Næsten ni ud af ti patienter er tilfredse med hospitalerne
13.3.2025 07:19:15 CET | Danske Regioner | Pressemeddelelse
87 procent af over 400.000 danskere med fysiske lidelser, er tilfredse med den behandling, som de får på landets hospitaler.
Det viser en ny stor måling af patienternes oplevelser med sundhedsvæsenet.
I den Landsdækkende Undersøgelse af Patientoplevelser, LUP 2024, svarer de mange patienter bl.a. på, om de synes, at de ansatte i hospitalsvæsenet er venlige, om informationen er god, og om de er tilfredse hospitalsbehandlingen.
Medarbejderne kan være stolte
Den samlede tilfredshed viser altså, at knap ni ud ti af patienterne sidste år var tilfredse i høj eller meget høj grad. De 87 procent svarer til resultatet fra samme type måling i 2022 og 2023.
- I Danske Regioner er vi meget tilfredse med den nye måling. Patienterne giver gennemgående flotte karakterer til vores medarbejdere, og det kan de være stolte af, siger Karin Friis Bach, sundhedsudvalgsformand i Danske Regioner.
- Netop i en tid, hvor vi ofte hører om et presset sundhedsvæsen, er det flot, at medarbejderne bevarer overblik og overskud i mødet med patienterne. Det lover godt for fremtiden, tilføjer hun.
Karin Friis Bach henviser til, at regionernes ansvar på sundhedsområdet bliver udvidet: Med den nye sundhedsreform overtager regionerne ansvaret for akutsygepleje og sengepladser i det nære sundhedsvæsen.
Måling viser, hvad der kan forbedres
Det er dog ikke kun de positive tilbagemeldinger i den nye undersøgelse, der kan bruges ude på hospitalerne.
- De mindre tilfredse svar er på mange måder de vigtigste, siger Karin Friis Bach:
- Undersøgelsen viser helt ned på hospitalernes afdelingsniveau, i hvor høj grad patienterne er tilfredse. De resultater kan hospitalerne bruge til at forbedre forholdene netop dér, hvor patienterne efterlyser en bedre indsats, så patienterne vil være endnu mere tilfredse i de kommende LUP-undersøgelser, lyder det fra Karin Friis Bach.
Hun peger på, at der fx er mulighed for forbedringer, hvis flere hospitalsafdelinger får fokus på ordningerne med patientansvarlige læger, så hver enkelt patient med sikkerhed ved, hvem der har ansvaret. Et af de udsagn, der scorer relativt lav tilfredshed i målingen er nemlig, at ”der var en bestemt læge, der tog ansvar for mit forløb”.
- Mange patienter giver udtryk for, at det giver en tryghed, at der er én bestemt læge, de kan henvende sig til, hvis de har spørgsmål – og det er især vigtigt for multisyge og patienter med komplicerede forløb. Så dét bør hospitalerne tage mere alvorligt, lyder det fra sundhedsudvalgsformand Karin Friis Bach.
Regionerne har allerede øget trygheden ved, at hospitalerne nu har 72 timers behandlingsansvar, når bl.a. ældre udskrives fra hospitaler til sygepleje derhjemme.
- Overgangen mellem hospital og hjem skal gerne foregå uden bekymring. På samme måde som regionerne vil sikre en mere sammenhængende behandling når vi - som følge af sundhedsreformen - får ansvaret for akutsygeplejen i folks eget hjem, siger Karin Friis Bach.
Ambulancefolk er i høj kurs
Som noget nyt i LUP-undersøgelsen, er patienttilfredsheden nu også kortlagt separat for radiologiske patienter og blandt patienter, der har fået hjælp i akutbiler og ambulancer. I begge patientgrupper er hele 93 procent tilfredse i høj eller meget høj grad.
- De to patientgrupper hitter med stor tilfredshed i undersøgelsen. Andelen er unik høj, og resultatet er derfor en stor cadeau til personalet, siger Karin Friis Bach.

Kontakter
Pressevagt
Kontakt pressevagten på telefon 5151 1818 (ikke sms) eller pressekontakt@regioner.dk
Billeder

Følg pressemeddelelser fra Danske Regioner
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danske Regioner
Nyt overenskomstforlig på plads for 105.000 ansatte i regionerne2.3.2026 18:11:51 CET | Pressemeddelelse
Forhandlingsfællesskabet og RLTN har indgået forlig om ny treårig overenskomst på det regionale område. Aftalen har fokus på lokal løndannelse og styrket rekruttering i hele landet. Overenskomsten indeholder desuden fritvalgsordning og stor familiepakke til børnefamilier.
Invitation til pressemøde: Danske Regioner og Forhandlingsfællesskabet holder pressemøde kl. 18 om nyt overenskomstforlig2.3.2026 15:11:22 CET | Pressemeddelelse
Regionernes Lønnings- og Takstnævn (RLTN) og Forhandlingsfællesskabet har indgået aftale om ny treårig overenskomst på det regionale område.
Sundhedskort på mobilen runder 3 millioner brugere10.2.2026 06:50:00 CET | Pressemeddelelse
Over 3 millioner danskere har hentet sundhedskort-appen, som bliver brugt ca. 165.000 gange i døgnet. Endnu en milepæl for digitaliseringen af sundhedsvæsenet, siger formand for Danske Regioner, Anders Kühnau.
Danske Regioner: Klogt at matche organiseringen af beredskabet med sundhedsvæsenet4.2.2026 13:08:14 CET | Pressemeddelelse
Ministeriet for Samfundssikkerhed og Beredskab var onsdag ramme for fremlæggelsen af anbefalingerne fra det ekspertpanel, som blev nedsat sidste sommer. De anbefaler blandt andet, at beredskabet koordineres i en regional geografi, der matcher sundhedsvæsenet.
Regioner og praktiserende læger har aftalt overenskomst for 202630.1.2026 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
Parterne er enige om en overenskomst uden øvre økonomiramme for 2026. Dermed er der sikret plads til alle nye praktiserende læger i det kommende år.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum