Forsvaret rykker ind på Haderslev Katedralskole
13.2.2025 12:23:18 CET | Haderslev Kommune | Pressemeddelelse
En ny studielinje med fokus på Forsvaret er på vej på Haderslev Katedralskole. Et stærkt samarbejde mellem Forsvaret, Haderslev Kommune og Haderslev Katedralskole har banet vejen for en ny forsvarslinje på gymnasiet.
Det var en stor og glædelig nyhed, der i denne uge kom fra forsvarsminister Troels Lund Poulsen. I et brev stilet til borgmester Mads Skau informerede han om, at han har bedt Forsvarskommandoen starte dialogen med Haderslev Kommune og Haderslev Katedralskole om at oprette en studielinje med fokus på Forvaret.
”Jeg er utroligt glad for, at ministeren har taget positivt imod vores henvendelse om at oprette en forsvarslinje på Haderslev Katedralskole. I Haderslev Kommune er vi hjemsted for en stor del af Forsvarets arbejdspladser, og vi ser det som en helt naturlig del af vores opgave at være med til at udbrede interessen og kendskabet til Forsvaret i Danmark”, siger borgmester i Haderslev Kommune, Mads Skau.
Rektor på Haderslev Katedralskole, Ruth Funder, er allerede i kontakt med Forsvarskommandoen og i gang med at sætte det første møde op.
”Jeg ser utroligt meget frem til samarbejdet, som vil komme til at styrke de unges muligheder lokalt. Vi er en forsvarskommune, og nu sætter vi de forskellige fag i spil i forhold til den virkelighed, der foregår lige uden for døren. De unge vil i højere grad end tidligere skulle forholde sig til Forsvaret som en del af samfundet, og det er helt naturligt, at vi tager del i den udvikling i gymnasiet”, siger Ruth Funder.
Udover at bidrage til at styrke Forsvaret i Haderslev Kommune og Danmark, ser borgmester Mads Skau også det nye samarbejde som en mulighed for at vise de lokale unge en anden type karrierevej.
”Forsvaret står over for en stor rekrutteringsopgave de kommende år, og vi vil i Haderslev Kommune gerne understøtte Forsvaret i den opgave. Samtidig er de mange arbejdspladser i Forsvaret også en mulighed for, at vi kan få flere unge til at tage en uddannelse og bosætte sig i Haderslev Kommune, og det har vi brug for, så vi kan sikre vækst og løse velfærdsopgaverne i fremtiden”, siger Mads Skau.
Kontakter
Mads SkauBorgmester
Tlf:40 78 14 75mskau@haderslev.dkRuth FunderRektor på Haderslev Katedralskole
Tlf:30 69 87 46Følg pressemeddelelser fra Haderslev Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Haderslev Kommune
Haderslev Kommune indgår klimasamarbejde med efterskoler31.8.2026 12:47:13 CEST | Pressemeddelelse
For tredje gang er Haderslev Kommune udvalgt af Bloomberg Philanthropies' Youth Climate Action Fund, som inviterer unge til at komme med idéer til klimaprojekter. I år har kommunen indgået et strategisk samarbejde med to efterskoler og en ungdomsskole, hvor kommunen skal støtte op om de unges idéudvikling.
Luther roser og frimærker26.8.2026 08:30:00 CEST | Pressemeddelelse
I forbindelse med markeringen af 500 – års jubilæet for Reformationen i Haderslev i 2026, kan Historie Haderslev præsentere to mindre udstillinger; én i Baghuset, Ehlers Samlingen, Slotsgade 20 og den anden på Kløvervej 87B, Haderslev.
17.425 borgere skal hjælpe Haderslev Kommune med at udvikle landdistrikterne13.8.2026 13:58:14 CEST | Pressemeddelelse
Alle borgere over 14 år i kommunens landdistrikter inviteres til at dele deres erfaringer, ønsker og behov i en ny spørgeskemaundersøgelse.
Ny ramme, samme anerkendelse: Haderslev markerer Flagdag for Danmarks udsendte12.8.2026 09:09:00 CEST | Pressemeddelelse
Haderslev Kommune og Slesvigske Fodregiment markerer igen Flagdag for Danmarks udsendte den 5. september. I år afprøves en ny ramme med ekstra fokus på fællesskab, pårørende og anerkendelse af de veteraner og familier, der har ydet en indsats for Danmark.
Ridehuset i Haderslev solgt til lokal udvikler25.6.2026 12:00:24 CEST | Pressemeddelelse
Kommunalbestyrelsen i Haderslev Kommune har solgt den historiske bygning Ridehuset på Haderslev Havn. Den markante bygning fra 1797 er solgt til CP Ejendom I/S, der med købet ønsker at udvikle stedet til gavn for byens borgere.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum