Ny leder af Femerns besøgscenter

Del

Byggeriet af verdens længste sænketunnel er et stort tilløbsstykke på Lolland. Ny leder af Femern-tunnelens besøgscenter glæder sig til at udbrede kendskabet til et vigtigt stykke danmarkshistorie.  

Jannie Lehmann er ny leder af Femerns besøgscenter
Jannie Lehmann er ny leder af Femerns besøgscenter Sund & Bælt

Hvert år besøger omkring 50.000 gæster Femern-projektets udstillingscenter i Rødbyhavn, hvilket gør centret til en af de mest besøgte attraktioner på Lolland. Snart åbner det nye og længe ventede udsigtspunkt Pilen, og tilsammen forventes de to attraktioner at tiltrække omkring 200.000 besøgende til Rødbyhavn årligt.

Målet med besøgscenteret er at udbrede kendskabet til Femern Bælt-tunnelen, der er Danmarkshistoriens største infrastrukturprojekt. I spidsen for den opgave står Jannie Lehmann, som netop er tiltrådt som leder af Femerns besøgscenter. Som bosat i Nykøbing Falster har hun et stærkt lokalt netværk og lang erfaring undervisning og formidling.

”Store infrastrukturprojekter har altid fascineret mig meget, og derfor glæder jeg mig gevaldigt til at kombinere min faglighed og mit lokale kendskab til området, så vi kan få endnu flere til at interessere sig for det lille stykke verdenshistorie, som udspiller sig her på Lolland,” siger Jannie Lehmann.

Jannie Lehman har tidligere været leder for DR Arkiv, viceforstander på Højskolen Marielyst og vært på for Museum Lolland-Falster. Alle de erfaringer glæder hun sig til at bringe i spil på besøgscenteret, hvor hun også får ledelsesansvaret for de 11 guider.

”For mig består det gode værtskab i at have blik for gæsternes behov og interesser. Det gør de dygtige guider i udstillingen allerede, og jeg glæder mig til samarbejdet og den fremtidige udvikling af besøgscenteret,” siger Jannie Lehmann.

Femerns besøgscenter består af udstillingscentret i Rødbyhavn samt det nye udsigtspunkt Pilen. Udstillingen er åben fra Mandag – fredag: Kl. 9.00 – 16.00. Lørdag, søndag og helligdage: Kl. 10.00 – 15.00. Pilen åbner for offentligheden fredag den 7. marts 2025. 

Kontakter

Billeder

Udsigtspunktet Pilen er en 217 meter lang rampe tæt på det sted, hvor tunnelen begynder, og tog- og biltrafikken i fremtiden kører ned i den 18 kilometer lange tunnel til Puttgarden.
Udsigtspunktet Pilen er en 217 meter lang rampe tæt på det sted, hvor tunnelen begynder, og tog- og biltrafikken i fremtiden kører ned i den 18 kilometer lange tunnel til Puttgarden.
Sund & Bælt
Download
Jannie Lehmann er ny leder af Femerns besøgscenter.
Jannie Lehmann er ny leder af Femerns besøgscenter.
Sund & Bælt
Download
Femerns udstillingscenter i Rødbyhavn.
Femerns udstillingscenter i Rødbyhavn.
Sund & Bælt
Download

Om Sund & Bælt

Sund & Bælt er en teknologidrevet infrastrukturvirksomhed, som ejer og driver forbindelserne over Storebælt og Øresund og om nogle år også forbindelsen over Femern Bælt til Tyskland. Vi bidrager dagligt til at øge mobiliteten for de mere end 250.000 kunder, som benytter vores infrastruktur. Sund & Bælts datterselskab Brobizz A/S driver herudover automatiske betalingsløsninger, som tilbyder elektronisk afregning på veje, broer, færger og parkeringsanlæg i Skandinavien og Europa. Sund & Bælt har sat en ambition om, at vi skal være bedst til at anlægge, drive og finansiere brugerbetalt infrastruktur, der styrker mobiliteten i Danmark og Europa.

Følg pressemeddelelser fra Sund & Bælt

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Sund & Bælt

Sommertrafik på Storebæltsbroen24.6.2025 09:07:19 CEST | Pressemeddelelse

Når skolernes sommerferie skydes i gang på fredag, stiger trafikken over Storebælt betydeligt. De travleste perioder hen over sommeren vil være lørdage og søndage mellem klokken 10 og 17. På fredag starter skolernes sommerferie og for mange betyder det en tur over Storebælt på vej mod feriedestinationen. Derfor vil trafikken stige betydeligt allerede i weekenden. Ikke bare på Storebæltsbroen, men i hele landet. Generelt forudser Sund & Bælt øget trafik hen over sommeren, og omkring weekender vil der opstå perioder med tæt trafik og længere rejsetid. De travleste perioder i retning mod Fyn og Jylland vil være på lørdage og søndage mellem kl. 10:00 og kl. 14:00. I retning mod Sjælland er trafikken tættest lørdage og søndage mellem kl. 11:00 og kl. 17:00. ”Vi er mange, der skal krydse Storebælt i ferien, og det kan selvfølgelig mærkes på broen - især lørdag og søndag er store rejsedage. Vi opfordrer derfor til at benytte vores ekspresbaner med en bizz eller nummerpladebetaling, så man kom

To transportministre åbner kæmpe LEGO-udstilling23.6.2025 15:43:46 CEST | Pressemeddelelse

Transportministrene Thomas Danielsen og Claus Ruhe Madsen, Slesvig-Holsten, indviede mandag den 23. juni en ny 250 kvm stor udstilling om Danmarks største infrastrukturprojekt i LEGOLAND i Billund. LEGO modellerne i den nye attraktion viser byggeriet af verdens længste sænketunnel – Femern Bælt-tunnelen – og skal inspirere børn og unge gennem leg og læring til at overveje en uddannelse inden for byggefagene.

GENUDSENDELSE - Presseinvitation: Transportministre åbner stor Femern-udstilling i LEGOLAND mandag den 23. juni20.6.2025 09:18:01 CEST | Pressemeddelelse

Transportministrene Thomas Danielsen og Claus Ruhe Madsen, Slesvig-Holsten, indvier mandag den 23. juni en ny 250 kvm stor udstilling i LEGOLAND i Billund. LEGO modellerne i den nye attraktion viser byggeriet af verdens længste sænketunnel – Femern Bælt-tunnelen – og skal inspirere børn og unge gennem leg og læring til at overveje en uddannelse inden for byggefagene.

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye