Kæmpe opbakning fra erhvervslivet til forskning i digitale tvillinger
Med en millionbevilling fra Poul Due Jensens Fond starter Aarhus Universitet nu et nyt projekt op for forskning i såkaldte digitale tvillinger, og opbakningen fra erhvervslivet er massiv: ”I den globale konkurrence er digitale tvillinger fuldstændig afgørende,” lyder det.

Med en personlig donation på 15 mio. kr. fra Poul Due Jensens Fond (PDJF) til professor Peter Gorm Larsen starter Aarhus Universitet (AU) nu et nyt forskningsprojekt op inden for digitale tvillinger. Donationen er seneste i en række donationer til forskning i digitale tvillinger, der til sammen er med til at sikre, at AU er verdensførende inden for området.
Og det mærker Peter Gorm Larsen tydeligt med den interesse, forskningen i digitale tvillinger medfører fra erhvervslivet.
”Vi har været i gang med forskning i digitale tvillinger her på AU siden 2019 og vi har nu i alt 236 virksomheder med i vores projektportefølje. Virksomheder, der alle bidrager aktivt ind i udviklingen af området, samarbejder med os og nyder godt af de frugter, forskningen medfører. Jeg er meget glad for, at vi med denne bevilling fortsat kan lede feltet inden for udviklingen af digitale tvillinger, bygge et endnu større miljø op omkring området, og for alvor sætte Aarhus Universitet på verdenskortet inden for digitale tvillinger,” siger han.
Han bakkes op af Casper Hansen, CEO i automationsvirksomheden Technicon, der udvikler high end løsninger især til den globale farma-industri:
”Digitale tvillinger gør det ikke alene muligt for industrivirksomheder hurtigt at simulere og teste processer og flow, inden produktion opstartes. Det skaber nogle klare fordele, og dermed udvider digitale tvillinger vores evne til at udvikle endnu mere avancerede løsninger, der løser komplekse udfordringer og dermed forbedrer virksomheders konkurrenceevne,” siger han og fortsætter:
”Digitale tvillinger kan samtidig gøre det lettere at få medarbejdere til at arbejde sammen om de løsninger, man arbejder på. De kan gøre det lettere at supportere og servicere anlæg på tværs af afstande. Og som det tredje gør udvikling og udbredelse af digitale tvillinger, at vi som nation kommer endnu højere op på læringskurven. Danmark er anerkendt for sin robotteknologi. Ved at styrke indsatsen inden for digitale tvillinger bidrager det til, at den position løftes.”
En digital tvilling indeholder en komplet digital model af noget fysisk, som f.eks. en organisme eller et system, en proces eller en enhed. Den digitale tvilling er en så fuldstændig en model, at den kan agere, reagere, ældes og fejle i den virtuelle verden, lige som den fysiske tvilling gør det i den fysiske verden.
Formålet med den digitale tvilling er via moderne sensorteknologi, modeller der anvender fysiske love og kunstig intelligens at simulere den fysiske tvilling i en sådan grad, at man opnår helt ny indsigt heri. Det kan være yderst værdifuldt for eksempelvis produktionsvirksomheder, fordi man på denne måde kan forbedre et produkt eller bygge videre på det uden den omkostningstunge trial-and-error-måde.
”Det er vigtige teknologier særligt for producenter af digitale løsninger, og vi ser i Poul Due Jensen Fonden frem til at fortsætte denne rejsen med Peter Gorm Larsen. Digitale teknologier er en af grundstenene i udviklingen af bæredygtige produktionsindustrier,” siger Ebbe Kruse Vestergaard, programchef for forskning og læring ved Poul Due Jensen Fonden.
Formålet med projektet, der går under det mundrette navn ’Digital Twin Center for Open Research and Engineering’ eller blot DT-CORE, er at understøtte udviklingen af disse digitale tvillinger, som er en af hjørnestenene i såkaldt cyber-fysiske systemer; samarbejdende computerbaserede netværk, som via indlejrede sensornetværk styrer og kontrollerer fysiske genstande eller systemer.
”For os som virksomhed er det vigtigt, at der bliver oprettet projekter som dette, så vi får skabt kompetence og udvikling og innovation inden for digitale tvillinger. Det er kompetencer, som vi virkelig har brug for ude i virksomhederne, for i den globale konkurrence er digitale tvillinger fuldstændigt afgørende,” siger Casper Hansen.
DT-CORE åbnede officielt i februar 2025 og giver både store og små virksomheder mulighed for at samarbejde på området med Aarhus Universitet. Projektet ledes af professor Peter Gorm Larsen, lektor Lukas Esterle og adjunkt Cláudio Gomes og varer til 2030.
Nøgleord
Kontakter
Professor Peter Gorm Larsen
Aarhus Universitet, Institut for Elektro- og Computerteknologi
Mail: pgl@ece.au.dk
Tlf.: +4541893260
Lektor Lukas Esterle
Aarhus Universitet, Institut for Elektro- og Computerteknologi
Mail: lukas.esterle@ece.au.dk
Tlf.: +4522464893
Adjunkt Cláudio Gomes
Aarhus Universitet, Institut for Elektro- og Computerteknologi
Mail: claudio.gomes@ece.au.dk
Tlf.: +4593522981
Jesper Bruun
Journalist
Aarhus Universitet
Mail: bruun@au.dk
Tlf.: 42404140
Følg pressemeddelelser fra Aarhus Universitet Technical Sciences
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Aarhus Universitet Technical Sciences
Kan man bage en kage uden æg? Det undersøger forskere og virksomheder nu i et projektsamarbejde28.11.2025 12:20:06 CET | Nyhed
Et nyt projekt støttet af Innovationsfonden undersøger, hvordan planteproteiner kan erstatte æg i visse af vores fødevarer – uden at gå på kompromis med hverken smag, konsistens eller bæredygtighed.
Fra hestepige til førende forsker i hesteadfærd: "Vi skal tænke mere over, hvad hesten selv ville vælge”27.11.2025 13:23:08 CET | Pressemeddelelse
Janne Winther Christensen er netop udnævnt til professor i Equine Welfare ved Institut for Husdyr- og Veterinærvidenskab på AU Viborg. Som en af verdens førende forskere i hesteadfærd og æresmedlem af International Society for Equitation Science har hun ydet banebrydende arbejde for at forstå hesten på dens egne præmisser. Og hendes budskab er enkelt: Det vigtigste, vi kan give en hest, er andre heste.
AU FOOD søger ny sekretariatsleder: Bliv en nøgleperson i fremtidens fødevareforskning26.11.2025 10:00:58 CET | Pressemeddelelse
Institut for Fødevarer ved Aarhus Universitet (AU FOOD) søger en engageret og erfaren sekretariatsleder, der vil spille en central rolle i at understøtte forskning og innovation i verdensklasse.
Ny teknologi: Kan vi leve af luftsteg og vindfrikadeller?21.11.2025 12:05:11 CET | Pressemeddelelse
På AU Viborg er forskere nu klar til at teste en teknologi, der kan forvandle CO₂ og brint til protein. Perspektiverne er at kunne hjælpe med at brødføde en voksende global befolkning helt uden ny landbrugsjord. I dag åbner pilotanlægget, der skal bringe teknologien tættere på dit middagsbord.
Forskere undersøger nye løsninger på kvælstofforurening.20.11.2025 14:36:17 CET | Pressemeddelelse
Det hele begyndte med en uformel samtale ved kaffemaskinen mellem professor Davide Cammarano og lektor Eusun Han fra Aarhus Universitet. To forskere hvis ekspertiser normalt ikke mødes i samme projekter. Præcisionslandbrug og rodforskning hører ofte til i hver sin verden. Men mens de talte sammen, gik det op for dem, at de måske kunne være med til at løse en af de største udfordringer i dansk landbrug: forurening af grundvand som følge af kvælstofudvaskning.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum