TV 2 inviterer til national samtale om den nye verdensorden
Regeringstoppen, ledende politikere og eksperter er med, når TV 2 inviterer til en national samtale om den nye verdensorden. Sammen med danskerne mødes de søndag 16. marts for at give svar på, hvordan Danmark og Europa skal navigere i en verden i opbrud.

Natasja Crone og Jesper Steinmetz er værter på det direkte tv-program 'Verden i opbrud - Danmark samles', der bliver transmitteret fra Gefion Gymnasium i København søndag 16. marts klokken 20.00 på TV 2, TV 2 News og TV 2 Play.
USA har sat våbenstøtten på pause til Ukraine, som nu på fjerde år forsvarer sig i krigen mod Rusland. Trump og Zelenskyj skændes for åben skærm, og en 80 år gammel verdensorden med Europa og USA som tætte allierede er truet. Dagligt kommer der nye meldinger fra den anden side af Atlanten, og den nye virkelighed giver bekymringer og rejser store spørgsmål i Danmark og Europa.
Derfor samler TV 2 danskerne til en aften i fællesskab med politikere, eksperter og korrespondenter som Ulla Terkelsen og Ramus Tantholdt for at give svar på de mange bekymringer, som optager os.
- Der er et væld af spørgsmål at tage hul på. Kan vi ikke længere regne med USA? Bliver der krig i Danmark? Og hvad venter der i fremtiden, og hvad bør vi gøre nu? Det er blot nogle af de spørgsmål, som, vi ved, optager og bekymrer danskerne, siger TV 2s nyhedsdirektør Ulla Pors og fortsætter:
- Vi er mange, som går med de samme tanker og bekymringer lige nu. Det tager vi alvorligt og vil i fællesskab søge svar sammen med politikere og eksperter på det, som optager os alle sammen.
Debat, livechat, afstemninger og spørgsmål fra danskerne
'Verden i opbrud - Danmark samles' sætter den øjeblikkelige situation ind i en historisk sammenhæng, inden danske toppolitikere og eksperter diskuterer, om Danmark og Europa kan klare sig uden USA, risikoen for krig i Danmark - og hvad det kommer til at betyde for vores hverdag, at vi fremover opruster militært?
Seerne og det medvirkende publikum bliver aktivt inddraget i debatten via live-afstemninger, ligesom der vil være mulighed for at stille spørgsmål og komme med kommentarer på TV2.dk og direkte i studiet. De medvirkende eksperter vil sammen med TV 2s korrespondenter desuden livechatte på TV2.dk undervejs i programmet.
I 'Verden i opbrud - Danmark samles' bliver der også plads til at tale om de helt nære ting, som hvad de hastige ændringer på verdensplan får for danskernes hverdag? Både i forhold til økonomi og arbejdsmarked og hvordan vi bedst håndterer frygt og tankemylder om fremtiden.
Hele den nationale samtale varer halvanden time, hvor der undervejs vil være optræden af musikeren URO og korsang leveret af 130 elever fra Klejtrup Musikefterskole i Hobro.
Deltag i samtalen
Har du et spørgsmål, du gerne vil have svar på fra enten politikere eller eksperter, kan du stille det allerede nu.
Optag dit spørgsmål i en video på maksimalt 30 sekunder og send den til debat@tv2.dk. Skriv dit fulde navn og telefonnummer i mailen, så kan redaktionen kontakte dig, hvis videoen bliver vist.
TV 2 søger også publikum til programmet, som bliver optaget live på Gefion Gymnasium i København. Ønsker du at deltage, kan du tilmelde dig her.
Nøgleord
Kontakter
Jacob PanumPR-konsulent
Nyheder og sport
Billeder
TV 2 Danmark er en medievirksomhed med store digitale ambitioner og en mangeårig stærk position på det danske tv-marked. Vi arbejder hver dag for, at alle danskere via TV 2 Play, tv2.dk og alle vores kanaler kan holde sig opdateret og underholdt eller tage del i den offentlige debat. TV 2 Danmark er ejet af den danske stat, og vi driver public servicevirksomhed på kommercielle vilkår. På tværs af alle vores platforme er vi i kontakt med over 80 procent af danskerne i løbet af en uge. Vi bor på Kvægtorvet i Odense og på Teglholmen i København.
Følg pressemeddelelser fra TV 2 Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra TV 2 Danmark
TV 2 og DR går sammen om at markere 80-året for Danmarks befrielse24.4.2025 11:00:00 CEST | Pressemeddelelse
4. maj er det 80 år siden, at frihedsbudskabet lød i de danske radioer, da de tyske tropper i Danmark overgav sig. DR og TV 2 tænder lys i vinduerne med danskerne og markerer den historiske begivenhed med en fælles direkte transmission fra mindegudstjenesten i Vor Frue Kirke og kransenedlæggelse i Mindelunden.
Ny TV 2-dramaserie om magtmisbrug og løgne på jobbet23.4.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Hvad sker der, når en outsider skubbes ind i et lukket arbejdsfællesskab med uskrevne regler og magtspil? Det undersøger TV 2s nye dramaserie 'Løgnen', der har premiere søndag 4. maj på TV 2 Play og søndag 11. maj på TV 2. Serien er skabt af Karina Dam, instrueret af Louise Friedberg og har Tessa og Iben Hjejle i hovedrollerne.
Dorthe Bjerregaard-Knudsen indtræder i TV 2 Danmarks bestyrelse – Naja Nielsen takker af15.4.2025 14:16:50 CEST | Pressemeddelelse
Kulturministeren har indstillet Dorthe Bjerregaard-Knudsen til TV 2 Danmarks bestyrelse. Hun afløser Naja Nielsen, der har valgt at udtræde af bestyrelsen i forbindelse med jobskifte til svenske SVT.
'Streaming i Danmark': Danskernes streamingforbrug er igen tårnhøjt i første kvartal10.4.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Streamingrapportens vigtigste pointer Danskernes streamingforbrug tangerer rekorden for det højeste gennemsnitlige antal minutter for et kvartal På tværs af distributionsformer når 34 programmer fra TV 2 og DR over 1 million seere i første kvartal 2025 og opnår status som såkaldte millionprogrammer De store nyhedsdagsordener sætter et tydeligt aftryk i streamingforbruget - forbruget af streamede nyheder på tværs af TV 2 og DR vokser med seks procent. På TV 2 Play er forbruget af nyheder vokset med otte procent siden første kvartal 2024, ligesom der ses et løft på TV2.dk og TV 2s apps, som i gennemsnit bruges dagligt af 1,35 millioner danskere Flere nye indholdskort blandt kvartalets mest sete programmer Foruden herrernes håndbold-EM, der er en af kvartalets helt store seermagneter, samles danskerne blandt andet om dokumentarer, boligprogrammer, underholdning og fiktion. På tværs af distributionsformer når 34 programmer fra TV 2 og DR over 1 million seere i første kvartal 2025 og opnår
TV 2 udvider sin fodboldpakke med Kvindeligaen27.3.2025 08:34:54 CET | Pressemeddelelse
Den bedste danske fodboldrække for kvinder kan fra næste sæson ses på TV 2s sportskanaler og TV 2 Play. Kvindedivisionsforeningen og TV 2 har lavet en seksårig tv- og streamingaftale frem til 2031.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum