532 millioner i puljen i aften, men mindre kan gøre det: ”Jeg sad i stuen og råbte og skreg”
Eurojackpots højpulje er tilbage. I aften er der 532 millioner kroner i førstepræmiepuljen - det vil helt sikkert give gode minder hos en mand fra Vestegnen, som lod følelserne få frit løb, da han vandt en af sidegevinsterne.

Hvis man vinder over en halv milliard i Eurojackpot, så er der råd til det hele: Så behøver man ikke prioritere de drømme, man vil gøre til virkelighed.
Vinder man lidt mindre, så må man vælge - og det gjorde en mand fra Vestegnen, som valgte at bruge sin gevinst på gaver til børn og børnebørn, store familiefester, oplevelser, weekendophold og ellers lidt til at forsøde tilværelsen med sådan helt generelt.
For selv hvis man må nøjes med en anden- eller tredjepræmie, så kan Eurojackpot virkelig gøre en forskel.
Det gjorde det for en pensionist fra Vestegnen, der for nyligt vandt 1.109.723 kroner for en tredjepræmie i Eurojackpot. Han har masser af gode idéer til, hvad han vil bruge sin gevinst til.
Men i første omgang skulle manden lige forstå, at han rent faktisk havde vundet pengene, for til at starte med, troede han slet ikke på det.
”Jeg sad i sofaen i stuen, da jeg fik en sms fra Danske Spil, om at jeg havde vundet. Den troede jeg ikke på. Jeg troede, at der var nogen, der lavede fis med mig. Så gik jeg på nettet og loggede ind på min konto, og så kunne jeg se, at jeg havde vundet. Det var godt nok noget af en optur, og der steg pulsen!” fortæller manden, som straks kaldte på sin kone for at overbringe de gode nyheder.
”Jeg sad i stuen og råbte og skreg, at hun skulle komme hurtigt ind til mig. Så kom hun ind, og jeg fortalte hende det, men hun troede ikke på mig,” fortæller manden, før han bliver afbrudt af et højlydt råb i baggrunden:
”Og jeg tror stadig ikke på det!”
Det er mandens kone, som byder ind. Hun er stadig ikke helt sikker på, om der ikke bare er nogen, som laver fis med parret.
”Ja, og vi HAR endda fået pengene,” griner manden, som også allerede har øremærket en del af gevinsten.
”Ja, vi har nogle runde dage, der skal fejres i familien. Børn og børnebørn skal jo nok også have lidt. Og så vil jeg godt ud at opleve noget med konen. Jeg tror vi skal på et hyggeligt weekendophold et sted,” siger han.
Skulle manden mangle flere gode idéer til, hvad pengene skal gå til, så kan han udnytte, at han som alle Danske Spils store vindere modtager gratis millionærrådgivning, så han kan få en god start på sin nye tilværelse som millionær.
Hvis man drømmer om at vinde 532 millioner kroner – eller måske bare en sidegevinst på en million eller to – så skal man huske at spille med i Eurojackpot aften inden klokken 19.00.
Følg pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Fra københavneren til jyden: Danske Spils påskemillioner fejres vidt forskelligt8.5.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Danske Spils nye påsketradition, Det Store Påske Lotto, sendte for nyligt 25 gevinster på 1.000.000 kroner ud over hele landet. Der er forskel på, hvordan man modtager gode nyheder i de forskellige landsdele.
Dansker vinder gigantisk andenpræmie på 38,4 millioner kroner – her er kuponen købt7.5.2025 09:27:12 CEST | Pressemeddelelse
Tirsdag aftens Eurojackpot trækning gav gigant-pote for en dansker, der kan sætte 38,4 mio. skattefri kroner ind på kontoen. Den vindende kupon er købt på en OK-tank i en lille by vest for Odense, oplyser Danske Spil.
Danske Spil sætter odds på ny pave: ”Danskerne vakler mellem to favoritter”7.5.2025 07:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Hvem skal være den næste pave? Ingen ved det, men de danskere, der gætter med hos Danske Spil, har givet deres bud på, hvem der bliver den udvalgte. I dag sætter kardinalerne sig sammen bag lås og slå for at blive enige, inden den traditionsrige, hvide røg kan stige.
For første gang i år er der vanvittige 750 millioner kroner i Eurojackpots førstepræmiepulje6.5.2025 09:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Så er vi der igen - den store pulje i Eurojackpot er atter oppe på sin maksimale størrelse, og dermed spiller man i aften med om helt utrolige 750.000.000 kroner. Det er første gang siden 2024, at puljen har været så stor.
750 millioner kroner i puljen - og årets millionær nummer 100 (og 101 og 102)5.5.2025 11:35:24 CEST | Pressemeddelelse
Der var ingen, der ramte førstepræmien i Eurojackpot eller i Lotto i weekenden - men sidste uge bød alligevel på tre danske millionærer hos Danske Spil. Den ene "fyldte rundt" og blev årets millionær nummer 100. Læs her, hvor de tre heldige vindere bor.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum