World Tour-cykelløb passerer gennem Furesø til sommer
Med 100 dage til det første Copenhagen Sprint den 21. og 22. juni 2025 løftes sløret nu for den endelige rute og de ni gennemkørselskommuner, der bliver del af ruten og cykeleventen. Furesø er klar til at byde verdens bedste cykelryttere velkommen, når de drøner gennem Farum.

Ole Bondo Christensen (A), borgmester, glæder sig til løbene:
”Furesø Kommune har en lang tradition med både at udvikle og fejre cykelsporten. Og elitecykelrytterne fra Copenhagen Sprint bliver en del af en fornem klub af ivrige Furesø-cyklister: Mountainbikecyklister i Hareskoven, pendlere på vores supercykelstier og de frygtløse, der cykler ræs på Flyvestationens start- og landingsbane. Vi glæder os til at samles om cykelfesten.”
Cykelløbet, der består af et eliteløb for kvinder og et for mænd, har begge start i Roskilde og målstreg i København. Den endelige rute løber igennem ni gennemkørselskommuner: Frederikssund, Egedal, Hillerød, Fredensborg, Allerød, Furesø, Ballerup, Rødovre og Frederiksberg.
Kvinderne kører gennem Farum cirka kl. 15 lørdag den 21. juni, mens man kan vinke til herrerne søndag den 22. juni cirka kl. 13.30.
Arrangørerne bag løbet opfordrer alle cykelinteresserede til at møde op ved ruten og gøre weekenden til en ren cykelfest.
Furesø er med i fronten af motionsfeltet
I 2021 udkom resultaterne fra SDU’s undersøgelse: Danmark i Bevægelse. Heri blev det slået fast, at Furesø Kommune er en af de allermest aktive cyklekommuner i Danmark målt på antallet af borgere, der dyrker cykling som sport og motion.
60 % af alle borgere i Furesø Kommune har brugt cykling som aktiv fritids- og motionsform. Til sammenligning var andelen 58 % i både hovedstadskommunerne og i hele landet. Undersøgelsen viser også, at lidt flere mænd end kvinder bruger cyklen til motion, og at de 25 – 59-årige er mest aktive.
Og noget tyder på, at de mange begejstrede motionister – herunder 400 medlemmer i cykleklubberne, har en særlig forkærlighed for mountainbikes.
20 % af mændene angiver, at de har brugt en racercykel eller mountainbike til deres træning. Til sammenligning er antallet på 5 % på landsplan. Samtidigt angiver tallene, at en relativt stor andel af cyklemotionister i Hareskovene, kommer fra andre Hovedstadskommuner.
Fakta
Se SDU-rapport og pressemeddelelse fra Copenhagen Sprint nederst i denne mail
Kontakter
Ole Bondo Christensen (A)
Borgmester og formand for Økonomiudvalget i Furesø Kommune
Peter RosgaardCenterchef, Center for Kultur og Ejendomme
Tlf:7216 4784pro@furesoe.dkKommunikation
Tlf:72354012kommunikation@furesoe.dkwww.furesoe.dkBilleder
Vedhæftede filer
Links
Følg pressemeddelelser fra Furesø Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Furesø Kommune
Skattejagt i Hareskoven med Nordsjællands politi blev en stor succes29.10.2025 13:33:07 CET | Pressemeddelelse
I efterårsferien havde Furesø Kommune i samarbejde med Nordsjællands Politi tilrettelagt en skattejagt i Hareskoven for børn og deres familier. Cirka 200 deltog.
Valgbussen kører til Vesterbo og Farum Midtpunkt29.10.2025 12:35:47 CET | Pressemeddelelse
Fredag den 31. oktober kan beboere i Vesterbo og omegn brevstemme til kommunalvalget. Mandag den 3. november stopper valgbussen i Farum Midtpunkt.
Valgbussen kører til Vesterbo og Farum Midtpunkt29.10.2025 12:31:13 CET | Pressemeddelelse
Fredag den 29. oktober kan beboere i Vesterbo og omegn brevstemme til kommunalvalget. Mandag den 3. november stopper valgbussen i Farum Midtpunkt.
Furesø er den højest rangerede idrætskommune i Nordsjælland24.10.2025 11:20:34 CEST | Pressemeddelelse
Ny landsdækkende undersøgelse fra Danmarks Idrætsforbund om rammer og vilkår for idrætsforeningerne placerer Furesø som den højst rangerede kommune i Nordsjælland.
Vil du være med til at styrke integrationen i Furesø?23.10.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Furesø Kommune søger engagerede borgere til Furesø Integrationsråd. Stil op inden den 24. november 2025, og præg integrationsområdet de næste fire år.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

