Uddannelses- og forskningsministeren rejser til Kenya for at opbygge et tættere samarbejde
15.3.2025 08:30:00 CET | Forsknings-, Uddannelses- og Digitaliseringsministeriet | Pressemeddelelse
Uddannelses- og forskningsminister Christina Egelund rejser til Kenya for at undersøge mulighederne for at styrke samarbejdet inden for videregående uddannelse, forskning og innovation. Rejsen gennemføres som et led i regeringens nye strategi for Afrika.
Kenya er kendt som Østafrikas økonomiske lokomotiv, og mange danskere har læst om landet i Karen Blixens roman ”Den afrikanske farm”. I dag rejser uddannelses- og forskningsministeren til Kenya sammen med en delegation af repræsentanter fra universiteterne, professionshøjskolerne og Innovationsfonden.
Formålet med turen er at undersøge mulighederne for at styrke samarbejdet mellem Danmark og Kenya inden for videregående uddannelse, forskning og innovation og få en bedre forståelse af det kenyanske system inden for alle tre områder. Rejsen understøtter regeringens nye strategi for Afrika, der blev præsenteret i august 2024.
I løbet af rejsen skal ministeren blandt andet besøge University of Nairobi, som allerede har samarbejde med danske universiteter, samt Kenya Medical Training College, der står for at uddanne hovedparten af Kenyas sundhedsprofessionelle.
Derudover skal uddannelses- og forskningsministeren besøge Mpala Research Centre, som er et partnerskab mellem internationale og kenyanske forskningsinstitutioner. Centeret danner rammen for flere tværfaglige forsknings- og udviklingsprojekter inden for økologi, evolution, geologi og ressourceforvaltning.
Ministeren skal også mødes med sin kenyanske ministerkollega og undertegne en samarbejdsaftale om øgede uddannelses-, forsknings- og innovationsaktiviteter.
Den overordnede ambition med regeringens Afrika-strategi er at øge det danske engagement i Afrika og fremme ligeværdige partnerskaber mellem Danmark og afrikanske lande. Det skal blandt andet ske gennem investeringer og styrket handelssamarbejde, hvor potentialet er stort.
Uddannelses- og forskningsminister Christina Egelund siger:
- Afrikas geopolitiske relevans har aldrig været større. Befolkningerne, økonomierne og selvforståelsen vokser, og Europa skal øge sit engagement, hvis vi skal være Afrikas foretrukne partner. Derfor ser jeg frem til at blive klogere på uddannelse, forskning og innovation fra et kenyansk perspektiv. Kenya samarbejder allerede med danske universiteter og virksomheder, og som et led i regeringens nye strategi for Afrika, vil vi etablere et regionalt innovationscenter i landet i 2026, der skal forbedre mulighederne for samhandel og danske investeringer med styrket rådgivning og fremme samarbejde om innovation. Jeg forventer, at rejsen kan fremkalde nye muligheder for tættere samarbejde.
Fakta
- Kenyas langsigtede udviklingsstrategi, Vision 2030, fremhæver videregående uddannelse, forskning og innovation som afgørende drivkræfter for økonomisk vækst og teknologisk udvikling.
- Kenya har særligt fokus på STEM-fag, grøn energi, digitalisering og landbrugsinnovation.
- Flere danske uddannelses- og forskningsinstitutioner har etableret strategiske partnerskaber og fælles aktiviteter med kenyanske institutioner.
- Regeringen vil etablere et regionalt innovationscenter i Nairobi i 2026 til at understøtte danske aktørers engagement i regionen. Centeret skal forbedre mulighederne for samhandel og danske investeringer med styrket rådgivning og fremme samarbejde om innovation.
For yderligere oplysninger:
Pressehenvendelser kan rettes til Uddannelses- og Forskningsministeriets pressetelefon: 7231 8181 eller mail: presse@ufm.dk
Følg pressemeddelelser fra Forsknings-, Uddannelses- og Digitaliseringsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Forsknings-, Uddannelses- og Digitaliseringsministeriet
Christina Egelund er rejst til Paris for at deltage i internationalt rumtopmøde9.9.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Forsknings-, uddannelses- og digitaliseringsminister Christina Egelund deltager, når den franske regering samler regeringsledere, toppolitikere, virksomheder og forskere til internationalt rumtopmøde i Paris.
Nu kommer aldersgrænse: Regering og aftalepartier sætter hårdt ind mod sociale medier7.9.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Danmark går forrest i kampen for at beskytte børn og unge. Derfor vil man fra dansk side indføre en aldersgrænse på 15 år på sociale medier. Lovforslaget forventes at træde i kraft den 1. juli 2027.
Få indholdsmoderatorer på de sociale medier forstår dansk31.8.2026 09:31:54 CEST | Pressemeddelelse
Techgiganternes moderatorer skal sikre, at ulovligt indhold fjernes fra deres platforme. På TikTok er antallet af dansktalende moderatorer mere end halveret, og på X er der slet ingen.
Nu åbner nyt center, som skal gøre det lettere for danske forskere og virksomheder at samarbejde med afrikanske partnere26.8.2026 10:28:13 CEST | Pressemeddelelse
Med base i Kenya, Sydafrika og Nigeria skal Danmarks første innovationscenter i Afrika skabe nye forbindelser for dansk forskning og innovation, samt bane vejen for danske virksomheder og investeringer i Afrika.
Anton kan forklare komplekse studier på ét minut: årets vinder af Forskningskommunikationsprisen giver forskningen nyt liv på sociale medier25.8.2026 09:11:45 CEST | Pressemeddelelse
Professor på Syddansk Universitet Anton Pottegård vinder Forskningskommunikationsprisen for sin særlige evne til at formidle kompleks sundhedsvidenskab, så det er let at forstå. Hans videoer om forskning på sociale medier bliver set og delt af en bred skare.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum