ISS styrker sit fokus på ESG i Danmark
27.2.2025 07:00:00 CET | ISS Danmark | Pressemeddelelse
Den 1. marts 2025 tiltræder Berivan Duman i en nyoprettet stilling som Head of ESG i ISS’ danske forretning, hvor hun får ansvaret for at drive en ambitiøs ESG-strategi og styrke bæredygtighedsindsatsen til gavn for kunder på det danske marked.

Bæredygtighedsindsatser inden for miljø og klima, sociale forhold og virksomhedsadfærd (ESG) er en topprioritet for servicekoncernen ISS og de 40.000 kunder, som koncernen servicerer globalt. Det gælder også for ISS’ danske forretning, der servicerer omkring 1600 kunder i Danmark. Derfor samler og styrker ISS sit fokus på ESG i Danmark.
”Som Facility Management-partner spiller vi en nøglerolle i kundernes bæredygtighedsindsats, idet vi har en direkte indflydelse på, hvordan kundens bygninger driftes, og hvordan servicen på arbejdspladsen leveres. Vi ønsker at spille en endnu større og mere rådgivende rolle for vores kunder i fremtiden, når det kommer til at skabe bæredygtige arbejdspladser. Derfor samler og styrker vi nu vores bæredygtighedsindsatser med en stærk profil i spidsen,” fortæller Henrick Berendtsen, CEO ISS Danmark.
ESG-indsatsen for ISS’ danske forretning, der indtil nu været forankret forskellige steder i forretningen, samles fra 1. marts under ledelse af Berivan Duman. Berivan får ansvaret for at drive en ambitiøs ESG-strategi i Danmark i tråd med ISS’ globale målsætninger, og styrke bæredygtighedsindsatser til gavn for kunderne på det danske marked.
Hun kommer med solid erfaring, blandt andet fra sin tidligere stilling som chefkonsulent hos Dansk Industri, hvor hun de seneste tre år har vejledt en lang række servicevirksomheder i at gøre ESG til en strategisk fordel.
”Jeg ser frem til at blive en del af ISS' danske forretning og er taknemmelig for den tillid, jeg er blevet vist. Min tid hos DI Service har givet mig et unikt og branchespecifikt blik på ESG, som jeg glæder mig til at anvende til gavn for både kunder og kolleger i ISS,” fortæller Berivan og uddyber:
”ISS har længe været en frontløber, særligt når det kommer til S’et i ESG. Det glæder jeg mig til at synliggøre og løfte til næste niveau i en virksomhed, der er synonym med ordentlighed, mangfoldighed og inklusion” slutter Berivan.
Berivan Duman bliver en del af ISS’ danske forretning og får samtidig en rolle i at understøtte ISS’ globale bæredygtighedsindsatser, der er forankret under Signe Adamsen, Group Head of ESG i ISS A/S.
”Vi arbejder målrettet på at supportere vores kunders bæredygtighedsagenda, blandt andet gennem CO2-reduktion, energioptimering, affaldsreducering og andre indsatser på kundernes arbejdsplads. Det er dog særligt inden for social bæredygtighed, at vi kan gøre den største forskel. Med over 325.000 kolleger og flere end 40.000 kunder har vi en enorm indflydelse på menneskers liv og trivsel og kan løfte den sociale bæredygtighed lokalt og globalt,” siger Signe Adamsen.
Kontakter
Pernille MoeExternal Communications Manager, ISS Danmark
Tlf:60182144pernille.moe@dk.issworld.comFølg pressemeddelelser fra ISS Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra ISS Danmark
ISS og Telenor fortsætter stærkt nordisk partnerskab3.9.2026 12:00:00 CEST | Pressemeddelelse
ISS og Telenor har netop fornyet det mangeårige partnerskab, som omfatter facility service i Norden. Den nye femårige aftale omfatter Norge, Sverige og Danmark og bygger videre på et samarbejde, der strækker sig mere end 20 år tilbage.
ISS MARKEREDE 125-ÅRS JUBILÆUM MED HISTORISK FEJRING1.9.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
ISS fejrede 125-års jubilæum ved for første gang nogensinde at invitere alle 6.000 medarbejdere i Danmark til én fælles fest. Det skete lørdag den 29. august, da Tivoli Friheden i Aarhus dannede ramme om fejringen, der blandt andet bød på koncerter med Christopher og Saveus.
ISS inviterer 6.000 medarbejdere til historisk jubilæumsfejring28.8.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
ISS fejrer 125-års jubilæum ved for første gang nogensinde at invitere alle 6.000 medarbejdere i Danmark til én fælles fest. Det sker lørdag den 29. august, når Tivoli Friheden i Aarhus danner ramme om fejringen, der blandt andet byder på koncerter med Christopher og Saveus.
ISS inviterer 6.000 medarbejdere til historisk jubilæumsfejring28.8.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
ISS fejrer 125-års jubilæum ved for første gang nogensinde at invitere alle 6.000 medarbejdere i Danmark til én fælles fest. Det sker lørdag den 29. august, når Tivoli Friheden i Aarhus danner ramme om fejringen, der blandt andet byder på koncerter med Christopher og Saveus.
ISS lancerer største brandingkampagne nogensinde6.5.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
I anledningen af ISS’ 125-års jubilæum lancerer servicekoncernen sin største nationale brandingkampagne til dato. Kampagnen ’Gør en god arbejdsplads bedre’ har til formål at øge kendskabet til ISS blandt danskerne og styrke ISS’ position som attraktiv samarbejdspartner og arbejdsplads.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum