Erhvervspuljen åbner med millioner til grøn omstilling i virksomhederne
Virksomheder kan igen søge tilskud fra Erhvervspuljen til energi- og CO2-besparende projekter. Der er i år 300 mio. kr. i puljen, som skal sætte skub i den grønne omstilling i virksomhederne.

Energistyrelsen gav sidste år danske virksomheder tilsagn om næsten 444 mio. i støtte til mere end 600 projekter, som skal effektivisere energiforbruget og udfase fossile brændsler i virksomhederne til fordel for et grønnere alternativ. Hvis de projekter, der har fået tilsagn, gennemføres som planlagt, vil de medføre CO2-reduktioner svarende til omkring 115.000 ton årligt.
I dag åbner Erhvervspuljen igen, og i 2025 indeholder puljen 300 mio. kr. Puljen er åben indtil november– eller indtil den er tom.
Projekter støttes op til 50 procent
Energistyrelsens erhvervspulje er et økonomisk tilskud til danske virksomheder, der vil spare energi og CO2 fra energirelaterede udledninger. Virksomheder kan eksempelvis få tilskud til:
- Udskiftning af gaskedler til varmepumper eller fjernvarme
- Intern udnyttelse af overskudsvarme
- Optimering af procesanlæg
Puljen støtter energi- og CO2-besparende projekter med op til 50 pct. af de støtteberettigede omkostninger og gør det dermed mere rentabelt at investere i en grønnere fremtid. Puljen omfatter nu også store virksomheder inden for fiskeforarbejdning. Virksomheder kan minimum søge 10.000 kr. til et projekt og højst få 112 mio. kr. i tilskud. Puljen søges via Energistyrelsens ansøgningsportal.
Læs mere om Erhvervspuljen og se link til ansøgningsportalen.
Forenklet ansøgningsproces har øget interessen
Energistyrelsen gennemførte i 2022 en række initiativer, som forenklede ansøgningsprocessen og gjorde det nemmere for virksomheder at få støtte til energiomstillingen. Ændringen af ordningen har betydet, at ordningens afløb er steget markant.
Samtidig viste en Megafon-undersøgelse af Erhvervspuljen sidste år, at 88 procent af de små og mellemstore virksomheder finder det meget sandsynligt eller sandsynligt, at de vil søge Erhvervspuljen igen en anden gang, og at 72 procent af de små og mellemstore virksomheder generelt har været tilfredse med den vejledning, som Energistyrelsen har ydet i ansøgningsprocessen.
FAKTA
Erhvervspuljen
- Energistyrelsen gav i 2024 tilsagn for 443,6 mio. kr. fra Erhvervspuljen fordelt på 601 tilsagn. Det er en stigning på 21 pct. sammenlignet med 2023, da der blev givet tilsagn om 365,8 mio. kr.
- Fremstillingsindustrien står for ca. en tredjedel af alle tilsagn om støtte fra puljen.
- Der er givet tilsagn til 500 konverteringer fra fossil energi til grøn energi - primært fjernvarme eller el, herunder til mere end 200 nye varmepumper.
Kontakter
Energistyrelsens pressetelefon (modtager ikke SMS'er)
Tlf:+45 33 95 08 00presse@ens.dkEnergistyrelsen
I Energistyrelsen gør vi en forskel hver dag. I Danmark og i lande verden over. Vores vision om at opnå et klimaneutralt samfund i vækst og balance er den største opgave, vi skal være med til at løse. Vi ved, at vi skal tænke ambitiøst, og vi ved, at vi skal tænke nyt. Vores mål er en klog, grøn omstilling, hvor Danmark går foran, og danske erfaringer anvendes globalt. Hvor grønne løsninger, sikker og effektiv forsyning og økonomi tænkes sammen.
Følg pressemeddelelser fra Energistyrelsen
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Energistyrelsen
Danskernes forbrugsbaserede klimaaftryk er faldet30.4.2025 15:07:09 CEST | Pressemeddelelse
Energistyrelsens rapport ”Danmarks globale klimapåvirkning – Global afrapportering 2025” viser, at Danmarks forbrugsbaserede klimaaftryk er faldet med 3,3 mio. ton CO2e i 2023 sammenlignet med 2022.
Energistyrelsen offentliggør ny analyse om potentialet for Danmarks havvindudbygning frem mod 205028.4.2025 11:08:25 CEST | Pressemeddelelse
Ny analyse udarbejdet af Energistyrelsen og Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet giver vurdering af, hvordan Danmarks havarealer og havvindressourcer kan nyttiggøres i fremtiden.
Erhvervsskoler løfter opgaven: Afskaffelse af VE-godkendelsesordningen11.4.2025 14:09:27 CEST | Pressemeddelelse
Den grønne omstilling er nået langt, og varmepumper, biomassekedler og solcelleanlæg er efterhånden blevet hvermandseje. Erhvervsuddannelserne er fulgt med og giver de nødvendige kompetencer til montører og installatører. Det foreslås derfor at nedlægge VE-godkendelsesordningen, da der ikke længere vurderes at være behov for ordningen.
Selskab får tilladelse til at undersøge muligheden for CO2-lagring ved Thorning11.4.2025 10:40:10 CEST | Pressemeddelelse
Selskabet Norne Thorning Storage ApS har fået tilladelse til at efterforske, om undergrunden i et område omkring Thorning i Midtjylland kan bruges til at lagre CO2. Hvis området er egnet, kan selskabet senere søge om tilladelse til at påbegynde lagringen.
Stor interesse for milliardpulje til CO₂-fangst og -lagring: 16 selskaber ønsker at søge26.3.2025 10:30:00 CET | Pressemeddelelse
Der er 28,7 milliarder kroner til fangst og lagring af CO₂ i den nye CCS-pulje. For at kunne søge støtte skal ansøgerne først prækvalificeres. 16 selskaber har søgt, og Energistyrelsen går nu i gang med at vurdere ansøgningerne med henblik på at udvælge de 10, som får mulighed for at deltage i udbuddet.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum