Danskernes lyst til at købe Julemærket overgik alle forventninger
De endelige salgstal for Julemærket 2024 viser, at mærket var populært hos danskerne. Den ekstra indtjening skyldes ikke mindst, at Kongeparret er en del af årets motiv.

Julen varer tilsyneladende lige til påske. I hvert fald er der stor glæde hos Julemærkefonden over salget af Julemærket 2024.
Danskernes begejstring har resulteret i salg for 2,4 mio. kr. mere, end hvad man havde regnet med. Dermed ender den samlede indtægt for Julemærket 2024 på 8,1 mio. kr.
Det var især den nye postlov, som har betydet en fordobling af portoprisen, der fik forventninger til Julemærkesalget til at dale. Men selv om antallet af sendte julekort nok faldt, har det ikke i samme grad påvirket danskernes lyst til at købe Julemærker.
En royal håndsrækning
Julemærket 2024 markerede tronskiftet og var en hyldest til Kongeparret. På mærket ses Kongen og Dronningen omgivet af en lang række symboler, bygninger og genstande, der forbinder kongeparret med dele af danmarkshistorien.
”Vi er meget glade for, at danskerne har taget så godt imod årets Julemærket. Det har helt sikkert haft en positiv effekt, at Kongeparret har været en del af motivet”, siger Søren Ravn Jensen, direktør i Julemærkefonden, der driver de fem Julemærkehjem.
Støtte til børnene
Juletræerne vokser dog ikke ind i himlen. Samlet set går salget af Julemærker nedad. Siden 2020 er indtægten faldet med 18 %, og i 2024 var faldet på 6 % sammenlignet med året før. Det er efterhånden mange år siden, indtægterne kunne finansiere driften af Julemærkehjemmene. Faktisk udgør salget i dag kun 5 % af Julemærkehjemmenes samlede indtægt.
”Vi er helt afhængige af støtten fra privatpersoner, virksomheder og fonde. Derfor kan man donere til os året rundt, og det er der heldigvis mange, som vælger at gøre. For de penge kan vi give en ny start til nogle af de mange børn i Danmark, som kæmper med mobning, ensomhed og mistrivsel”, siger Søren Ravn Jensen.
Julemærket 2025 er på vej
På Julemærkehjemmene får børn hjælp til at genvinde troen på sig selv. En målrettet pædagogisk indsats og et fællesskab med plads til alle, er med til at øge børnenes trivsel.
Desværre er antallet af børn, der har brug for hjælp, stigende. Derfor fortsætter Julemærkefonden sit indsamlingsarbejde.
”Vi er allerede i fuld gang med at planlægge udgivelsen af Julemærket 2025. Vi glæder os til at præsentere mærket for danskerne, når det udkommer i oktober”, slutter Søren Ravn Jensen.
Det går pengene til:
- Hvert år får op mod 1.000 børn et ophold på et Julemærkehjem
- Det er børn i alderen 7-14 år, som kæmper med mobning, ensomhed og mistrivsel
- Under opholdet får de styrket deres selvværd og troen på dem selv
Nøgleord
Kontakter
Thomas ElmegårdPresseansvarlig
Tlf:40 41 36 61thomas.elmegard@julemaerket.dkFølg pressemeddelelser fra Julemærkefonden
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Julemærkefonden
Julemærkehjemmene: Trivselskommissionens anbefalinger kræver handling nu25.2.2025 12:16:00 CET | Pressemeddelelse
Trivselskommissionen har mange gode anbefalinger til, hvordan vi løfter børnenes trivsel. De konkrete forbedringer kommer dog kun, hvis alle voksne tager ansvar for at skabe bedre trivsel for børnene.
Dansker fejrer jul alene på Sydpolen – med en særlig gave21.12.2024 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
Juleaften er for de fleste lig med hygge med familie og venner. Men sådan er det ikke for eventyreren Rasmus Kragh. Han holder juleaften helt alene på Sydpolen. Men han har en særlig gave med.
Årets royale Julemærke hitter3.12.2024 09:08:43 CET | Pressemeddelelse
Portoprisen er fordoblet, og julekortet bliver ofte erstattet med en facebook-hilsen. Alligevel fortsætter Julemærket med at udkomme Og i år er det populært af en helt særlig årsag.
Rasmus går til Sydpolen og støtter børn på Julemærkehjem12.11.2024 08:48:44 CET | Pressemeddelelse
Eventyreren Rasmus Kragh vil fra 12. november vandre alene til Sydpolen. Undervejs samler han ind til Julemærkehjemmene. For ligesom ham skal børnene kunne tro på dem selv for at overvinde deres udfordringer.
DanskHåndbold og Julemærkehjemmene forlænger succesfuldt samarbejde29.10.2024 09:58:37 CET | Pressemeddelelse
Håndbold, børn og fællesskab går hånd i hånd. DanskHåndbold og Julemærkehjemmene har i mange år samarbejdet til fordel for børnene. Og nu har de forlænget deres samarbejde de kommende år.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum