ARKEN OG BRØNDBY IF INDGÅR SAMARBEJDE
Hvad har fodbold og kunst til fælles? Begge er repræsenteret med to kultur-fyrtårne på Vestegnen, hvor fællesskab og lokal forankring er essentielle værdier.Derfor indgår Brøndby IF og ARKEN nu et historisk nyt og anderledes partnerskab, der skal berige både fodbold- og kunstinteresserede med gode oplevelser i et helt nyt univers, som vil skabe nye fællesskaber på tværs af fodbold og kunst.

Hvad har fodbold og kunst til fælles? Begge er repræsenteret med to kultur-fyrtårne på Vestegnen, hvor fællesskab og lokal forankring er essentielle værdier.Derfor indgår Brøndby IF og ARKEN nu et historisk nyt og anderledes partnerskab, der skal berige både fodbold- og kunstinteresserede med gode oplevelser i et helt nyt univers, som vil skabe nye fællesskaber på tværs af fodbold og kunst.
Fodbolden rykker ind på ARKEN
Som en del af samarbejdet kommer ARKEN til at præsentere en pop-up-visning, der sætter fokus på de mange facetter af populærkulturen, som fodboldens verden på Vestegnen afspejler. I første omgang vil en række fotos blive vist frem på museet, og andre tiltag er i støbeskeen.
Fælles vision for fællesskab og kultur
Brøndby IF’s marketingchef, Thomas Skov, tilføjer:
"Brøndby IF er mere end en fodboldklub – vi er et stort fællesskab og en central del af Vestegnens kultur. Samarbejdet med ARKEN giver os mulighed for at tilbyde endnu flere fordele og aktiviteter for vores fans, og ARKEN har en masse spændende udstillinger og events at byde på, der både henvender sig voksne og til familier” siger Thomas Skov.
”Vi er også glade for, at vi her til aften har mulighed for at invitere 300 af vores mest engagerede fans indenfor til et eksklusivt fanarrangement på ARKEN og flere fælles projekter på vej. Vi glæder os også til, at kunne bringe ARKEN og kunsten tættere på
Brøndby IF og Brøndby Stadion, og vi glæder os også til et samarbejde med ARKENS netværk af kunstnere. Målet er at bringe kunsten tættere på Brøndby IF’s tilhængere og give en ny dimension til stadionoplevelsen og kulturen omkring klubben" ARKENs direktør, Marie Nipper, ser samarbejdet som en oplagt mulighed for at skabe nye møder mellem kunstens- og fodboldens verdener:
"Fodbold og kunst har det til fælles, at begge universer vækker følelser, samler mennesker og skaber identitet. Vi glæder os til at bringe fodboldens positive fællesskaber og passion ind på ARKEN, og samtidig få mulighed for at præsentere vores for et nyt publikum. Ambitionen med samarbejdet er også, at Brøndby Stadion vil blive en scene for kunstneriske installationer, hvor udvalgte kunstnere vil skabe værker inspireret af fansenes passion og fodboldens visuelle sprog."
Samarbejdet mellem ARKEN og Brøndby IF vil løbe over de næste sæsoner med flere initiativer og events undervejs. Den første fælles pop-up-visning forventes at åbne på
ARKEN i løbet af 2025.
Nøgleord
Kontakter
Anne AxholmKommunikationschef
Tlf:+45 51670203anne.axholm@arken.dkBilleder

Links
Kunst og arkitektur i verdensklasse
ARKEN har en af Skandinaviens fineste samlinger af samtidskunst.
ARKENs samling indeholder flere end 400 værker. Det er dansk, nordisk og international samtidskunst primært fra perioden efter 1990.
Følg pressemeddelelser fra ARKEN Museum for Samtidskunst
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra ARKEN Museum for Samtidskunst
Oplev Frederik Næblerøds energiske og legende univers på ARKEN – ALL WALKS OF LIFE16.1.2025 08:30:00 CET | Pressemeddelelse
ARKEN Museum for Samtidskunst inviterer publikum på en energisk, farverig og legende kunstoplevelse, når den anerkendte samtidskunstner Frederik Næblerød fra 06.02.25 til 21.09.25 indtager museet. Det sker på soloudstillingen ALL WALKS OF LIFE, som er Frederik Næblerøds hidtil største i Danmark. Udstillingen afspejler kunstnerens pulserende skaberkraft ved, at den udstilling, der starter, ikke vil være den samme som den, der slutter.
2025: ARKEN skruer op for dansk samtidskunst og popkunst fra Kuwait27.11.2024 15:00:00 CET | Pressemeddelelse
Dansk samtidskunst er i fokus i det nye udstillingsprogram for 2025, som ARKEN hermed præsenterer. Publikum kan blandt andet glæde sig til soloudstillinger med danske kunstnere som Frederik Næblerød, Eva Helene Pade og Kenneth Rasmussen. Derudover bliver der sat punktum for udstillingsrækken NATURE FUTURE med den franske kunstner Marguerite Humeau – og popkunst rykker ind på museet med den kuwaitiske kunstner Monira Al Qadiri.
Vestegnens unge får frie tøjler til at skabe og drive et nyt udendørs kunstværk19.11.2024 14:52:55 CET | Pressemeddelelse
ARKEN og unge på Vestegnen skriver kunsthistorie med et nyt projekt – Third Space – fordi det er første gang, at unge lukkes ind i museets maskinrum og får frie tøjler til at skabe et multifunktionelt kunstværk fra bunden. Det ventes at stå færdigt i foråret 2025, og det bliver samtidig et nyt mødested for Vestegnens unge, der selv skal udvikle og drive aktiviteterne.
Solarstalgia – Julian Charrière18.9.2024 15:32:14 CEST | Pressemeddelelse
Med udstillingen ’Solarstalgia’, som åbner 28. november 2024, tager den fransk-schweiziske kunstner Julian Charrière publikum med på en rejse gennem fortidens og nutidens skove. Undervejs i udstillingen dykkes der ned i den dybe geologiske tid, hvor den aktuelle miljøkrises udspring kan findes.
Season Opening: Jeg er ild og vand – Ursula Reuter Christiansen29.7.2024 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Kom med til Season Opening af Jeg er ild og vand – Ursula Reuter Christiansen d. 22.08.24 på ARKEN.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum