Nyt erhvervsrettet gymnasium er godt nyt for alle
Regeringen, SF of Dansk Folkeparti rammer rigtigt med aftalen om en ny erhvervs- og professionsrettet gymnasieuddannelse, der skal favne bredere og præsentere de unge for flere karriereveje.

Den nye uddannelsesreform skaber plads til de unge, som har interesse for det praktisk- og erhvervsrettede og samtidig gerne vil have en gymnasial uddannelse. Aftalen læner sig op ad det gymnasieudspil, som Dansk Metal og DI offentliggjorde allerede sidste år.
Det er godt, at regeringen, SF of Dansk Folkeparti har taget ansvar for at sikre et stærkt gymnasium med det rette fokus på de unges fremtid.
- Det har i noget tid stået klart, at der skulle ske noget for vores ungdomsuddannelser. For mange unge står med en studentereksamen, de ikke bruger til noget. Det kan vi ikke tillade os, og derfor er jeg også glad for, at flere unge nu får adgang til et bredere gymnasium, hvor de kan stifte bekendtskabmed flere fagområder og styre deres uddannelse i en bestemt retning, uden at det lukker døre, siger Peter Faber, der er forbundssekretær i Dansk Metals uddannelsessekretariat.
Omkring 20 procent af en ungdomsårgang går i dag uden om gymnasiet og direkte på en erhvervsuddannelse. Hos Dansk Metal har det været vigtigt, at de unge, som er afklaret med deres uddannelsesvalg, fortsat kan gå den vej uden forhindringer.
- Rigtig mange unge starter hvert år på en erhvervsuddannelse, og det skal de selvfølgelig stadig have mulighed for. Vi har brug for alle de smede, mekanikere og industriteknikere, vi kan få. Der er absolut ingen grund til, at de skal tage en omvej, hvis det kan undgås, understreger Peter Faber.
Den nye gymnasiale retning, EPX’en, skal være et attraktivt tilbud på linje med det almene gymnasium. Derfor vil Dansk Metal i den videre udmøntning af aftalen arbejde for, at det faglige niveau bliver tilstrækkelig højt, og at der et stærkt studie- og undervisningsmiljø med adgang til udstyr, værksteder og erhvervsliv.
Kontakter
Peter FaberForbundssekretær i Dansk Metals uddannelsessekretariat
Tlf:24 65 01 57pefa@danskmetal.dkJeppe Hee RømerPressekonsulent
Tlf:29 88 22 24jero@danskmetal.dkFølg pressemeddelelser fra Dansk Metal
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Dansk Metal
Dansk Metal glæder sig over investeringer i erhvervsuddannelserne5.3.2025 08:56:31 CET | Pressemeddelelse
Regeringen udmønter nu de forventede midler til erhvervsuddannelserne og sikrer dermed et markant løft af uddannelserne for fremtidens faglærte. Dansk Metal forventer, det vil bidrage til at mindske frafaldet og styrke kvaliteten i undervisningen.
Dansk Metal: Ny EU-strategi kan skabe grønne, danske industriarbejdspladser26.2.2025 13:58:37 CET | Pressemeddelelse
Det er godt, at EU nu hæver de grønne ambitioner med den nye Clean Industrial Deal.
Dansk Metal: Nye penge til forsvaret skal få sikkerhed og arbejdspladser til at gå hånd i hånd19.2.2025 16:01:00 CET | Pressemeddelelse
Onsdag har regeringen præsenteret en fond, der skal bruges på indkøb til det danske forsvar. Der afsættes i alt 50 milliarder kroner i 2025 og 2026.
Erfarne faglærte skal fastholde erhvervsskoleelever18.2.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Gennem en ny mentorordning skal erfarne faglærte hjælpe erhvervsskoleelever med at holde ved og gennemføre den erhvervsuddannelse, de er i gang med. Bag ordningen står Dansk Metal med støtte fra A.P. Møller Fonden.
Dansk Metals hovedbestyrelse anbefaler et ja til overenskomstforliget10.2.2025 12:35:15 CET | Pressemeddelelse
Dansk Metals hovedbestyrelse har mandag taget stilling til overenskomstforliget på industriens område. Medlemmerne anbefales at stemme ja, når det skal til urafstemning blandt medlemmerne.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum