Europabevægelsen: Danmark bør overveje fremtidigt samarbejde med USA, hvis ikke de længere prioriterer vores sikkerhed.

Del

"USA er på en farlig kurs mod en mere autokratisk og transaktionel udenrigspolitik, hvor stormagtsaftaler trumfer solidaritet og principper. Danmark og Europa må derfor overveje, hvordan vi forholder os til et USA, der ikke længere prioriterer vores sikkerhed. Det betyder, at vi i Danmark og EU må investere langt mere i vores forsvar og vores egen sikkerhedsstruktur – for vi kan ikke længere tage amerikansk opbakning for givet", Udtaler Jens-Kristian Lütken. 

Ukraines sikkerhed ligger nu hos EU – Trump gør nar af et land i krig
USA’s tidligere troværdighed som en sikkerhedsgarant for Europa smuldrer for øjnene af os. Mødet mellem Donald Trump og Volodymyr Zelenskyj var ikke en samtale om forsvar, men en ydmygelse af en demokratisk valgt præsident, hvis land dagligt bløder i forsvaret mod russisk aggression. Det viser med al tydelighed, at Europa må tage sin egen sikkerhed langt mere alvorligt.

"Når en amerikansk præsidentkandidat åbent håner en præsident, der har mistet tusindvis af borgere til russisk angrebskrig, står vi over for en helt ny virkelighed. Trump antyder, at hans person alene kan holde Putin tilbage – men hvad hvis han tager fejl? Skal vi bare stole på, at Rusland ikke rykker videre, fordi Trump siger det?" siger Jens-Kristian Lütken, landsformand for Europabevægelsen.

Trump taler mere om sjældne jordarter end om de tusindvis af liv, der går tabt i Ukraine. Han signalerer, at han vil ofre europæisk sikkerhed for en handel med Putin. Dette er ikke blot en amerikansk indenrigspolitisk farce – det er en direkte trussel mod stabiliteten i Europa.

"USA er på en farlig kurs mod en mere autokratisk og transaktionel udenrigspolitik, hvor stormagtsaftaler trumfer solidaritet og principper. Danmark og Europa må derfor overveje, hvordan vi forholder os til et USA, der ikke længere prioriterer vores sikkerhed. Det betyder, at vi i Danmark og EU må investere langt mere i vores forsvar og vores egen sikkerhedsstruktur – for vi kan ikke længere tage amerikansk opbakning for givet," afslutter Jens-Kristian Lütken.
Hvad tænker du?

Kontakter

Følg pressemeddelelser fra Europabevægelsen

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Europabevægelsen

Europabevægelsen: Altafgørende med en handlekraftig regering efter det tyske valg23.2.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse

"Det er vigtigt, at Tyskland hurtigt får dannet en handlekraftig regering, som kan tage lederskab i Europa," udtaler Jens-Kristian Lütken, landsformand for Europabevægelsen som lige nu er i Tyskland i forbindelse med valget. "Tyskland er afgørende for EU’s konkurrenceevne og vil spille en nøglerolle i arbejdet med at sikre økonomisk stabilitet, den grønne omstilling og Europas sikkerhed."

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye