres penge,” siger Michael Busk-Jepsen, digitaliseringsdirektør i Finans Danmark.
Ifølge en britisk undersøgelse, der udkom i december 2024, bliver sociale medier i form af Metas platforme og Snapchat brugt af de kriminelle som indgang til investeringssvindel i mindst 46 procent af investeringssvindelsagerne i Storbritannien.
Herhjemme er det også velkendt, at de kriminelle blandt andet lokker med lukrative investeringer i kryptovaluta – ofte gennem falske profiler med kendte ansigter som Mads Mikkelsen og Sofie Linde.
”Vi skal alle være klar over, at denne type svindel eksisterer. Og at svindlerne ofte finder deres ofre på de sociale medier med urealistiske løfter om lukrative investeringer. Fra bankernes side advarer vi derfor også om investeringssvindlen i vores kampagne ”Sikker Bank - sammen”. Før man foretager en investering, er det en god idé at søge uvildig finansiel rådgivning. Og det er især en god idé at være skeptisk overfor et tilbud, der lyder for godt til at være sandt,” siger Michael Busk-Jepsen.
Nøgleord
Kontakter
Camilla Thorning, Finans Danmark
cth@fida.dk, 30161010
Billeder
Finans Danmark
Finans Danmark er interesse- og arbejdsgiverorganisation for penge- og realkreditinstitutter, kapitalforvaltere, børsmæglere, investeringsfonde, samt datacentraler, it- og fintechvirksomheder i den finansielle sektor.
Få seneste nyt fra Finans Danmark: Tilmeld dig nyheder og analyser - og følg os på sociale medier
Følg pressemeddelelser fra Finans Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Finans Danmark
Høringssvar til udkast til lovforslag om ændring af lov om fremme af energibesparelser i bygninger og forskellige andre love30.1.2026 11:20:16 CET | Nyhed
Finans Danmark har afgivet høringssvar til Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet.
Høringssvar til udkast til National Bygningsrenoveringsplan som led i implementeringen af artikel 3 i EU-direktiv om bygningers energimæssige ydeevne30.1.2026 11:13:27 CET | Nyhed
Finans Danmark har afgivet høringssvar til Energistyrelsen
Boligejernes betalingsevne er fortsat stærk og stabil30.1.2026 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Finans Danmark har netop offentliggjort de nyeste tal for, hvor stor en del af boligejernes ydelser der ikke er blevet betalt senest 3½ måned efter termin. Opgørelsen dækker både parcel- og rækkehuse, ejerlejligheder samt fritidshuse.
Cyberalliancen hilser den nye nationale strategi for cyber- og informationssikkerhed velkommen29.1.2026 08:30:55 CET | Pressemeddelelse
Cyberalliancen ser den som et vigtigt skridt mod et mere sikkert digitalt Danmark. Strategien styrker flere af de områder, der er særligt afgørende for både borgere, virksomheder og den kritiske infrastruktur.
Høringssvar – Kommissionens Affordable Housing Plan26.1.2026 15:46:36 CET | Nyhed
Finans Danmark har afgivet høringssvar til EU-specialudvalget for bolig om Kommissionens Affordable Housing Plan, som blev offentliggjort 16. december 2025.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
