Dansk turisme leverer endnu et rekordår

Dansk turisme har slået rekord for antallet af overnatninger i 2024 med en stigning på 2,1 pct. sammenlignet med 2023. I alt var der mere end 65 mio. overnatninger, hvor 34,1 mio. overnatninger blev foretaget af udenlandske gæster ifølge Danmarks Statistik. Det betyder, at dansk turisme har slået overnatningsrekord for tredje år i træk, og det er gode nyheder for Danmark.
Turismen er nemlig med til at skabe vækst, udvikling og arbejdspladser i hele landet. Og den positive udvikling er bl.a. båret af en stigning i antallet af overnatninger uden for højsæsonen, hvilket er med til at skabe mere stabil omsætning og flere stabile arbejdspladser i turismerhvervet.
Den årlige statusanalyse udarbejdet af Det Nationale Turismeforum, som offentliggøres i dag, understreger turismens store betydning. I 2023 brugte turisterne 163,9 mia. kr. i Danmark ifølge foreløbige tal fra VisitDenmark. Og de seneste beskæftigelsestal fra 2022 viser, at turisternes forbrug bidrog med ca. 146.000 arbejdspladser.
Statusanlysen kan findes her.
Minister for byer og landdistrikter Morten Dahlin siger:
”Endnu engang taler tallene deres klare sprog, for dansk turisme slår sin egen rekord gang på gang. Det viser med al tydelighed, at Danmark er et attraktivt land at holde sin ferie, sit møde eller endda sin sportsbegivenhed i. Det glæder mig som minister, når det går godt for turismen. For det kan også mærkes i vores lokalsamfund, og det skaber vækst og mange arbejdspladser overalt i landet. Den succeshistorie, turismen allerede er i dag, skal vi bygge videre på”.
Kontakter
Pressevagten i By-, Land- og Kirkeministeriet
Tlf:+45 70 20 25 85pressevagten@km.dkOm By-, Land- og Kirkeministeriet
By-, Land- og Kirkeministeriet betjener ministeren for byer og landdistrikter, kirkeministeren og ministeren for nordisk samarbejde. Opgaverne som minister for nordisk samarbejde koordineres af Udenrigsministeriet.
Morten Dahlin (V) har siden den 23. november 2023 været minister for byer og landdistrikter, kirkeminister og minister for nordisk samarbejde.
By-, Land- og Kirkeministeriet består af et departement, der også omfatter Folkekirkens It, og af Plan- og Landdistriktsstyrelsen.
Departementet har hjemsted på Slotsholmen i København. Folkekirkens It har medarbejdere i både København og Aarhus. Plan- og Landdistriktsstyrelsen har adresse på hhv. Kalvebod Brygge i København og i Nykøbing Falster.

Følg pressemeddelelser fra By-, Land og Kirkeministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra By-, Land og Kirkeministeriet
Den Regional- og Landdistriktspolitiske Redegørelse for 2025 viser positive tendenser for turisme og beskæftigelse24.10.2025 10:48:21 CEST | Pressemeddelelse
Folketinget har i dag modtaget den Regional- og Landdistriktspolitiske Redegørelse for 2025. Siden 2012 har der været udgivet en årlig Regional- og Landdistrikts-politisk Redegørelse, som præsenterer den regionale udvikling i landdistrikterne og på vores småøer.
Valget om den kommende biskop i Aarhus Stift er udskrevet20.10.2025 12:13:06 CEST | Pressemeddelelse
By-, Land- og Kirkeministeriet har i dag udskrevet bispevalg i Aarhus Stift. Den nuværende biskop, Henrik Wigh-Poulsen, fratræder sin stilling med udgangen af april 2026.
Nye anbefalinger: Sådan bliver danske kulturoplevelser vækstmotor i dansk turisme10.10.2025 14:19:08 CEST | Pressemeddelelse
Danmark rummer en perlerække af stærke kulturtilbud, der hvert år er trækplaster for mange danske og udenlandske turister. Men kulturturismens potentiale er ikke fuldt udnyttet. En ekspertgruppe kommer derfor nu med en række anbefalinger til, hvordan Danmark kan tiltrække endnu flere udenlandske besøgende gennem kulturoplevelser og samtidig styrke turismen hele året rundt.
Millioninvestering i turismen på Sjælland og øerne baner vejen for turisteventyr, når Femern Bælt-forbindelsen åbner3.10.2025 09:00:26 CEST | Pressemeddelelse
Med den kommende Femern Bælt-forbindelse åbner et nyt kapitel for turismen på Sjælland og øerne. For den nye forbindelse mellem Danmark og Tyskland skaber et stort potentiale for at tiltrække endnu flere udenlandske turister. Derfor vil regeringen nu sætte ekstra tryk på at styrke turismen og sætte skub i udviklingen af turismen på Sjælland og øerne.
Vinderen af Landdistriktsprisen 2025 er Styregruppe 44 fra Eskilstrup22.9.2025 10:55:40 CEST | Pressemeddelelse
Det blev Styregruppe 44 fra Eskilstrup, der fik overrakt Landdistriktsprisen 2025 af minister for landdistrikter, Morten Dahlin, på årets Landdistriktskonference.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum