Nye lokalplaner kan give op mod 175 nye sommerhuse i Marielyst-området
175 nye sommerhuse kan være på vej til Marielyst-området. Det kan de, fordi Teknik, Klima og Miljøudvalget netop har besluttet at igangsætte udarbejdelsen af nye lokalplaner, som vil give mulighed for at bygge sommerhuse i tre nye områder.

Endnu flere danskere vil i fremtiden kunne få sig et dejligt sommerhus i Marielyst. Guldborgsund Kommune har nemlig udpeget tre nye sommerhusområder, hvor der tilsammen kan bygges op mod 175 nye sommerhuse. Før sommerhusområderne formelt kan udlægges, og der kan bygges sommerhuse, skal der dog lokalplaner til. Lokalplaner, som Teknik, Klima og Miljøudvalget netop har besluttet at igangsætte udarbejdelsen af.
"Rigtigt mange danskere og udenlandske turister har lyst til at bruge deres ferier i Marielyst, så efterspørgslen på sommerhuse er derfor stor. Den efterspørgsel vil vi gerne imødekomme ved at udlægge mere areal til sommerhusområder. Der kan dog ikke udstykkes og sælges sommerhusgrunde, før vi har lokalplaner klar. Vi samler to af områderne, så der i alt skal udarbejdes to nye lokalplaner", siger formand for udvalget Jesper Blomberg.
De tre nye sommerhusområder er følgende:
- Et område på cirka 16,8 hektar ved Marielyst Feriepark (nord for Godthaabs Allé), hvor der må udstykkes op til 110 sommerhusgrunde. 4 % af arealet skal sikres til et eller flere offentligt tilgængelige grønne arealer med rekreative og naturmæssige værdier. Derudover kan der ikke udstykkes sommerhusgrunde på arealer, der er omfattet af naturbeskyttelseslovens § 3.
- Et område på cirka 8,1 hektar ved Godthaabs Allé (syd for vejen), hvor der må udstykkes op til 50 sommerhusgrunde.
- Et område på cirka 2 hektar ved Sildestrup Øvej, hvor der må udstykkes op til 15 sommerhusgrunde.
Klimasikring
Alle områderne ligger lavt. Flere steder ned til kote 0,0. Der skal derfor i lokalplanen sikres bestemmelser i forhold til klimasikring, for eksempel i forhold til terrænregulering.
"Vi ser ind i en fremtid med mere og mere regn, og mange sommerhusejere har desværre allerede oplevet konsekvenserne. Derfor kommer vi i lokalplanen til at gøre, hvad vi kan, for at stille krav til klimasikring. Det kan fx være udpegning af lavtliggende arealer til regnvandsbassiner", siger udvalgsformanden.
Lokalplanerne skal senest være klar i januar 2026. Hvis lokalplanerne ikke er vedtaget på det tidspunkt, vil kommunens mulighed for at planlægge for sommerhusområderne, der er baseret på statslig planlægning, bortfalde.
Kontakter
Jesper BlombergFormand for Teknik, Klima og Miljøudvalget
Tlf:40 19 44 90byjb@guldborgsund.dkStine Melissa JensenKommunikationskonsulentCenter for Teknik & Miljø
Tlf:2518 0490stmj@guldborgsund.dkFølg pressemeddelelser fra Guldborgsund Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Guldborgsund Kommune
Rekordaktivitet i lokalplanarbejdet24.10.2025 06:22:44 CEST | Pressemeddelelse
Guldborgsund Kommune oplever et byggeboom, der giver rekordhøj aktivitet i lokalplanlægningen. Aldrig før har der været så mange lokalplaner i gang på én gang. 17 projekter arbejdes der allerede på, imens fem yderligere nu sættes i gang.
Fra vision til handling: 27 mio. kr. skaber konkret udvikling23.10.2025 06:10:00 CEST | Pressemeddelelse
Over 27 mio. kr. har de seneste år været med til at skabe nye aktiviteter, anlæg og fællesskaber. Særligt har landdistrikterne været i fokus.
Fremgang i salg af kommunale byggegrunde22.10.2025 19:47:32 CEST | Pressemeddelelse
Guldborgsund Kommunes målrettede indsats for at sælge kommunale byggegrunde og ejendomme har givet tydelige resultater, og den positive udvikling skaber øget aktivitet og liv i lokalsamfundene rundt om i kommunen.
Børn og Skoleudvalget vil styrke samarbejdet i dagtilbud og skoler mellem forældre og fagfolk21.10.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Samarbejdet mellem forældre, pædagoger og lærere i dagtilbud og skoler har stor betydning for barnets trivsel, udvikling og læring. Børn og Skoleudvalget sætter nu gang i et forløb, hvor forældre, pædagoger og lærere sammen skal finde frem til en slags guide for det gode samarbejde.
Nye stationsskilte guider passagerer til veterantoget20.10.2025 10:05:00 CEST | Pressemeddelelse
Gedser Remise får støtte fra Guldborgsund Kommune til ny skiltning på Nykøbing F. Station, der skal gøre flere opmærksomme på den historiske togtur.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum