Dyrenes Beskyttelse ansætter særlig rådgiver fra Finansministeriet
Thomas Søby tiltræder hos Dyrenes Beskyttelse som chef for Politik, Natur og Dyrevelfærd, hvor han skal være med til at modarbejde det stigende pres på dyrene fra menneskelige aktiviteter.

55-årige Thomas Søby skal fremadrettet lede det faglige og politiske arbejde med at forbedre forholdene for naturen, dyrevelfærden, biodiversiteten og havmiljøet i Danmark, EU og på globalt plan for Dyrenes Beskyttelse.
Emnerne er bestemt ikke fremmede for ham, da han kommer fra en stilling som særlig rådgiver for Finansminister, Nicolai Wammen, hvor han det seneste halve år blandt andet har fulgt arbejdet i regeringens grønne udvalg tæt. Tidligere har Thomas Søby været fem år hos Landbrug & Fødevarer som henholdsvis analysechef og cheføkonom. Han bringer derfor en stor økonomisk forståelse, samt et indgående kendskab til interessevaretagelse af landbrugspolitik i Danmark og i EU, med sig til Dyrenes Beskyttelse.
Direktør hos Dyrenes Beskyttelse, Britta Riis, ser frem til at få tilført flere muskler til arbejdet for bedre dyrevelfærd og fremhæver blandt andet Thomas Søbys økonomiske færdigheder:
- Thomas besidder en stor indsigt i det hårde pres, som dyrene i fødevareproduktionen er underlagt, men også de medfølgende konsekvenser for naturen og de vilde dyr. Derudover har han en solid økonomisk ballast, som vil gavne os i forhold til at brede dagsordenen om bedre dyrevelfærd endnu længere ud i både den offentlige og politiske debat.
I sin fritid er Thomas Søby blandt andet aktiv ornitolog og har derigennem en kærlighed til dyr og natur. Det har medvirket til, at han nu vil arbejde for, at både dyr og natur får en endnu stærkere stemme.
- Dyrene presses i stigende omfang af menneskelige aktiviteter. Derfor er det helt afgørende, at der findes organisationer, som arbejder for et respektfuldt og bæredygtigt forhold mellem dyr, mennesker og natur. Sådan en organisation er Dyrenes Beskyttelse, og det arbejde vil jeg gerne bidrage til, siger Thomas Søby.
Han er uddannet cand.polit. fra Københavns Universitet og har, udover Finansministeriet og Landbrug & Fødevarer, også seks år som cheføkonom hos Dansk Metal, og knap to år med samme titel hos IDA, på cv’et.
Ansættelsen er endnu et led i den politiske oprustning for Dyrenes Beskyttelse, der tidligere på året ansatte Andreas Hjørnholm som chef for public affairs.
Nøgleord
Kontakter
Medievagten i Dyrenes Beskyttelse
Dyrenes Beskyttelses medievagt er tilgængelig døgnet rundt for henvendelser pr. mail eller telefon (modtager ikke SMS)
Om Dyrenes Beskyttelse
Vi hjælper dyr i nød, stopper overgreb mod dyr og kæmper for et respektfuldt og bæredygtigt forhold mellem dyr, mennesker og natur.
Følg pressemeddelelser fra Dyrenes Beskyttelse
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Dyrenes Beskyttelse
Din nysgerrighed får sælunger til at sulte ihjel: Lad dem være i fred9.7.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
To sælunger er døde. Det er konsekvensen af, at mennesker er kommet for tæt på og har udvist manglende respekt for dyret. Derfor tør moderen ikke nærme sig, og sælungerne har sultet. Dyrenes Beskyttelse kommer med kraftig opfordring til at lade dem være i fred.
Dyrenes Beskyttelse: Sejr for ålen, men torsken kan ikke vente2.7.2025 16:02:09 CEST | Pressemeddelelse
En bred forligskreds om fiskeriaftalen har lyttet til de grønne organisationer og udpeget store beskyttede områder, samtidig med ålen beskyttes bedre.
Skrald fra sommerens fester bliver dødsfælder for dyrene27.6.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Sommerens mange festivaler og udendørsarrangementer betyder hvert år mere skrald i den danske natur. Skraldet skæmmer ikke blot landskabet, men kan også være livsfarligt for vilde dyr. Dyrenes Beskyttelse opfordrer danskerne til at rydde op efter sig, når festen er forbi.
Landbrugets løftebrud: Fortsat 25.000 døde pattegrise om dagen26.6.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Nye tal afslører status quo i dansk svineproduktion. Hver dag dør over 25.000 pattegrise i Danmark – det samme niveau som sidste år, trods løfter om forbedringer. Dyrenes Beskyttelse kritiserer den manglende handling og efterlyser konkret regulering frem for frivillige hensigtserklæringer.
Opråb til hundeejere: Disse halsbånd må du ikke længere bruge25.6.2025 14:33:44 CEST | Pressemeddelelse
Fra 1. juli bliver pighalsbånd forbudt for hundeejere i Danmark. Dyrenes Beskyttelse glæder sig over de nye regler og minder om, at stødhalsbånd allerede har været ulovlige i mange år – selvom de stadig formodes brugt i det skjulte.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum