Folkekirkens Nødhjælp

Lokale ildsjæle samler ind, hvor Trump lukker ned

Del

Tusindvis går på gaden i deres hjemby, når Folkekirkens Nødhjælp samler ind. Behovet for lokal opbakning er større end nogensinde, efter verdens rigeste mænd har straffet verdens fattigste lande.

Søndag den 9. marts går tusindvis af frivillige på gaden i deres lokalområde for at samle ind for Folkekirkens Nødhjælp. Generalsekretær Jonas Nøddekær (th) er én af dem.
Søndag den 9. marts går tusindvis af frivillige på gaden i deres lokalområde for at samle ind for Folkekirkens Nødhjælp. Generalsekretær Jonas Nøddekær (th) er én af dem. Foto: Folkekirkens Nødhjælp

Donald Trump har fra den ene dag til den anden sat hele den amerikanske nødhjælp på hold. Det betyder, at befolkningerne i verdens fattigste lande mere end nogensinde før har brug for danskernes hjælp. 

Folkekirkens Nødhjælp afvikler den årlige indsamling  søndag den 9. marts. Nødhjælpsorganisationen forventer stærk opbakning i hele landet, og håber på mange lokale indsamlere. Det er der virkelig brug for, understreger generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær: 

”Verdens udfordringer kan virke uoverkommelige, nu hvor Donald Trump og verdens rigeste mand, Elon Musk, pludselig har stoppet hjælpen til verdens fattigste lande igennem USAid. Alene i Folkekirkens Nødhjælp står vi og mangler millioner dollars fra amerikanerne, som er en af vores store donorer. Det koster liv i verdens mest udsatte områder, hvis ikke vi gør noget her og nu,” siger generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær. 

”Vi vender derfor hver en krone for at sikre, at det rammer færrest mulige mennesker. Og her er landsindsamlingen afgørende; hver indsamler får i gennemsnit omkring 1000 kroner med hjem i bøssen. Sådan et beløb redder liv i den akutte situation, vi står i,” siger generalsekretær Jonas Nøddekær, der også selv går på gaden den 9. marts for at samle ind. 

Din tid redder liv 

Det er 27. gang, at Folkekirkens Nødhjælp afholder landsindsamling. I år går pengene til arbejdet med at hjælpe mennesker ramt af krige og katastrofer rundt om i verden. 

For eksempel i DR Congo, hvor blodige kampe netop er blusset op. Her er 75 procent af Folkekirkens Nødhjælps arbejde finansieret af USA – og det har Trump nu sat på pause på ubestemt tid. 

”Det betyder helt konkret, at vi ikke længere kan fjerne miner og ueksploderet ammunition efter kamphandlingerne – en opgave, som vi ellers var den eneste organisation, der udførte i DR Congo. Og vi kan ikke hjælpe alle de mennesker, der over hals og hoved er flygtet til midlertidige flygtningelejre for at komme væk fra kamphandlingerne. Det er jo forfærdeligt!” siger generalsekretær Jonas Nøddekær.  

”I en verden, der splitter os, kan mange danskere måske sidde med en følelse af magtesløshed. Men vi kan faktisk gøre rigtig meget, når bare vi går sammen. Og derfor er indsamlingen ekstra vigtig i år. Her kan vi sammen i lokalområdet gøre en afgørende forskel for nogle af dem, der er hårdest ramt af Trumps nedskæringer,” siger generalsekretær Jonas Nøddekær fra Folkekirkens Nødhjælp. 

OM INDSAMLINGEN 

  • Søndag den 9. marts 2025 samler frivillige fra Folkekirkens Nødhjælp ind i hele Danmark. Pengene går til mennesker, der er ramt af krige og katastrofer, for eksempel i DR Congo, Ukraine og Palæstina. 
  • Landsindsamlingen har siden 1999 fundet sted anden søndag i marts, og hver år deltager omkring 10.000 indsamlere og hundredvis af frivillige indsamlingsledere. 
  • Sidste år blev der samlet 11,5 millioner kroner ind. 
  • Du kan melde dig som indsamler eller indsamlingsleder i dit lokalområde og være med til at skabe mening og håb. Læs mere på www.nødhjælp.dk

Nøgleord

Kontakter

Billeder

Der er hvert år mange unge - ikke mindst konfirmander - blandt indsamlerne til Folkekirkens Nødhjælp. I år håber organisationen på at få endnu flere på gaden, for behovet er ekstra stort.
Der er hvert år mange unge - ikke mindst konfirmander - blandt indsamlerne til Folkekirkens Nødhjælp. I år håber organisationen på at få endnu flere på gaden, for behovet er ekstra stort.
Bax Lindhardt Folkekirkens Nødhjælp
Download
Hver indsamler samler i gennemsnit omkring 1000 kroner ind i løbet af et par timer.
Hver indsamler samler i gennemsnit omkring 1000 kroner ind i løbet af et par timer.
Bax Lindhardt Folkekirkens Nødhjælp
Download
Der er hvert år mange unge - ikke mindst konfirmander - blandt indsamlerne til Folkekirkens Nødhjælp. I år håber organisationen på at få endnu flere på gaden, for behovet er ekstra stort.
Der er hvert år mange unge - ikke mindst konfirmander - blandt indsamlerne til Folkekirkens Nødhjælp. I år håber organisationen på at få endnu flere på gaden, for behovet er ekstra stort.
Bax Lindhardt Folkekirkens Nødhjælp
Download
Folkekirkens Nødhjælps generalsekretær, Jonas Nøddebo, er én ud af tusindvis af indsamlere søndag 9. marts.
Folkekirkens Nødhjælps generalsekretær, Jonas Nøddebo, er én ud af tusindvis af indsamlere søndag 9. marts.
Foto: Folkekirkens Nødhjælp
Download

Links

Om Folkekirkens Nødhjælp

Folkekirkens Nødhjælp er til stede, hvor nøden er størst. Vi er hjælper mennesker i verdens brændpunkter. Vi giver akut nødhjælp, når katastrofen rammer, og vi arbejder for at sikre langsigtet og bæredygtig udvikling i verdens fattigste lande.

Følg pressemeddelelser fra Folkekirkens Nødhjælp

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Folkekirkens Nødhjælp

Folkekirkens Nødhjælp tvunget til at skære støtten til 1,1 mio mennesker28.2.2025 12:33:46 CET | Pressemeddelelse

Folkekirkens Nødhjælp er tvunget til at skære støtten til 1,1 mio. mennesker i nød på grund af det amerikanske bistandsstop. Samtidig har organisationen sat gang i en stor spareøvelse, der blandt andet betyder afskedigelser af omkring 10 procent af organisationens ansatte ude og hjemme. På hovedkontoret i København blev der i denne uge nedlagt 14 stillinger, og der skal nedlægges i alt 150 stillinger. “Det er dybt fortvivlende og surrealistisk. Behovet for nødhjælp til mennesker i krig og konflikt har aldrig været større. Men vi og mange andre humanitære organisationer er tvunget til at skære i hjælpen til verdens mest udsatte på grund af det amerikanske bistandsstop,” siger Jonas Nøddekær, generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp. “Vi må afvikle store dele af vores arbejde med at fjerne landminer i DR Congo, stoppe uddelingen af kontanter til familier på flugt i Sydsudan og skære dybt i madrationerne til flygtninge i det nordlige Etiopien.” Den amerikanske regering stod for 15 procent

Folkekirkens Nødhjælp advarer: USA's bistandsstop truer globale nødhjælpsindsatser21.1.2025 12:32:41 CET | Pressemeddelelse

Jonas Nøddekær, generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp, udtrykker stor bekymring over Trumps beslutning om at indefryse den amerikanske udviklingsbistand. "USA er en stor og vigtig donor, som hjælper millioner af mennesker i verdens brændpunkter, og deres bidrag er afgørende for et stærkt civilsamfund," siger Jonas Nøddekær. Han understreger, at USA ikke blot er en vigtig bidragsyder til Folkekirkens Nødhjælps arbejde med at bekæmpe fattigdom og klimaforandringer, men også en essentiel støtte for mange lokale samarbejdspartnere. "Folkekirkens Nødhjælp modtager ca. 150 millioner kroner i støtte fra den amerikanske regering. Hvis indefrysningen af amerikansk bistand bliver en permanent løsning, vil det ramme civilbefolkninger i de lande, hvor vi og vores partnerorganisationer arbejder, ekstremt hårdt. Det kan ikke understreges nok, hvor alvorlige konsekvenserne vil være," udtaler han. Jonas Nøddekær opfordrer EU og Danmark til at tage lederskabet i kampen for global udvikling: ”EU, og d

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye