Danskere køber fortsat store mængder ulovlig medicin i udlandet
Alene sidste år blev der beslaglagt næsten 280.000 stykker ulovlige lægemidler, der var på vej ind i landet, selvom det kan være forbundet med stor risiko for den enkelte køber. Det viser tal, som Toldstyrelsen har udleveret til Gjensidige.

På trods af flere oplysningskampagner og advarsler, bliver der fortsat købt store mængder ulovlig medicin i udlandet.
Hvor der i 2023 blev beslaglagt godt 75.000 stykker ulovlig medicin i tolden, steg det tal sidste år til knap 280.000.
Men trods den store stigning endte sidste års antal beslaglæggelser på samme niveau som i 2022.
Det viser en ny oversigt, som Toldstyrelsen har udleveret til Gjensidige.
At så store mængder ulovlig medicin finder vej til Danmark er bekymrende, lyder det fra Mette Glad, der er fagchef i sundhed hos Gjensidige.
"Der er ingen former for kontrol med de her præparater, så derfor er det forbundet med stor risiko og sundhedsfare at købe og indtage ulovlig medicin, man har købt i udlandet,” siger hun.
Hvor Lægemiddelstyrelsen tidligere især har oplevet køb og salg af ulovlige præparater indenfor især impotens og søvnbesvær, så har der det seneste år også været flere sager om ulovlige kopier af de populære slankemidler Ozempic og Wegovy.
Men selvom man kan opleve at støde på muligheden for at købe lægemidler over internettet og på sociale medier, så skal receptpligtig medicin altid udskrives af en læge.
"Man skal aldrig nogensinde købe lægemidler gennem sociale medier, og hvis man vælger at gøre det over internettet, er det helt afgørende, at butikken er mærket med det grønne eller det blå EU-logo,” siger Mette Glad.
Nøgleord
Kontakter
Andreas MortensenKommunikationskonsulentGjensidige
Tlf:27 52 46 44am@gjensidige.dkGjensidige er et ledende nordisk skadeforsikringsselskab, som er noteret på Oslo Børs. Vi har ca. 4.500 medarbejdere og tilbyder skadeforsikring i Norge, Danmark, Sverige og Baltikum. I Norge tilbydes også pension og opsparing. Driftsindtægterne var 36 mia. NOK i 2023, mens forvaltningskapitalen udgjorde 148 mia. NOK.
Følg pressemeddelelser fra Gjensidige
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Gjensidige
Pas på solarieforbruget: Hvert andet solcenter har fået påbud14.10.2025 07:36:00 CEST | Pressemeddelelse
For høj UV-stråling, forkert ophængt sikkerhedsplakat eller manglende beskyttelsesbriller har det seneste år betydet, at hvert andet kontrollerede solcenter har fået påbud for at have overtrådt reglerne. Det viser nye tal som Sikkerhedsstyrelsen har udleveret til Gjensidige.
Ubehagelig overraskelse: 7 ud af 10 glemmer vigtigt ferietjek7.10.2025 07:35:00 CEST | Pressemeddelelse
Efterårsferien nærmer sig, og danskerne ser frem til sol og afslapning. Men midt i feriestemningen overser mange en vigtig detalje. Væggelus kan nemlig forvandle hjemkomsten til et mareridt.
Strejke truer rejsende inden efterårsferien3.10.2025 07:47:00 CEST | Pressemeddelelse
De franske flyveledere har annonceret en strejke lige op til efterårsferien, og det kan få konsekvenser for alle de rejsende, der skal flyve til Frankrig eller mellemlande fra den 7. til den 10. oktober. Skal man det, bør man derfor tage sig nogle forholdsregler, lyder rådet fra Gouda Rejseforsikring.
Alt for mange overlader el og vand til de forkerte hænder30.9.2025 07:52:00 CEST | Pressemeddelelse
Hver sjette dansker har fået udført arbejde, der burde være lavet af autoriserede faglærte. Det kan få store konsekvenser, vurderer erhvervsorganisation og forsikringsselskab.
Ny undersøgelse: Blinklyset bliver ofte glemt i trafikken26.9.2025 07:49:00 CEST | Pressemeddelelse
Selvom det både skaber stor risiko for farlige situationer og er til stor gene for medtrafikanter, glemmer en stor del af de danske bilister at bruge blinklyset, når de hver dag bevæger sig gennem trafikken, viser en ny undersøgelse.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum