Et stigende antal unge får ikke en uddannelse – i dag er det næsten hver femte ung
10.3.2025 07:00:00 CET | Finans Danmark | Pressemeddelelse
En stigende andel af unge dropper ud og gennemfører aldrig en afsluttende uddannelse. Mistrivsel og en presset privatøkonomi er blandt de primære årsager – og de seneste års udfordringer med højere leveomkostninger har absolut ikke har gjort det nemmere.
Det kan få store konsekvenser for fremtidige jobmuligheder, trivsel og mulighed for at forsørge sig selv og familien, når unge ikke får en uddannelse. Og det sker stadig for flere. Mens knap otte ud af ti 29-årige har færdiggjort en afsluttende uddannelse, og knap fem procent stadig er i gang, så er det knap hver femte, som i slutningen af tyverne hverken har færdiggjort en uddannelse eller er i gang med en. Og gruppen er stigende.
”Både set fra den enkeltes perspektiv og med samfundsøkonomiske briller er det vigtigt, at unge gennemfører en uddannelse, som giver dem adgang til det, der for dem er den rette hylde på arbejdsmarkedet. Det gælder ikke mindst i den situation, vi har i dag, hvor der er kamp om arbejdskraften,” siger Christian Heebøll Hammer, analysechef i Finans Danmark.
Mistrivsel og økonomi er hovedårsag til manglende uddannelse
Andelen af unge uden uddannelse er steget gennem de seneste år, og meget tyder på, at denne andel kan stige yderligere i de kommende år.
”Både under coronakrisen i 2020 og inflationskrisen i 2022 har vi set en stigning i andelen af unge, som er droppet ud af deres uddannelse. Og der er en overhængende risiko for, at det vil afspejle sig i tallene, når vi ser på andelen af 29-årige uden uddannelse igen om nogle år,” siger Christian Heebøll Hammer.
Mistrivsel er den mest hyppige årsag til, at unge springer fra deres uddannelse. Men også økonomiske problemer er en stor faktor. Mange unge har svært ved at få økonomien til at hænge sammen som studerende, og en betydelig andel overvejer dagligt at droppe ud af økonomiske årsager. De stigende leveomkostninger de seneste år har kun forværret situationen
”I en situation, hvor det rent privatøkonomisk bliver ekstra surt at være ung studerende, og hvor jobmulighederne er mange, kan det selvfølgelig også blive fristende at droppe ud og tjene penge nu og her – eller slet og ret aldrig gå i gang med en uddannelse,” siger Christian Heebøll Hammer.
Nøgleord
Finans Danmark
Finans Danmark er interesse- og arbejdsgiverorganisation for penge- og realkreditinstitutter, kapitalforvaltere, børsmæglere, investeringsfonde, samt datacentraler, it- og fintechvirksomheder i den finansielle sektor.
Få seneste nyt fra Finans Danmark: Tilmeld dig nyheder og analyser - og følg os på sociale medier
Følg pressemeddelelser fra Finans Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Finans Danmark
Danskerne forsøgt svindlet for over en halv milliard i 20253.4.2026 08:51:38 CEST | Pressemeddelelse
Kriminelle forsøgte at stjæle 548 millioner fra danskernes konti i 2025. Det er det højeste tal i tre år. Det viser nye tal fra Finans Danmark. Dog lykkedes det blot de kriminelle at slippe afsted med godt halvdelen takket være en indsats fra både kunder og banker – men tabene er stadig over 50 mio. kr. større end i 2024.
Kamp om sommerhusene: Færre til salg og priserne stiger28.3.2026 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Danskere på udkig efter et nyt sommerhus i påsken har langt færre muligheder end sidste år, samtidig med at priserne er steget i mellemtiden. Udbuddet er faldet kraftigt på tværs af hele landet, mens de største prisstigninger ses øst for Storebælt. Men der er også mulighed for at forhandle prisen ned. Det viser nye tal fra Finans Danmark
9. klasse fra Kerteminde nye mestre i privatøkonomi27.3.2026 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
9.X på Nymarken skole i Kerteminde har vundet Pengequizzen 2026, som markerer afslutningen på årets Pengeuge.
Færre boliger til salg presser priserne op18.3.2026 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Boligmarkedet afsluttede 2025 med markant færre boliger til salg på tværs af alle boligtyper sammenlignet med året før, og priserne er fulgt med op. Faldet er størst for ejerlejligheder i Københavns omegn, hvor udbuddet næsten er halveret på ét år. Det viser de nyeste tal fra Finans Danmark.
Høringssvar om udkast til ændring af bekendtgørelse og vejledning om genopretningsplaner16.3.2026 10:27:09 CET | Nyhed
Finans Danmark har afgivet høringssvar til Finanstilsynet
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum