Dagrofa Logistik udvider i Baltikum: First Price lanceres i Estland
Den estiske supermarkedskæde Selver har taget First Price ind til at dække deres discountsortiment. Aftalen markerer et vigtigt skridt i Dagrofa Logistiks internationale vækststrategi.

Dagrofa Logistik har taget endnu et vigtigt skridt i sin internationale ekspansion med en ny aftale i Estland. Den landsdækkende supermarkedskæde Selver har valgt at tage First Price ind som et White label-brand, hvilket markerer et gennembrud for Dagrofas private label-forretning i Baltikum.
Selver driver 74 butikker på tværs af Estland og er kendt for at være blandt landets mest moderne supermarkedskæder. Aftalen betyder, at First Price nu bliver en fast del af butikkernes sortiment, hvor lanceringen er begyndt med 80 tørvarer – og der er allerede dialog om at udvide sortimentet til også at omfatte køl- og frostvarer.
”Vi har arbejdet målrettet på at bringe First Price ind på nye markeder, og Estland er et naturligt næste skridt for os. Det er en vigtig milepæl, at en stærk kæde som Selver har valgt First Price som white label-brand. Vi ser et stort potentiale i samarbejdet og glæder os til at følge udviklingen,” siger Dan Kolding, adm. direktør i Dagrofa Logistik.
Fokus på prisvenlighed og volumen
Aftalen med Selver er en del af Dagrofa Logistiks strategi om at udbrede private label-produkter til nye markeder. Estiske forbrugere skal nu til at lære First Price at kende, og derfor er der igangsat en bred markedsføringskampagne med fokus på everyday low price, digitale medier, displays i butikkerne og aviskampagner.
”Vi har sammen med vores samarbejdspartner set, at der er et hul i markedet i Estland for et stærkt prisvenligt brand, og Selver har aktivt søgt efter en partner til at levere volumenvarer til skarpe priser. First Price passer perfekt til den strategi, og vi ser et stort potentiale i at opbygge brandet i Estland,” siger Jette Andersen, der er salgsdirektør i Dagrofa Logistik.
Stærkt internt arbejde banede vejen
At First Price nu bliver en del af det estiske marked, er resultatet af et omfattende forberedelsesarbejde i Dagrofa Logistik. Erfaringer fra blandt andet Polen og Letland har givet værdifuld indsigt i, hvordan private label kan introduceres på nye markeder.
”Det har krævet en kæmpe indsats fra Salgs- og eksportteamet og med god hjælp fra hele organisationen – fra lageret i Ringsted til disponeringsteamet og vores private label-specialister. Vi har bygget videre på de erfaringer, vi har gjort os i andre lande, og vi er stolte af, at vi allerede nu ser stærke resultater i Estland,” siger Jette Andersen.
Med aftalen i Estland fortsætter Dagrofa Logistik sin internationale ekspansion, hvor private label-forretningen bliver en stadig vigtigere del af vækststrategien.
Nøgleord
Kontakter
PRESSEKONTAKTDagrofa Koncernkommunikation
Tlf:72332323presse@dagrofa.dkBilleder

Om Dagrofa
Med mere end 530 dagligvarebutikker fordelt over hele Danmark er Dagrofa en af landets førende virksomheder på det danske fødevaremarked. Dagrofa står bag dagligvarebutikkerne MENY, SPAR, Min Købmand og Let-Køb og ejer også Dagrofa Logistik og Dagrofa Foodservice, som er ledende leverandør til restauranter, hoteller og kantiner.
Følg pressemeddelelser fra Dagrofa ApS
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Dagrofa ApS
Ny pony på vej til Herslev Rideklub – takket være SPARs støtte til det lokale11.7.2025 08:27:24 CEST | Pressemeddelelse
Donation fra SPAR giver nyt håb til den lokale rideklub i Herslev – og styrker fællesskabet blandt børn og frivillige.
Sommeren byder på generationsskifte i SPAR Horne7.7.2025 10:44:08 CEST | Pressemeddelelse
Efter 26 år i spidsen for SPAR Horne har Carsten og Gitte Bøgedal den 1. juli 2025 overdraget nøglerne til svigersønnen Emil Christensen, der har været en fast del af butikken siden 2005.
Ny adm. dir. i Aarstiderne vil give flere lyst til at spise mere grønt og økologisk3.7.2025 10:00:03 CEST | Pressemeddelelse
Dorte Tandrup brænder for at gøre gode råvarer, økologi og grønne måltider mere tilgængelige for flere. Til august får hun mulighed for at arbejde med netop den dagsorden, når hun indtræder som ny administrerende direktør i den økologiske pionérvirksomhed Aarstiderne A/S.
Dagrofa Foodservice er ny fødevareleverandør til Danske Diakonhjems plejehjem1.7.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Fødevaregrossisten Dagrofa Foodservice er den nye centrale fødevareleverandør til Danske Diakonhjem, der er Danmarks største private aktør inden for plejehjem og friplejehjem. Indkøbsaftalen er flerårig og skal bl.a. sikre den bedst mulige mad for beboerne og balance i køkkenbudgetterne.
Dagrofa og Wolt vil sammen nå professionelle køkkener og flere forbrugere – ambitionen er trecifret millionvækst27.6.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Sammen vil Dagrofa og Wolt udnytte det unikke samarbejde mellem detail og foodservice som Dagrofa kan tilbyde. Flere dagligvarebutikker online og lynhurtig levering til både private og nu også professionelle kunder. Målet er en trecifret millionvækst.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum