Dyreværnet overtager hunde- og kattepension i Kolding
Dyreværnet har netop købt Søndergaard Hunde- og Kattepension i Kolding, som fremover skal drives som internat for hunde, katte og smådyr samt pension for hunde, præcis som Dyreværnets internat og pension i Rødovre.

"Vi har gennem flere år haft et godt samarbejde med Søndergaard Hunde- og Kattepension i Kolding, og vi glæder os over, at vi nu kan udvide med eget internat i Jylland. Vi kører både dyreværnssager og med vores mobile dyrlægeklinik i Jylland, så for fremtiden undgår vi den lange køretur til Sjælland med de dyr, vi overtager. Herudover er Søndergaard et fantastisk sted for dyr med masser af plads og grønne områder lige uden for døren," udtaler adm. direktør Henrik Knaack.
Internatet på Gabølvej i Kolding bliver Dyreværnets første faste base uden for Rødovre, hvor Dyreværnet har haft til huse siden 1954. På sigt er det planen, at Dyreværnet skal udvide med flere internater og pensioner i såvel Jylland som på Sjælland og Fyn.
"Efter at have drevet hunde- og kattepension i mere end 21 år gør det mig meget glad, at Dyreværnet som ny ejer går lige så meget op i dyrenes velbefindende og tryghed. Det giver mig en stor ro omkring min beslutning om et salg, og specielt nyheden om muligheden for, at mine faste kunders dyr stadig kan se frem til et trygt feriehjem i Dyreværnets regi," siger nu tidligere ejer Gitte Visbech.
Stigende behov for internatkapacitet
Ud over de dyreværnssager, Dyreværnet kører på, ser vi i stigende grad, at folk selv indleverer især hunde, katte og kaniner, som de af den ene eller anden grund ikke længere kan rumme i familien. Det kræver mere internatkapacitet – og helst i nærheden af de steder, hvor dyrene som udgangspunkt befinder sig.
"Det er vores fornemmeste opgave at finde nye, kærlige hjem til vores dyr, og mens de venter, skal de have det godt. Det får vi de bedste betingelser for på Søndergaard, og vi glæder os til at slå dørene op fra april måned og byde såvel to- som firbenede gæster velkommen," siger internatschef Maria Rønde Jakobsen.
Dyreværnet overtager hunde- og kattepensionen i Kolding per 1. april 2025.
Forude venter en periode med løbende renovering for at skabe de bedste omgivelser til dyrene, indrette kontor og modtagelse m.v.
Det bliver Bonnie Brill, som har arbejdet for Dyreværnet i mange år, der flytter ind på internatet og pensionen med sin familie, og som kommer til at stå for den daglige drift. Herudover får internatet og pensionen tilknyttet et antal medarbejdere, der er uddannede inden for hundeadfærdsrådgivning.
Følg med
Hold øje med Dyreværnets hjemmeside, nyheder og sociale medier, hvor der løbende vil komme mere information om vores internat i Kolding samt om kommende events.
Nøgleord
Kontakter
Tina J. HindsboKommunikationschefDyreværnet
Tlf:50603550tina@dyrevaernet.dkBilleder
Links
Følg pressemeddelelser fra Dyreværnet - Foreningen til Værn for Værgeløse Dyr
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Dyreværnet - Foreningen til Værn for Værgeløse Dyr
Dyreværnet og Københavns Vestegns Politi indgår ny aftale om herreløse dyr27.2.2025 07:30:00 CET | Pressemeddelelse
Med start i februar 2025 har Dyreværnet og Københavns Vestegns Politi indgået en ny 4-årig aftale om håndtering, afhentning og husning af herreløse dyr og notitsdyr. Aftalen bygger på et eksisterende, langvarigt samarbejde.
Ny bekendtgørelse om sund avl blandt hunde er et stort skridt i den rigtige retning26.2.2025 11:06:11 CET | Pressemeddelelse
Dyreværnet var med på råd, da Danmarks første dyrevelfærdsaftale, og herunder initiativet om at kæledyr ikke skal avles til et bestemt udseende, der kan have velfærds- og sundhedsmæssige problemer, blev vedtaget sidste år.
På Bornholm med Kattens Værn3.2.2025 06:30:00 CET | Nyhed
I sidste uge var Dyreværnet afsted sammen med Kattens Værn for at tilse et par store kattehold og få kattene behandlet og neutraliseret, så de ikke fortsat vokser ukontrolleret i antal.
Er dine dyr bange for fyrværkeri?19.12.2024 10:37:58 CET | Pressemeddelelse
Nytårsangst? Har du ikke trænet din hund eller kat op til nytåret? Dyreværnet kommer med gode råd.
Dyreværnet og Kattens Værn går sammen om at reducere de store kattehold16.9.2024 10:56:44 CEST | Pressemeddelelse
To af landets ældste dyreværnsorganisationer Dyreværnet og Kattens Værn går nu sammen i et historisk og stærkt samarbejde, med støtte fra QATO Fonden.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum