Prognose: Historisk høj beskæftigelse kan fortsat stige
15.2.2025 08:25:53 CET | AE - Arbejderbevægelsens Erhvervsråd | Pressemeddelelse
Arbejderbevægelsens Erhvervsråd (AE) forventer fortsat vækst og stigende beskæftigelse frem mod 2026. Samtidig forventes inflationen fortsat at være under kontrol, mens produktiviteten forventes at stige.

DANSK ØKONOMI
Dansk økonomi er i god gænge og står ikke over for en nedtur lige foreløbigt.
Det er den overordnede konklusion på en ny prognose fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd (AE) på baggrund af data fra Danmarks Statistik.
BNP forventes at vokse med 2,8 procent i år og 1,7 procent næste år.
”Vi forventer, at den nuværende økonomiske situation fortsætter med pæn vækst og inflationen under kontrol,” siger Sofie Holme Andersen, cheføkonom i Arbejderbevægelsens Erhvervsråd (AE).
”De seneste år har væksten i økonomien i høj grad været drevet af eksportvækst. Det billede ser ud til at ændre sig, i takt med at forbrugernes købekraft øges yderligere, og lavere renter øger investeringslysten,” siger Sofie Holme Andersen.
”Når væksten i eksporten har haft så stor betydning de seneste år, er det naturligt at tænke i et scenarie, hvor eksporten af varer går ned i gear. Men selv hvis vareeksporten går ned, forventer vi, at der fortsat vil være vækst i økonomien på mere end én procent i både 2025 og 2026. Omvendt kan det også gå endnu bedre for medicinalindustrien end forudsat, så samlet set er jeg ikke så bekymret,” siger Sofie Holme Andersen.
Ifølge prognosen vil beskæftigelsen stige med 9.000 personer i år og 1.600 personer næste år.
”Beskæftigelsen er historisk høj, men vi tror ikke, at den helt har toppet endnu. Dog vurderer vi, at den flader ud i 2026, efter en lille stigning i år,” siger Sofie Holme Andersen.
Produktivitetsvæksten målt i forhold til antal beskæftigede forventes at blive 2,5 procent i 2024, 2,7 procent i 2025 og 1,9 procent i 2026.
Prognosens hovedtal
Tabellen viser den faktiske udvikling samt skøn i udvalgte hovedtal. Årene 2024-2026 er prognoseår (data for faktisk udvikling går frem til og med 3. kvartal 2024).
|
2023 |
2024 |
2025 |
2026 |
|
|
Faktisk udvikling |
Prognoseår |
|||
|
BNP-vækst |
2,5 pct. |
2,9 pct. |
2,8 pct. |
1,7 pct. |
|
Ændring i forbrugerprisindekset |
3,3 pct. |
1,4 pct. |
1,7 pct. |
1,8 pct. |
|
Ændring i beskæftigelsen |
42.000 pers. |
19.000 0pers. |
9.000 pers. |
2.000 pers. |
|
Ændring i privat beskæftigelse |
35.000 pers |
14.000 |
5.000 pers. |
-1.000 pers. |
|
Ændring i bruttoledigheden |
8.000 pers. |
4.000 pers. |
5.000 pers. |
6.000 pers. |
Kilde: AE på baggrund af Danmarks Statistik og egne beregninger
Prognosens hovedkonklusioner
- Konjunktursituationen forventes at normalisere sig. Det sker samtidig med en forventet vækst i BNP på hhv. 2,9 procent, 2,8 procent og 1,7 procent i 2024, 2025 og 2026.
- Eksporten har drevet størstedelen af væksten de seneste år, og det private forbrug er fortsat præget af corona, inflation og de højere renter. De kommende år forventes den indenlandske efterspørgsel at tage til i takt med øget købekraft og lavere renter.
- Det forventes, at beskæftigelsen stabiliseres på det nuværende historisk høje niveau på trods af demografisk modvind. Det indebærer en stigning i beskæftigelsen på 19.000 personer i 2024 og hhv. 9.000 personer og 2.000 personer i 2025 og 2026.
- Produktiviteten forventes at stige yderligere i takt med stabiliseringen af beskæftigelsen og den fortsatte vækst i BNP. Produktivitetsvæksten forventes at blive 2,5 procent i 2024, 2,7 procent i 2025 og 1,9 procent i 2026. Produktiviteten er steget mest i industri samt bygge- og anlægssektoren, men den stiger også i privat service og forventes her at øge stigningstakten i de kommende år.
Kontakter
Sofie Holme AndersenCheføkonom
Tlf:61 27 58 24sha@ae.dkJesper KirkbakKommunikationschef
Tlf:50 73 71 34jk@ae.dkLinks
Arbejderbevægelsens Erhvervsråd er en økonomisk-politisk tænketank og et samfundsøkonomisk analyseinstitut, der arbejder for at fremme den sociale retfærdighed i Danmark. AE’s overordnede formål er at udarbejde og formidle samfunds- og erhvervsøkonomisk viden samt løsningsideer til gavn for lønmodtagerne og for at fremme den sociale retfærdighed.
Følg pressemeddelelser fra AE - Arbejderbevægelsens Erhvervsråd
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra AE - Arbejderbevægelsens Erhvervsråd
Analyse: At fjerne flyafgiften sender 862 millioner kroner til udlændinge og københavnere21.3.2026 07:05:00 CET | Pressemeddelelse
Hvis afgiften på flyrejser bliver afskaffet, vil udlændinge og rejselystne københavnere få mest ud af det, viser ny analyse fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd (AE). Både Dansk Folkeparti og Danmarksdemokraterne har foreslået at fjerne flyafgiften.
Se tallet for din kommune: At fjerne arveafgiften gavner især i København og Nordsjælland20.3.2026 06:05:00 CET | Pressemeddelelse
Jyder får mindst ud af de milliarder af kroner, som Danmarksdemokraterne, Dansk Folkeparti og andre borgerlige partier vil bruge på at fjerne arveafgiften, viser en ny analyse fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd (AE). Pengene sendes i høj grad til København og Nordsjælland.
Moderaternes nye aktieskat forgylder den rigeste procent18.3.2026 11:06:18 CET | Pressemeddelelse
Ni ud af ti indkomstgrupper taber penge på Moderaternes forslag om en ny aktieskat, viser ny analyse fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd (AE). Til gengæld vinder den rigeste procent af danskerne næsten 90.000 kroner om året.
Borgerlige partier vil reelt hæve private skolers statstilskud til over 83 procent18.3.2026 08:05:00 CET | Pressemeddelelse
Statstilskuddet til private skoler nærmer sig reelt 80 procent af udgifterne per elev i den almene folkeskole, viser ny analyse fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd (AE). Tilskuddet vil runde 83 procent, hvis borgerligt forslag bliver til virkelighed.
Den rigeste procent har vundet flest kroner: Skatterne er lempet med 127 milliarder kroner siden årtusindeskiftet18.3.2026 05:05:00 CET | Pressemeddelelse
Lidt mere end 168.000 kroner ekstra om året kommer den rigeste procent af danskerne til at have til sig selv, når alle aftalte skattereformer siden år 2000 er udrullet, viser ny analyse fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd (AE). Mindre velfærd har samtidig betydet, at de fattigste samlet set har tabt på de samme skattereformer.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum