Regeringens udspil vil styrke erhvervsuddannelserne
FOA tager godt imod regeringens nye udspil på erhvervsuddannelsesområdet. Særligt en styrket pædagogisk assistentuddannelse bliver fremhævet.

Velfærdssamfundet er hårdt presset. Det er allerede mangel på faglærte medarbejdere og en fremtid med små ungdomsårgange og mange der forlader arbejdsmarkedet på grund af alder, skærper kun problemet. Det er bagtæppet for regeringens nye udspil på erhvervsuddannelsesområdet.
”Det er et både godt og helt nødvendigt udspil, som vi mener kommer til at styrke erhvervsuddannelserne til fremtiden,” siger Helena Mikkelsen, fagpolitisk ordfører i fagforeningen FOA.
660 millioner kroner
Regeringen vil med udspillet tilføre 660 millioner kroner årligt til erhvervsuddannelserne. Samlet set er der prioriteret en milliard kroner årligt til erhvervsuddannelserne fra 2030 og frem.
”Det er et betydeligt permanent løft af taksterne til erhvervsskolerne. Det har vi behov for,” siger Helena Mikkelsen. Hun fremhæver, at skolerne samtidig frisættes til at lave lokale handleplaner, der skal forhindre frafald.
”Det er FOA særligt glade for, der er et stort frafald på SOSU-uddannelserne, og frafaldet er ikke entydigt på tværs af landet."
Styrket pædagogisk assistent uddannelser
Helena Mikkelsen fremhæver især initiativerne på uddannelsen til pædagogisk assistent.
”Det er vi meget begejstrede for. At uddanne flere pædagogiske assistenter er helt centralt, hvis vi inden for en overskuelig periode skal løfte niveauet i daginstitutionerne, gennem at sikre mere pædagogisk personale. Uddannelsen skal have et kvalitetsløft gennem et udviklingsarbejde, så der er et sammenspil til den nye pædagoguddannelse, som er i støbeskeen.”
Udspillet lægger op til trepartsforhandlinger om at styrke pædagogisk assistent-uddannelsen, ligesom regeringen tidligere har lovet at gøre det på social- og sundhedsområdet.
”Det er meget positivt. Vi opfatter det, at regeringen gentager ønsket om trepartsforhandlinger som et udtryk for, at nu rykker de på det. Det er godt, for det haster, fastslår Helena Mikkelsen.
Bekymring for nedsat praktik
Regeringen ønsker i udspillet at lempe adgangskravene til social- og sundhedshjælperuddannelsen, ved at sænke praksiserfaringen fra et til et halvt år.
”Det bekymrer os, hvis det betyder, at man med kun seks måneders praktisk erfaring kan tage et 17 uger forløb som social- og sundhedshjælper. Med seks måneders erfaring vil det blive svært at gennemføre uddannelsen. Det viser erfaringerne fra, da man sænkede adgangskravet fra to år til et år.”
Helena Mikkelsen fortæller, at det vil være et af de emner FOA vil rejse overfor regeringen nu og i de forhåbentligt snart kommende trepartsforhandlinger.
Nøgleord
Kontakter
Helena MikkelsenFagpolitisk ordfører
46 97 23 05
Om FOA
FOA er Danmarks tredjestørste fagforbund - med ca. 167.000 medlemmer fordelt på 32 afdelinger. Størstedelen er ansat i kommuner og regioner, og vi organiserer også privatansatte.
Følg pressemeddelelser fra FOA
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra FOA
FOA lander overenskomst for privatansatte pædagogmedhjælpere og pædagogiske assistenter10.3.2025 10:38:35 CET | Pressemeddelelse
FOA har netop indgået sit første OK25-forlig, da fagforbundet blev enige med DI om en tre-årig fornyelse af overenskomsten for privatansatte pædagogmedhjælpere og pædagogiske assistenter. Aftalen giver en samlet lønstigning på lige over 3.000 kroner om måneden.
FOA-kongres vedtager ny sektorstruktur og vil have flere med i fællesskabet5.3.2025 13:44:36 CET | Pressemeddelelse
Fagforbundet FOA har den 5. marts 2025 afholdt ekstraordinær kongres i Odense. Her var 533 delegerede fra hele landet samlet til debat om fremtidens fagforbund.
FOA: Mistrivsel blandt børn og unge skal også bekæmpes i dagtilbud25.2.2025 10:39:57 CET | Pressemeddelelse
Skal vi forebygge mistrivsel blandt børn og unge, skal vi også højne kvaliteten af børnenes dagtilbud. Det mener sektorformand i FOA, som derfor vil have flere pædagogisk uddannede til at gribe børnene.
Uddannelsesreform åbner nye døre for de unge19.2.2025 10:40:19 CET | Pressemeddelelse
Regeringen, SF og Dansk Folkeparti er blevet enige om en reform af ungdomsuddannelserne. FOA tager godt imod, og mener, at den vil føre til, at flere unge gennemfører en uddannelse.
Bælgfrugternes Dag – En fest for sundhed og bæredygtighed den 10. februar4.2.2025 09:12:10 CET | Pressemeddelelse
Vi spiser i gennemsnit kun 2 gram tilberedte bælgfrugter om dagen i Danmark – langt fra de anbefalede 100 gram. Det er synd, for bælgfrugter er både proteinrige, økonomiske og bæredygtige, samtidig med at de kan dyrkes lokalt. Derfor inviterer Rådet for sund mad og 28 andre organisationer og virksomheder til at fejre Bælgfrugternes Dag mandag den 10. februar 2025 – og du er inviteret!
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum