Randers holder dampen oppe på den grønne omstilling
Flere fjernvarmeprojekter i Danmark blev sidste år lagt ned på grund af manglende tilslutning. Sådan gik dog ikke i Randers, hvor randrusianerne havde travlt med at tilslutte sig fjernvarmen.

I alt 397 husstande i Randers skiftede i 2024 gasfyret ud med lokal fjernvarme fra Verdo. Dertil kommer mere end 27.000 m2 erhvervsareal, der nu er fri for de fossile brændsler.
Divisionsdirektør for Energi og Forsyning, Jesper Møller Larsen, har gjort status på året og er godt tilfreds med udviklingen:
”Først og fremmest er vi glade for den tillid, vi bliver mødt med blandt borgerne i de områder, hvor vi er i gang med at udrulle fjernvarmen. Vi kan se, at der fortsat er en stor lyst til at blive uafhængig af de fossile brændsler og så spiller det helt sikkert ind, at vi kan tilbyde en konkurrencedygtig pris, hvor fjernvarmen er klart billigere end gassen,” fortæller Jesper Møller Larsen.
Udskiftningen af de gamle gasfyr har i den seneste periode været koncentreret omkring Over Hornbæk, Neder Hornbæk og Romalt, mens Stevnstrup og Harridslev er nyere områder med stigende aktivitet. Det samme gælder Assentoft, hvor udrulningen kun lige er ved at blive sat i gang. Alligevel har mere end 850 husstande i Assentoft allerede tilkendegivet, at de ønsker at blive tilsluttet fjernvarmen.
Verdo får derfor også i år travlt med at konvertere husstande fra gas til fjernvarme. Jesper Møller Larsen ser dog gerne, at endnu flere kommer til:
”Det er jo ikke sådan, at vi keder os, men der er stadig gasfyr i de her områder, og på sigt skal vi jo gerne gøre os helt uafhængige af gas, så jeg håber, at mange vil benytte anledningen til at skifte. Der ligger store besparelser i at gøre det, mens vi er i gang,” siger Jesper Møller Larsen.
Verdo forsyner også Herning med varme og med en stigning på samlet 983 kunder i 2024, forsyner energikoncernen nu samlet ca. 77.000 husstande i de to kommuner.
Område |
I alt husstande m. olie/gas opvarmning |
Heraf skiftet til fjernvarme |
Ca. antal olie/gasfyr |
Over Hornbæk |
752 |
626 |
126 |
Neder Hornbæk |
344 |
268 |
76 |
Romalt |
234 |
183 |
51 |
Stevnstrup |
814 |
73 |
759 |
Harridslev |
429 |
64 |
365 |
Assentoft |
1238 |
- |
1238 |
I alt |
3811 |
1214 |
2615 |
Faktaboksen viser det antal eksisterende husstande, som er egnede til at skifte til fjernvarme i de projektområder, hvor der aktuelt udrulles fjernvarme. Tabellen omfatter kun husstande med olie- eller gasfyr, som ligger inden for en afstand, hvor der er økonomisk gevinst ved at skifte. Antallet af husstande, som har skiftet til fjernvarme, omfatter kun det faktiske antal, der er tilsluttet fjernvarmen.
Kontakter
Bjørn OlsenPresseansvarlig
Tlf:+45 24 69 14 13bjol@verdo.comBilleder
Om Verdo Holding
Energikoncernen Verdo har hovedsæde i Randers og forsyner mere end 100.000 kunder med el, vand og/eller varme. I koncernen indgår desuden en række kommercielle forretninger. Verdo er et formålsdrevet andelsselskab. Missionen er at drive og udvikle bæredygtig kritisk infrastruktur til gavn for kunder og fremtidens samfund.
Følg pressemeddelelser fra Verdo Energi og Forsyning
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Verdo Energi og Forsyning
Verdo ud af 2024 med historisk underskud22.5.2025 20:49:15 CEST | Pressemeddelelse
De kommercielle forretninger i den kronjyske energikoncern Verdo er under pres. Med et samlet resultat på -163 mio. kr. landede koncernen i 2024 sit hidtil værste resultat på den ordinære drift.
Ny biomassekedel styrker varmeforsyningen i Haslev23.4.2025 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
En særtransport kørte for nylig i langsomt tempo over Storebæltsbroen i tidsrummet mellem kl. 02 og 05 og fik de få bilister, der kørte over broen samtidigt, til at spærre øjnene op. Det er trods alt ikke hver nat, at to cirka 14 og 11 meter lange og 4,5 meter høje transporter med hovedelementer til et energianlæg, der vejer henholdsvis 51 og 22 ton, begiver sig den lange vej fra Herning til slutdestinationen Haslev på Sjælland, hvor elementerne skulle leveres til Haslev Fjernvarme.
5,5 kilometer hovedledning holder liv i drømmen om fjernvarme i Spentrup11.4.2025 08:36:15 CEST | Pressemeddelelse
Verdo Varme er klar med et nyt fjernvarmeprojekt til borgerne i Spentrup vest for Randers. Projektet er blevet til i dialog med Spentrup Varmeværk, der sidste år måtte opgive selv at etablere fjernvarme, da det oprindelige projekt blev for dyrt.
KlimaEnergi og Verdo Go Green indgår strategisk partnerskab om solcelleanlæg til erhvervslivet26.3.2025 09:10:55 CET | Pressemeddelelse
Med det nye partnerskab vil de to jyske selskaber gøre det nemmere at etablere solcelleanlæg, så flere virksomheder kan reducere deres energiomkostninger og sikre sig mod stigende elpriser, samtidig med at de styrker deres CSR og ESG-målsætninger med vedvarende energi.
Strålende vejr og godt humør præger Vandets Dag på Naturcenteret i Randers24.3.2025 13:22:37 CET | Pressemeddelelse
Vandets Dag blev i år markeret i strålende solskin og med højt humør, da engagerede 3. klasser deltog i en række spændende aktiviteter på Naturcenteret i Randers. Dagen bød på 10 forskellige poster, som blev bemandet af henholdsvis Vandmiljø Randers, Randers Naturcenter, Randers Bibliotek og Verdo Vand.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum