Europaministeren rejser rundt i landet for at tale med danskerne før dansk EU-formandskab
I de kommende måneder deltager europaminister Marie Bjerre i dialogmøder i hele Danmark for at drøfte fremtidens Europa. Første stop på turen er Syddansk Universitet i Odense.
Demokratiske rettigheder, Europas sikkerhed og mulige nye medlemslande i EU er alle aktuelle dagsordener, som europaminister Marie Bjerre vil drøfte med studerende, gymnasieelever og samfundsinteresserede borgere. Det sker, når ministeren de kommende måneder drager på rundrejse i Danmark. Møderne går under titlen ”Europadialogen” og er en vigtig del af optakten til, at Danmark overtager EU-formandskabet den 1. juli 2025.
“Det danske formandskab er en oplagt mulighed for at sætte spot på europapolitik og EU’s betydning for Danmark. EU er ikke noget, der kun sker i Bruxelles. EU træffer beslutninger, som har stor betydning for din og min hverdag. Derfor glæder jeg mig til at komme bredt rundt i Danmark, få nye perspektiver og indgå i dialog om forskellige EU-politiske emner. Jeg håber, at folk har lyst til at komme med gode idéer og input, som jeg kan tage med mig videre under det danske EU-formandskab,” siger europaminister Marie Bjerre.
Fokus på unge
Første stop på turen er Syddansk Universitet, hvor ministeren særligt vil drøfte trusler mod demokratier og EU's grundlæggende værdier med de studerende. Og der er en særlig grund til, at ministeren starter dialogen med de unge.
”Som europaminister brænder jeg særligt for at få de unge i tale. De er fremtidens stemmer i både Danmark og EU. De unge har ofte nye perspektiver og innovative idéer, som kan være med til at forme fremtidens løsninger,” siger europaminister Marie Bjerre.
Ministeren besøger følgende uddannelsesinstitutioner:
- Syddansk Universitet i Odense den 3. februar
- Himmerlands Erhvervs- og gymnasieuddannelse (HEG) i Aars den 3. marts
- Uldum Højskole i samarbejde med Nyt Europa den 17. marts
- University College Nordjylland (UCN) i Hjørring den 5. maj
Ministeren inviterer derudover til dialog om EU ved flere åbne møder de næste måneder:
- I Viborg den 19. februar i samarbejde med Europabevægelsen.
- I København i løbet af foråret sammen med den franske europaminister Benjamin Haddad i samarbejde med Tænketanken Europa.
- I Flensborg i samarbejde med konsulatet i Flensborg den 26. maj
- Under Folkemødet på Bornholm den 13. juni i samarbejde med Europa-Kommissionens kontor i Danmark.
Det danske EU-formandskab
Fra den 1. juli til d31. december 2025 varetager Danmark det roterende formandskab for Rådet for den Europæiske Union. Formandskabets opgaver indebærer, at Danmark planlægger og leder Rådets møder samt repræsenterer Rådet over for de andre EU-institutioner. Det er ottende gang, at Danmark har formandskabet - sidst var i 2012.
For yderligere pressespørgsmål kontakt presserådgiver Clara Binczak Lindhardt på +45 29 63 60 84.
Følg pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Møde i Det Udenrigspolitiske Nævn25.6.2025 14:26:52 CEST | Pressemeddelelse
Det Udenrigspolitiske Nævn holder møde torsdag den 26. juni 2025 kl. 09.00
Regeringen indgår bred aftale om ny udviklingspolitisk strategi20.6.2025 12:41:09 CEST | Pressemeddelelse
Regeringen er sammen med Socialistisk Folkeparti, Det Konservative Folkeparti, Enhedslisten, Radikale Venstre og Alternativet enige om en ny udviklingspolitisk strategi.
Joint Actions to Further Counter the Shadow Fleet19.6.2025 15:30:00 CEST | Pressemeddelelse
We, the Foreign Ministers and government representatives of Belgium, Denmark, Estonia, Finland, France, Germany, Iceland, Latvia, Lithuania, the Netherlands, Norway, Poland, Sweden, and the United Kingdom have met today to address the challenge posed by the Russian shadow fleet. We call for further joint and coordinated action to effectively address Russian attempts to circumvent international sanctions. Russia’s destabilising actions have strengthened our resolve to protect maritime security, safety, the marine environment and freedom of navigation in accordance with international law. We are particularly concerned about stateless vessels and falsely flagged vessels. Stateless vessels, including those falsely claiming to fly a flag, do not have a responsible flag state and are not entitled to rights under the United Nations Convention on the Law of the Sea (UNCLOS), including freedom of navigation. If vessels fail to fly a valid flag in the Baltic Sea and the North Sea, we will take a
Det danske EU-formandskab prioriterer sikkerhed og konkurrenceevne19.6.2025 13:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Europaminister Marie Bjerre præsenterer på et pressemøde i Landstingssalen på Christiansborg regeringens prioriteter og program for det danske EU-formandskab, som begynder den 1. juli 2025.
Europaministeren præsenterer Danmarks prioriteter for EU-formandskabet18.6.2025 11:07:19 CEST | Pressemeddelelse
Udenrigsministeriet inviterer til pressemøde i morgen torsdag den 19. juni 2025 om det danske EU-formandskab.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum