Danske Spil sætter odds på ny pave: ”Danskerne vakler mellem to favoritter”
Hvem skal være den næste pave? Ingen ved det, men de danskere, der gætter med hos Danske Spil, har givet deres bud på, hvem der bliver den udvalgte. I dag sætter kardinalerne sig sammen bag lås og slå for at blive enige, inden den traditionsrige, hvide røg kan stige.

En italiener? En filippiner? Eller måske kandidaten med et helt forrygende navn?
Spekulationerne er i fuld gang forud for det første pavevalg siden 2013. Hos Danske Spil har oddssætterne sat odds på favoritfeltet, så danskerne kan gætte med på udfaldet af den traditionelle, hermetisk lukkede proces.
”I Danske Spil kan vi jo af gode grunde heller ikke vide, hvad der kommer til at foregå bag de lukkede døre i Det Sixtinske Kapel, så vi gransker alt det data og alle de medier, vi kan komme i nærheden af, og kan snævre feltet ind til to-tre favoritter. Største favorit er den afdøde paves højre hånd, Pietro Parolin, der kan blive den første italienske pave siden 70’erne,” siger Danske Spils oddssætter med ansvar for pavevalget, Peter Emmike Rasmussen.
”Vi kan ikke kigge kardinalerne over skuldrene, men vi kan se, hvad der foregår her i vores egen butik. Og der viser tallene, at Pietro Parolin tilsyneladende også er danskernes snævre favorit til valget: Indtil videre er mere end hvert tredje indskud sat på italieneren,” afslører Peter Emmike Rasmussen og tilføjer:
”Lige efter Parolin har danskerne dog Luis Antonio Tagle med 30 procent af alle indskud, så det er tæt mellem de to.”
I alt er 35 procent af alle indskud hos Danske Spil sat på Pietro Parolin, mens 30 procent er sat på Luis Antonio Tagle fra Filippinerne, og 10 procent på Pierbattista Pizzaballa fra Italien.
De resterende 25 procent er spredt bredt ud på de øvrige kandidater.
Pavevalget, det såkaldte konklave, begynder den 7. maj, men til gengæld er der ingen, der aner, hvor længe der går, før der kommer hvid røg op af skorstenen på Det Sixtinske Kapel, og en ny pave er valgt. Det længste konklave varede næsten tre år fra 1268 til 1271, mens den seneste, da Pave Frans blev valgt i 2013 kun varede to dage.
Favoritterne og deres odds:
Pietro Parolin 3,25
Luis Antonio Tagle, 4,25
Peter Turkson, 6,50
Matteo Zuppi, 6,50
Pierbattista Pizzaballa, 6,50
Peter Erdo, 10,00
Robert Sarah, 12,00
Følg pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Familie vandt 2,9 millioner på Spil Sammen: ”Megavild oplevelse!”20.6.2025 08:33:00 CEST | Pressemeddelelse
Det er lykken at dele store glæder med de allernærmeste: Det synes de i en århusiansk familie, som i fællesskab vandt næsten tre millioner kroner i Eurojackpot.
Det eksklusive selskab: Med til Danske Spils ’Millionærfrokost’18.6.2025 09:45:00 CEST | Pressemeddelelse
Tre gange om året mødes et yderst eksklusivt og højst hemmeligt selskab i Danske Spils lokaler i Brøndby: Du bliver kun inviteret med, hvis du har vundet over 1.000.000 kroner i Lotto, Eurojackpot eller andre af Danske Spils lotterier.
Hele syv nye millionærer i sidste uge16.6.2025 09:48:43 CEST | Pressemeddelelse
Hele syv heldige danskere blev millionærer på Lotto, Eurojackpot og i Klasselotteriet i sidste uge – et par af dem ved det måske stadig ikke.
Danske Spil forudser stor hæder for Thomas Frank i Tottenham13.6.2025 13:25:17 CEST | Pressemeddelelse
Tottenham-spillerne vinder ingen pokaler i næste sæson – men det gør Thomas Frank som manager til gengæld. Sådan lyder vurderingen fra Danske Spil før sæsonstarten.
Aggressiv Vingegaard får Danske Spil til at se lyst på Tour de France11.6.2025 08:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Den danske stjernes kørsel og form i Critérium du Dauphiné gør ham til større favorit til at vinde Tour de France. Dog stadig et stykke efter Tadej Pogacar.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum