Stor fremgang i Danica Ejendommes afkast
Rekordhøj udlejningsprocent på tværs af en bred ejendomsportefølje har gjort en markant, positiv forskel for Danica Ejendomme i 2024.
Med et afkast på 1,9 mia. kr. i 2024 leverer Danicas ejendomsportefølje en markant fremgang i forhold til 2023, hvor afkastet udgjorde -1,3 mia. kr. Afkastet til Danicas pensionskunder er det bedste siden 2016.
Porteføljen, bestående af 110 bolig- og erhvervsejendomme, har ved udgangen af 2024 en værdi på 36,4 mia. kr.
Investeringerne i 2024 har primært været relateret til de igangværende udviklingsprojekter, samt investeringer i driftsporteføljen. Der er ikke investeret i nye ejendomme i årets løb, mens der kun er solgt en enkelt mindre ejendom.
CEO i Danica Ejendomme, Michael Nielsen, siger:
”Vi er meget tilfredse med årets afkast på 5,5%, der bidrager med 1,9 milliarder kroner til vores kunder. Og når man tager i betragtning, at en betragtelig del af porteføljen er investeret i udviklingsprojekter, som ikke endnu bidrager med et løbende afkast, så ser fremtiden også lys ud.”
Fremgangen i resultatet kan især henføres til en positiv udvikling i udlejningen, som ved udgangen af 2024 har medført en historisk lav tomgang i alle segmenter. Ejendommenes markedsværdier har været stabile i årets løb, idet der ikke har været store udsving i afkastkravene.
”I 2024 er det lykkedes os at skabe en meget høj udlejningsprocent for både vores bolig- og kontorejendommene samt shoppingcentre, og det viser, at det er en attraktiv portefølje. På den måde har det gode afkast primært været drevet af stigende lejeindtægter,” siger Michael Nielsen.
Af årets større begivenheder kan nævnes færdiggørelsen og udlejningen af 250 ungdomsboliger i København, som bringer andelen af boligejendomme op på ca. 30% af porteføljen. Også udlejningen af en kontorejendom under opførelse på 31.000 m2 I København er en af årets større begivenheder. Generelt forløber de store udviklingsprojekter, bl.a. Postbyen i København, planmæssigt og flere af dem vil blive afsluttet i løbet af 2025/2026.
Nøgleord
Kontakter
Tel.: +45 20 30 49 60
michaen@danicapension.dk
Billeder
Om Danica
Danica har mere end 750.000 kunder i Danmark. Vi har specialiseret os i pensionsordninger, livsforsikringer og sundhedsforsikringer, og vi forvalter en samlet pensionsformue på 487 mia. kr. med cirka 43 mia. kr. i årlige indbetalinger. Selskabet er ledet af adm. direktør Mads Kaagaard. Danica Pension er et 100 procent ejet datterselskab i Danske Bank-koncernen.
Følg pressemeddelelser fra Danica Pension
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danica Pension
Danskerne lufter Trump-angst til psykologer9.2.2025 07:38:57 CET | Pressemeddelelse
De seneste måneder er der flere og flere danskere med angst, der bliver påvirket af den storpolitiske situation i verden bl.a. som følge af valget af den amerikanske præsident Trump. Det viser nye tal fra pensionsselskabet Danica.
Forebyggelsesalliancen lancerer historisk plan: Vi kan give danskerne op til 4,5 år mere at leve i27.11.2024 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Forebyggelse skal spille en langt større rolle i det danske sundhedssystem til gavn for både danskere og samfundet. Derfor er 26 organisationer – kaldet Forebyggelsesalliancen for fremtidens sundhed – i dag ude med 78 forslag til politikerne på Christiansborg.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum