Ny Managing Director for DSS Hälsa vil gentage dansk væksteventyr i Sverige
17.2.2025 08:09:08 CET | Dansk Sundhedssikring A/S | Pressemeddelelse
DSS Hälsa - en del af Nordens største leverandør af sundhedsforsikringer med i alt 625.000 kunder i Norden - får ny Managing Director. Han hedder Johan Wallnér, og hans opgave bliver at indtage markedet for sundhedsforsikringer i Sverige. Hans ambition er at skabe samme væksteventyr, som søsterselskabet, Dansk Sundhedssikring, har haft i Danmark.

”Der er et kæmpe potentiale for salg af sundhedsforsikringer i Sverige efter næsten samme model, som vi har set i Danmark, hvor væksten har været enorm de seneste årtier. Det skyldes blandt andet, at Sverige står med nogle af de samme udfordringer i sundhedssystemet, som Danmark,” siger Johan Wallnér, der ser frem til den store opgaver.
DSS Hälsa er allerede vokset betydeligt i Sverige, men med den nye Managing Director ombord, vil koncernen Oona Health, som ejer de to selskaber gerne sætte endnu mere turbo på salget af private sundhedsforsikringer til de svenske arbejdspladser. Og planen får ekstra styrke af, at Oona Health og alle dets datterselskaber herunder DSS Hälsa for nyligt har fået If, Nordens største forsikringsselskab, som ejer.
”Systemet i Sverige ligner det danske til en vis grad. Derfor tror vi på, at vi kan skabe et lignende væksteventyr i Sverige, som vi har set i Danmark. Vi har i vores koncern et helt særligt DNA. Vi er ikke bare et forsikringsselskab. Vi er specialister i sundhed. Det adskiller os i høj grad fra alle vores konkurrenter,” siger Kent Jensen, øverste CEO for koncernselskabet til DSS Hälsa og Dansk Sundhedssikring, Oona Health.
Gustav Dahlberg, som er nuværende Managing Director for DSS Hälsa og Chief Product Manager, CPO, i Oona Health forsætter som CPO i Oona Health og vil forsat være ind over udviklingen i Sverige.
”Johan har den helt rette profil til at fortsætte vækstrejsen i DSS Hälsa i Sverige. Han har haft ansvar for forretningsudvikling i If, vores nuværende ejer. Og forretningsudvikling er en stærk kompetence at have i bagagen, når vi skal skabe vækst i Sverige,” siger Gustav Dahlberg, der har stået bag rekrutteringen af Johan Wallnér i samarbejde med CEO Kent Jensen.
Før If var Johan Wallnér managementkonsulent hos Arkwright med fokus på bank & forsikring. Han får et stærkt team med sig, som allerede har skabt vækst i Sverige med koncernens innovative produkter, som er en af hemmelighederne bag væksteventyret i Danmark.
”Vores sundhedsforsikringer sætter sundhedsfagligheden i centrum. Her hos os, får man sundhedsfaglig hjælp fra første opkald, fordi vi har et stort sundhedsteam med sundhedsfaglige medarbejdere, som kan hjælp kunderne allerede første gang de ringer med et helbredsproblem. Dette er atypisk for en sundhedsforsikring, hvor det som regel er forsikringsuddannede, som står for skadebehandlingen,” siger Johan Wallnér.
Samtidig er DSS Hälsa specialiserede i kun at sælge sundhedsforsikringer. Det betyder, at kunderne får en unik sundhedsfaglighed integreret i produkterne, som de ikke kan få andre steder.
Nøgleord
Kontakter
Maja KorshinPR- og kommunikationskonsulentKommunikation
Journalister kan altid kontakte PR- og kommunikationskonsulent Maja Korshin med spørgsmål til sundhed og sundhedspolitik.
Billeder

Andre sprog
Følg pressemeddelelser fra Dansk Sundhedssikring A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Dansk Sundhedssikring A/S
Forsikringsselskab: Aktiv tilgang kan være årsag til færre ryg- og nakkesmerter7.4.2026 11:10:23 CEST | Pressemeddelelse
Mere udbredt viden om smerter og mere bevægelse i hverdagen - selv når det gør ondt - kan være en del af forklaringen på, at færre danskere oplever nakke- og rygsmerter.
Efter Sundhedsstyrelsens påmindelse: Arbejdspaldserne kan mindske sygedage ved rygsmerter27.2.2026 14:00:56 CET | Pressemeddelelse
Sundhedsstyrelsen mindede i går igen om et klart råd: Ved almindelige rygsmerter hjælper det oftest at holde sig i gang frem for at tage piller. Dansk Sundhedssikring peger på, at det råd også bør bruges på de danske arbejdspladser, der skal have endnu mere fokus på forebyggelse i fremtiden.
Stort forsikringsselskab giver lønnet fri til forsvarsarbejde17.2.2026 08:50:00 CET | Pressemeddelelse
Forsikringsselskabet Dansk Sundhedssikring bidrager nu til det danske forsvarsarbejde: Medarbejdere får nu årligt fem dage fri med løn til frivilligt arbejde for forsvar og beredskab via Interforce.
Terapi over telefonen virker lige så godt som ved fysisk fremmøde4.2.2026 09:58:40 CET | Pressemeddelelse
Telefonisk terapi er lige så effektiv som traditionel terapi med fysisk fremmøde. Det viser forskningen – og erfaringerne hos Danmarks største leverandør af sundhedsforsikringer, Dansk Sundhedssikring, peger i samme retning.
Flere ramt af “Trump-angst” søger hjælp: Dansk Sundhedssikring styrker sin rådgivning29.1.2026 11:43:53 CET | Pressemeddelelse
Donald Trump og verdenssituationen får nu flere personer til at henvende sig til deres sundhedsforsikring for at få hjælp til at håndtere uro, søvnproblemer og katastrofetanker. Dansk Sundhedssikring, der har 680.000 kunder, tilbyder derfor rådgivning til disse kunder for at hjælpe dem med at styrke deres mentale robusthed.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
