Thomas Emil Andersen udnævnes til professor i medicinsk mikrobiologi
Thomas Emil Andersens tværfaglige forskning indenfor mikrobiologien vil fortsætte i den nye stilling, og hans erfaring fra de seneste 20 år vil hjælpe med at løfte OUH og SDU’s forsknings- og innovationsstrategi.

Særligt hans indsigt i projektsamarbejde på tværs af industri og hospital skal komme i spil i professoratet – et område som vil være prioriteret i den kommende tid af Det Sundhedsvidenskabelige Fakultet på SDU og Odense Universitetshospital (OUH).
Thomas Emil Andersen har en baggrund som molekylærbiolog fra Syddansk Universitet (SDU). Efter overstået kandidateksamen i 2005 blev han ansat som forsker ved NKT Research indtil 2009. Under ansættelsen gennemførte han en Erhvervs-ph.d-uddannelse som en af de første under denne ordning.
Thomas Emil Andersen valgte herefter at forfølge en akademisk karriere og blev efter et postdocforløb ved Klinisk Mikrobiologisk Afdeling på OUH/SDU ansat i en kombinationsstilling som seniorforsker og lektor ved Klinisk Mikrobiologisk Afdeling.
Opkoblingen til industrien har været en rød tråd i Thomas Emil Andersens forskning. Han har deltaget i en lang række innovationsprojekter i samarbejde med farma- og medicovirksomheder. Han har i dag opbygget en forskningsgruppe som aktivt bidrager til udviklingen indenfor sundhedsteknologi, lægemidler og vacciner, samt nye teknikker til identifikation og analyse af bakterier.
Sideløbende med innovationsprojekterne udfører Thomas Emil Andersens gruppe forskning i forskellige infektionssygdomme, som er særlig relevante for hospitalspatienter. Et særligt fokus har her været på urinvejsinfektioner, som Thomas Emil Andersen har forsket i siden 00’erne. Til denne forskning har han fra bunden opbygget en omfattende modelplatform med dyre- og cellekulturmodeller, som har bidraget med vigtige fremskridt indenfor forskningsområdet. Platformen og den opbyggede knowhow anvendes i dag i udvikling af nye lægemidler, vacciner og katetre i samarbejde med andre universitetsgrupper, hospitalsenheder, og industrien.
En række fondsbevillinger har støttet Thomas Emil Andersens arbejde, hvor han og samarbejdspartnere har modtaget over 140 mio. kr. i projektmidler de seneste 15 år. Hans forskning er udgivet i 70 originalartikler, hvor han har første eller seniorforfatterskab i 36. Arbejdet er publiceret i førende tidsskrifter indenfor flere områder, bl.a. Cancer Cell, Kidney International, Clinical Microbiology and Infection, Biomaterials, Nature Communications og Nature Reviews Gastroenterology and Hepatology.
Tidligt i corona-pandemien modtog Thomas Emil Andersen midler fra Novo Nordisk Fonden til at etablere Regionen Syddanmarks første virusdyrkningslaboratorium i Winsløwparken, Odense. I samarbejde med Infektionsmedicinsk Afdeling og andre hospitalsafdelinger ved OUH, koordinerede han en række studier af bl.a. COVID-19 vaccinernes effekt på nye virus-varianter. Dette arbejde bidrog til at skabe overblik over effekten af vaccinerne i udsatte patientgrupper og smitsomheden af denne virus. I øjeblikket står han i spidsen for en undersøgelse af smitsomhed og behovet for isolation hos luftvejsvirusinficerede patienter, i et samarbejdsprojekt mellem OUH og Sygehus Lillebælt.
Privat er Thomas Emil Andersen en aktiv motionist og bruger ofte sin tid på gør-det-selv projekter i hus og have. Han rejser ofte sydpå til Alperne gennem hele året, hvor han sammen med familien dyrker skiløb og mountainbike. Thomas Emil Andersen er 48 år, gift med sygeplejerske Pia Stillenmunkes og far til teenagedrengene Carl-Emil, Mikkel og Hugo på 15, 17 og 19 år.
Fødested: Nuuk, Grønland, 070476
Kontakter
Tomas HomburgChefkonsulentDet Sundhedsvidenskabelige Fakultet
Tlf:60113059thomburg@health.sdu.dkLinks
Følg pressemeddelelser fra Syddansk Universitet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Syddansk Universitet
Unge, der er utilfredse med deres krop, dropper oftere ud af deres ungdomsuddannelse29.10.2025 11:00:40 CET | Pressemeddelelse
Unge, der føler sig for tykke eller for tynde, har markant større risiko for ikke at gennemføre deres ungdomsuddannelse. Det viser et nyt studie, som peger på, at de unges opfattelse af deres egen krop kan have lige så stor eller endda større betydning for skolefrafald end deres faktiske vægt.
Mikroalger og kunstig intelligens kommer Østersøen til undsætning23.10.2025 10:23:22 CEST | Pressemeddelelse
Med mikroalger som levende sensorer vil et ambitiøst dansk-tyskt forskningsprojekt bygge en digital tvilling af Østersøen – og give politikere og borgere et demokratisk værktøj til at teste, hvilke løsninger der rent faktisk virker mod iltsvind og algeopblomstring.
Splittede forældre har svært ved at navigere i deres børns skærmbrug23.10.2025 09:32:41 CEST | Pressemeddelelse
Nyt studie viser, at forældre kæmper med at finde balancen i deres børns skærmbrug: For meget skærm opleves som bekymrende og i modstrid mod forældrenes værdier og opfattelse af det gode børneliv – omvendt kan skærmen også give børnene noget godt.
Erfaren universitetsdirektør fortsætter på SDU21.10.2025 14:39:34 CEST | Pressemeddelelse
SDU’s bestyrelse har forlænget ansættelsen af universitetsdirektør Thomas Buchvald Vind, der siden 2017 har stået i spidsen for universitetets administration.
Stephen King hædres med særlig H.C. Andersen-pris10.10.2025 08:59:54 CEST | Pressemeddelelse
Stephen King modtager en særlig H.C. Andersen-pris for sin fantasifulde og mørke fortællekunst, der har tryllebundet millioner af læsere verden over. Prisen markeres med et offentligt arrangement i Odense den 17. november.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum