Kirppu Slagelse fejrer 9 år med fest og fællesskab
Kirppu Slagelse fejrer sin 9-års fødselsdag den 8. marts med festlige aktiviteter fra kl. 10-17. Dagen byder på et godt tilbud, konkurrencer samt gratis fadøl og sodavand. Loppen Louie underholder børn med slikkepinde og balloner. Alle kunder er inviteret til en hyggelig dag i loppebutikkens varme atmosfære.

Festlige aktiviteter og et godt tilbud
Den 8. marts inviterer butikschef Finn Hansen og resten af Kirppu-teamet hele lokalsamfundet til at deltage i festlighederne, når butikken fylder 9 år. Dagen vil byde på et ekstraordinært tilbud på standleje, gratis forfriskninger hele dagen og underholdning for børnene, herunder maskotten Loppen Louie, der uddeler balloner og slikkepinde. Finn glæder sig til dagen:
"Jeg glæder mig allermest til at fejre dagen med kunderne. Selvom butikken er "min" og Kirppus, føler jeg også i høj grad, at den er lokalområdets. Mange af vores kunder og standlejere bruger utroligt mange timer af deres liv hos os, så det er kun naturligt, at vi fejrer dagen i fællesskab!"
Et samlingspunkt for lokalsamfundet
Butikschef Finn Hansen udtrykker sin glæde over butikkens rolle som mere end blot en handelsplads:
"Det er fantastisk at opleve, hvordan vores kunder engagerer sig og bliver en del af vores fællesskab her i Slagelse. Folk kommer ikke bare for at handle, men for at opleve den stemning og det fællesskab, vi har skabt. Det er et sted, hvor man både kan gøre unikke fund og skabe nye venskaber. Vi har faste standlejere, der har været i butikken fra dens åbning i 2016, og vi er på fornavn med rigtig mange. Man bliver hurtigt en del af hinandens liv, og vi snakker om alt fra rejseplaner til helbredsproblemer. Det er for mig ret unikt."
Fest, fællesskab og gode fund
Kom og oplev fødselsdagen på Japanvej 6 lørdag d. 8. marts kl. 10, hvor både faste kunder og nytilkomne er velkomne til at fejre fællesskabet, finde unikke ting og sager og skabe nye minder.
Nøgleord
Kontakter
Pernille SeidenfadenDriftschefKirppu Danmark
Tlf:22507083pernille@kirppu.dkBilleder




Links
Om Kirppu
Tjen penge med god samvittighed – og bidrag til en grønnere fremtid ved at købe brugt. Kirppu er Danmarks førende loppesupermarked, og vores vision er at blive verdens største retail-formidler af brugte varer. På den måde kan vi være med til at sætte skub i en cirkulær økonomi, fordi man ved at sælge og købe brugt er med til at mindske nyproduktionen af varer.
Som koncept lever og ånder vi i dag ude i de danske lokalsamfund, fordelt over hele landet. Vi har vokseværk, så i løbet af de kommende år kommer der endnu flere Kirppu loppesupermarkeder i Danmark.
Kirppu er stiftet af Morten Bøjland og Claus Andreassen, der åbnede den første Kirppu-butik på Frejasvej i Hillerød i august 2014 og her ligger den stadig i dag.
Læs mere om Kirppu her
Fakta:
- Kirppu betyder loppe på finsk, og navnet er et venligt nik til Finland som tak for idéen
- Kirppu sælger over 5 mio. loppefund om året og har en årlig omsætning på mere end 300 mio. kr.
- Alle vores butikker er omkring 1000 m2, eller større
- Kirppu Loppesupermarked var det første reolmarked i Danmark og åbnede første butik i 2014
- Kirppu Loppesupermarked beskæftiger omkring 450 mennesker på tværs af butikkerne og HQ
- Kæden er i dag landsdækkende - find din nærmeste butik her

Følg pressemeddelelser fra Kirppu ApS
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Kirppu ApS
Stor åbningsfest: Kirppu slår dørene op i Haderslev til nyt genbrugsfællesskab4.3.2025 07:59:00 CET | Pressemeddelelse
Haderslev får en ny destination for genbrug, når Kirppu åbner dørene lørdag den 15. marts. Åbningen markeres med et festligt arrangement fra kl. 10-17 på Laurids Skaus Gade 19, hvor hele byen inviteres til at opleve det nye lokale samlingspunkt for loppefund.
Ny Kirppu-butik i Husum: Genbrug og dagligvarer under ét tag27.2.2025 07:30:00 CET | Pressemeddelelse
Den 19. april åbner Kirppu i Husum og giver københavnerne en helt ny mulighed for at kombinere indkøbsturen og genbrugsjagten. Den nye butik, som deler tag med føtex, bliver Kirppus første shop-in-shop i et supermarked – en placering, der bringer genbrug tættere på hverdagen.
På fredag popper konfettiet i Kirppu Nyborg26.2.2025 07:52:00 CET | Pressemeddelelse
Fredag den 28. februar er hele byen inviteret til åbningsfest i Kirppu Nyborg, når loppesupermarkedskæden slår dørene op til den 31. Kirppu-butik i Danmark. Det fejres hele dagen med gratis fadøl, sodavand og popcorn – og lopper i massevis!
Kirppu åbner sin første butik på Amager25.2.2025 08:06:00 CET | Pressemeddelelse
Den 12. april åbner loppesupermarkedskæden Kirppu sin 34. butik. Det sker i Kastrup – og den lokale opbakning er allerede stor. Blot et par uger efter offentliggørelsen af Facebook-siden, følger mere 1600 mennesker allerede med på siden.
Fødselsdag med fest og fællesskab25.2.2025 07:10:00 CET | Pressemeddelelse
Kirppu Holbæk fejrer sin 5-års fødselsdag den 1. marts med festlige aktiviteter fra kl. 10-17. Dagen byder på et godt tilbud, konkurrencer, gratis fadøl og sodavand – og selvfølgelig en masse lækre loppefund. Loppen Louie underholder børnene med slikkepinde og balloner.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum