Borgerne vil fremover møde velkendte ansigter i hjemmeplejen
Ishøj Kommune starter op med faste, tværfaglige og selvstyrende teams i hjemmeplejen og hjemmesygeplejen. Derfor vil borgerne fremover møde velkendte ansigter i hjemmet, når de modtager pleje og hjælp fra kommunen

Medarbejderne i hjemmeplejen og hjemmesygeplejen har omorganiseret sig i faste, tværfaglige og selvstyrende teams, som nu går under navnet borgernære teams. Det betyder, at alle borgere, der modtager pleje og hjælp, fremover vil møde den samme gruppe af faste medarbejdere.
”Fordelen ved faste teams er, at du som borger slipper for at starte forfra med at fortælle om dig selv og dine behov for hjælp og pleje, hver gang der træder en ny medarbejder ind ad døren. Derudover er de faste teams tværfaglige med både sygeplejersker, SOSU-assistenter og -hjælpere samt rengøringspersonale, hvilket betyder, at de hurtigt og gnidningsfrit får koordineret opgaverne imellem sig, når noget ændrer sig i borgerens liv,” fortæller, formand for Social- og Sundhedsudvalget, Erkan Yapici.
Vil følge opstarten tæt og tilpasse undervejs
Hjemmeplejen og hjemmesygeplejen har brugt et år på at forberede overgangen til de borgernære teams for at sikre sig, at der for borgerne bliver mindst mulig forandring. Men ligesom ved al anden ny begyndelse vil der blive behov for lidt tålmodighed fra borgerne i opstartsperioden, siger Erkan Yapici.
”I planlægningsfasen har lederne og medarbejderne haft fokus på, at borgerne i overgangsfasen til faste teams mærker mindst mulig forandring. Derfor vil der i de nye teams så vidt muligt være genkendelige ansigter, som også tidligere er kommet i hjemmet. Men i nogle tilfælde vil det ikke være muligt, fordi hjemmeplejen skal have alle enderne til at mødes,” forklarer Erkan Yapici og tilføjer:
”Lederne vil følge opstarten på de borgernære teams tæt og vil sammen med medarbejderne løbende evaluere og tilpasse opgaverne, så der er styr på opgaveløsningen. For at imødekomme spørgsmål til de forandringer som kommer med de borgernære teams, vil borgerne også have mulighed for at ringe til lederen og vende eventuelle udfordringer,” understreger Erkan Yapici.
Øget arbejdsglæde og trivsel for medarbejderne
Udover et øget borgerfokus er forventningen til de borgernære og selvstyrende teams, at de vil øge medarbejdernes arbejdsglæde og trivsel, forklarer Erkan Yapici.
”Den enkelte medarbejder kommer til at få mere indflydelse på tilrettelæggelsen af opgaverne. Vi tror på, at medarbejderne har fagligheden til at vide, hvad der er bedst for borgerne og på tværs af teamet kan lægge en god plan for opgaveløsningen. Derudover forventer vi også, at de borgernære teams vil gøre os mere attraktive som arbejdsplads, fordi mere personlig frihed og medbestemmelse giver øget arbejdsglæde og trivsel blandt medarbejderne.”
Ishøj har været på forkant
Ishøj Kommune besluttede allerede i januar 2024 at indføre faste, selvstyrende teams og har brugt et år på forberedende indsatser. Siden er der med ældrereformen, som træder i kraft senere på året, lagt op til, at man i kommunerne arbejder med selvstyrende teams.
”Her har hjemmeplejen og hjemmesygeplejen i Ishøj Kommune været på forkant. Det er godt gået. De har haft borgerne i fokus, og jeg er overbevist om, at borgerne nu vil opleve mere nærvær og tryghed i deres relation til medarbejderne,” siger Erkan Yapici.
FIND MERE INFORMATION OM OVERGANGEN TIL BORGERNÆRE TEAMS OG KONTAKTINFO HER.
Følg pressemeddelelser fra Ishøj Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Ishøj Kommune
Bøger bygger bro: Ishøj Bibliotek får Danmarks første bogsamling på nepalesisk25.8.2025 08:30:53 CEST | Pressemeddelelse
Ishøj Bibliotek har i samarbejde med lokale frivillige etableret en stor bogsamling på nepalesisk, som alle borgere i Danmark kan få glæde af
Ishøj Jobcenter og Borgerservice flytter ind i Brohuset22.8.2025 09:36:08 CEST | Pressemeddelelse
Fra sidst i september skal du besøge Brohuset på Vejlebrovej 45, hvis du har en aftale i borgerservice eller jobcentret i Ishøj
Ishøjs nye smukke børneteaterhus indvies til september30.6.2025 13:47:15 CEST | Pressemeddelelse
Med en stor donation fra A.P. Møller Fonden er en teaterdrøm blevet til virkelighed for Ishøj Teater. Den gamle teaterbygning fra 1972 var nedslidt. I stedet er der nu opført en arkitektonisk perle, som giver helt nye muligheder for kunstnerisk udfoldelse
Ny buslinje forbinder Ishøj og Hedehusene18.6.2025 16:14:47 CEST | Pressemeddelelse
Ishøj Kommune og Høje-Taastrup Kommune styrker nu den kollektive trafik med en ny buslinje, der skal betjene landsbyerne i de to kommuner
Ishøj Kommune sikrer oplevelser i gamle bygninger ved Thorsbro Vandværk16.6.2025 13:52:57 CEST | Pressemeddelelse
Vi vil bringe liv i de smukke fredede bygninger og skabe et nyt centrum for oplevelser i det vestlige Ishøj for borgere og besøgende, lyder det fra Ishøjs borgmester Merete Amdisen efter nyheden om, at Ishøj Kommune har købt en del af det tidligere Thorsbro Vandværk af HOFOR
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum