Nye regler for mobiltelefoner og skærme skal øge børn og unges trivsel
Eleverne på kommunens skoler må fremover ikke bruge deres mobiltelefoner og computere i skoletiden og i SFO

Medmindre det tjener et klart fagligt og pædagogisk formål, må mobiltelefoner og computere ikke længere være tilgængelige for børn og unge i kommunens dagtilbud, skoler og SFO. Det besluttede Børne- og Skoleudvalget onsdag.
”Mange vil nok mene, at det er meget restriktive regler. Men hensynet til vores børn og unges trivsel har været det vigtigste hensyn for udvalget. Vi er overbeviste om, at en hverdag uden sociale medier og spil vil styrke fællesskab, leg og trivsel i alle aldersklasser – og det er der brug for”, siger udvalgsformand Per Frost Henriksen og fortsætter:
”De nye regler ligger i direkte forlængelse af den 2030-plan for bedre trivsel hos børn og unge, som byrådet har vedtaget på baggrund af en omfattende inddragelse af alle parter – forældre, eksperter, ansatte og foreninger. Jeg er derfor glad for, at vi nu kan følge op med flere konkrete initiativer, som både styrker trivslen i vores skoler og SFO – og fungerer forebyggende i vores dagtilbud”.
For SFO2 – dvs. eleverne i 4.-6. klasse – er de nye regler dog en anbefaling, idet den enkelte SFO skal udarbejde deres egne retningslinjer med udgangspunkt i udvalgets ønske om at begrænse brugen af skærme mest muligt.
Udvalget besluttede også, at kommunens ungdomsklubber selv beslutter lokale retningslinjer for brugen af mobiltelefoner og andre mobile devices i ungdomsklubben. Udarbejdelsen af retningslinjerne skal ske med tæt inddragelse af de unge, der bruger ungdomsklubberne.
De nye regler træder i kraft den 1. april 2025 og skal evalueres efter tre år.
Kontakter
Udvalgsformand Per Frost Henriksen (A) tlf. 25 13 62 99
Billeder
Følg pressemeddelelser fra Fredensborg Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Fredensborg Kommune
Et samlet byråd står bag nyt budget i Fredensborg Kommune8.9.2025 10:59:36 CEST | Pressemeddelelse
Samtlige 27 medlemmer af Fredensborg Byråd står bag kommunens budget for 2026-29, der har overskriften ”Velfærd, natur og fremtidssikring”
Så kommer der flere parkeringspladser til Louisiana3.9.2025 13:01:24 CEST | Pressemeddelelse
Midt i september begynder arbejdet med at anlægge 50 nye grusparkeringspladser ved Humlebæk Strandvej
Kommunens klimaplan følger det gode spor2.9.2025 10:27:35 CEST | Pressemeddelelse
Dette års status på Fredensborg Kommunes klimaplan viser, at de gode takter fortsætter og mange mål nås som planlagt. Politisk er der fokus på mere skovrejsning og tilfredshed med, at kommunens C02 forbrug går den rette vej – blandt andet som følge af faldende forbrug af rødt kød i kommunens køkkener
Flere skal i sadlen: Fredensborg Kommune vedtager cykelstrategi12.8.2025 13:26:19 CEST | Pressemeddelelse
Den nye cykelstrategi skal være drivkraften bag en kulturændring, så cyklen fremover ses som det mest oplagte valg og ikke blot som et alternativ. Alle borgere inviteres til at bidrage til den kommende handleplan
Kultur og Sundhed for Seniorer – en eftermiddag med oplevelser, fællesskab og ny inspiration12.8.2025 12:30:52 CEST | Pressemeddelelse
Vær med den 3. september 2025 kl. 15.00–18.00 på Kulturstationen i Humlebæk
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum