Udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen ledsager Kongeparret ved statsbesøg til Finland
Danmark og Finland har et stærkt historisk bånd og står sammen i en geopolitisk brydningstid, der især er præget af Ruslands fuldskalainvasion af Ukraine.
Kongeparret besøger Finland den 3.-4. marts for at markere de tætte forbindelser mellem Finland og Danmark. Under besøget vil udenrigsministeren desuden mødes med den finske udenrigsminister.
”Danmark og Finland står hinanden meget nær som nordiske naboer og venner, ikke mindst når det kommer til at håndtere den skærpede sikkerhedspolitiske situation. Finland har på grund af sin beliggenhed aldrig kunnet tage friheden for givet på samme måde, som vi nok har gjort det i Danmark efter Den Kolde Krig. De har derfor en beundringsværdig tilgang til både forsvar og beredskab. Vi arbejder allerede tæt sammen om for eksempel sikkerheden i Østersøen. Siden Finlands indtræden i NATO er mulighederne for vores forsvarsmæssige samarbejde kun blevet flere,” siger udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen.
Under besøget vil der desuden blive afholdt et højniveau-seminar med fokus på at udvide den fælles horisont for idéer til finansiering af grøn omstilling og ren energi, hvor der blandt andet deltager repræsentanter fra en række danske virksomheder, herunder Carlsberg, Copenhagen Infrastructure Partners, Danfoss, Danske Bank, European Energy, PFA og Vestas.
”Et andet område, hvor Danmark og Finland har et stærkt fællesskab er den grønne omstilling. Finland har ligesom Danmark store ambitioner om CO2-neutralitet, men vi er også klar over, at opgaven ikke kan løses af staten alene. Der er behov for en indsats fra både det offentlige og det private. Jeg glæder mig derfor til at snakke med danske og finske investorer og virksomheder om, hvordan vi kan accelerere den private sektors grønne investeringer,” siger udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen.
Under statsbesøget vil udenrigsministeren desuden besøge det finske parlament og flådebasen Porkkala Garnison i Upinniemi, som er Finlands flådes største base ved Den Finske Bugt.
For yderligere kontakt: Presserådgiver Caroline Secher Andersen +45 24 62 58 73, caroan@um.dk
Følg pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Joint statement on the humanitarian situation in Gaza13.8.2025 09:14:45 CEST | Nyhed
Joint statement on behalf of 27 partners on aid to Gaza and restrictions facing NGOs
I juni 2025 faldt Danmarks samlede eksport 0,2 pct. i forhold til maj. Årsstigningstakten, dvs. de seneste 12 måneder i forhold til 12 måneder forud, var 8,7 pct.11.8.2025 14:07:48 CEST | Pressemeddelelse
I løbende priser faldt den samlede eksport af varer og tjenester 0,2 pct. i juni i forhold til maj i henhold til den seneste sæsonkorrigerede opgørelse fra Danmarks Statistik. Vareeksporten steg med 2 pct. mens tjenesteeksporten faldt med 3,3 pct.
Møde i Det Udenrigspolitiske Nævn11.8.2025 13:23:40 CEST | Pressemeddelelse
Det Udenrigspolitiske Nævn holder møde tirsdag den 12. august 2025 kl. 12.00
Foreign Minister’s Statement (21 July 2025)22.7.2025 11:48:43 CEST | Nyhed
We, the signatories listed below, come together with a simple, urgent message: the war in Gaza must end now.
Regeringen opdaterer handlingsplan for at nå FN’s Verdensmål16.7.2025 10:37:08 CEST | Pressemeddelelse
Det er 10 år siden, verdenssamfundet blev enige om en fælles ambition for klodens udvikling frem mod 2030 med FN’s 17 Verdensmål. I dag offentliggør regeringen en opdateret handlingsplan, som skal sikre, at Danmark fastholder kursen mod at indfri målene.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum