Roskilde Universitet

Flere kvote 2-ansøgere til Roskilde Universitet for tredje år i træk

Del

Antallet af ansøgninger i kvote 2 er 10 procent højere end sidste år. Rektor udtrykker glæde over, at RUC’s tværfaglige uddannelser og nye stærke kandidatuddannelser tiltrækker stadigt flere unge.

Studiestart på Roskilde Universitet. Arkivfoto.
Studiestart på Roskilde Universitet. Arkivfoto.

Roskilde Universitet har i år modtaget 1.252 førsteprioritetsansøgninger via kvote 2. Det svarer til en stigning på 10 procent sammenlignet med sidste år. Tendensen viser en fortsat positiv udvikling i interessen for Roskilde Universitets uddannelser.

”Vi er meget glade for, at endnu flere vælger Roskilde Universitet som deres førsteprioritet i kvote 2. Det vidner om en øget interesse for vores uddannelser og den tværfaglige tilgang til læring, vi tilbyder. Vi ser det også som et tegn på, at vores nye stærke kandidatuddannelser er relevante og attraktive for de studerende,” siger Hanne Leth Andersen, rektor på Roskilde Universitet.

I januar præsenterede Roskilde Universitet et nyt kandidatuddannelseslandskab, som dette års nye bachelorstuderende bliver de første, der kan læse på. De nye kandidatuddannelser har alle en stærk grundfaglighed med fokus på bl.a. bæredygtighed, digitalisering og AI.

"Vi kan se, at en pæn del af årets stigning i kvote 2-ansøgninger er på de samfundsvidenskabelige uddannelser, hvor de nye kandidatuddannelser har øget fokus på økonomi, jura, matematik og modellering. Det er meget glædeligt," siger Hanne Leth Andersen.

Antallet af kvote 2-ansøgninger til Roskilde Universitets bacheloruddannelser steg også i både 2023 og 2024.

I år har i alt 56.675 ansøgere søgt ind på en videregående uddannelse før ansøgningsfristen den 15. marts – en samlet stigning på 4 procent i forhold til året før.

Nøgleord

Kontakter

Pressetelefon (ml. 09.00 og 16.00 i hverdagene)

Tlf:2887 0027

Billeder

Studiestart på Roskilde Universitet.
Studiestart på Roskilde Universitet.
Arkivfoto: RUC.
Download

Følg pressemeddelelser fra Roskilde Universitet

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Roskilde Universitet

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye