TEKNIQ: Tiltrængt vindpust til de grønne teknologier
31.1.2025 10:31:46 CET | TEKNIQ | Pressemeddelelse
Stort skridt i retning af at gøre Danmark mere bæredygtig og uafhængig i energiforsyningen. Sådan lyder reaktionen fra erhvervsorganisationen TEKNIQ på baggrund af regeringens netop fremlagte plan for mere havvind og brintproduktion.

Brintproduktion og havvind går hånd-i-hånd for at realisere Danmarks bæredygtige fremtidsdrømme, lyder det fra erhvervsorganisationen TEKNIQ, der roser regeringens ambitioner.
- Regeringens plan er en tiltrængt redningskrans, der kan trække de storstilede danske drømme for energiproduktion op af dyndet. Det gælder ikke mindst den danske vindindustri, og derfor er det glædeligt, at regeringen har lyttet til de input, der er kommet fra markedet. Ikke mindst i forhold til behovet for en udbygning af brintinfrastrukturen, siger Troels Blicher Danielsen, adm. direktør i TEKNIQ, der organiserer det tekniske erhvervsliv i Danmark.
- Det er en virkelig god nyhed, at regeringen melder så klart ud om brintinfrastrukturens fremtid, da det er forretningskritisk for økonomien i havvindmølleparkerne, at vi kan få afsat brinten på det tyske marked, siger Troels Blicher Danielsen.
- Forhåbentlig vil regeringen senere på året følge op på dagens tiltag ved at afsætte penge i finanslovsforslaget til de helt nødvendige investeringer i infrastrukturen til og fra udskibningshavnene, siger Troels Blicher Danielsen.
Yderligere information, kontakt:
Troels Blicher Danielsen, adm. direktør i TEKNIQ: 72 14 20 17 / tbd@tekniq.dk
Nøgleord
Kontakter
Michael DegnPresseansvarlig
Tlf:77424227mdc@tekniq.dkOm TEKNIQ
Erhvervsorganisationen TEKNIQ repræsenterer det tekniske erhvervsliv, der er drivkraften i den bæredygtige og digitale vækst i Danmark. Virksomhederne beskæftiger cirka 55.000 medarbejdere.
Følg pressemeddelelser fra TEKNIQ
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra TEKNIQ
Nye tal: Materialepriserne på el stikker af8.9.2026 08:31:38 CEST | Pressemeddelelse
Nye tal fra Danmarks Statistik viser, at priserne på elmaterialer nu ligger på rekordhøjt niveau. Tårnhøje kobberpriser på verdensmarkedet, gør det dyrere at renovere og bygge nyt i Danmark, lyder det fra erhvervsorganisationen TEKNIQ.
Ny analyse: Usikkerhed bremser massiv dansk eksportvækst i USA4.9.2026 06:02:00 CEST | Pressemeddelelse
USA fylder mere end nogensinde i dansk eksport, men væksten har tabt tempo, og usikkerheden skaber en ny virkelighed for erhvervslivet, lyder det fra erhvervsorganisationen TEKNIQ.
TEKNIQ: Ny motorvej til flere internationale kolleger3.9.2026 14:10:22 CEST | Pressemeddelelse
Vedtagelsen af den nye certificeringsordning gør op med bureaukrati og ventetid, så virksomhederne hurtigere kan tiltrække de nødvendige internationale kolleger til den grønne omstilling, lyder det fra erhvervsorganisationen TEKNIQ.
TEKNIQ: Stærk dansk økonomi skal veksles til grøn og sikker fremtid27.8.2026 13:07:54 CEST | Pressemeddelelse
Regeringens nye økonomiske redegørelse viser dansk økonomi i topform med høj beskæftigelse og solid vækst. Det giver et godt afsæt til at styrke virksomheder og sikkerhed, mener erhvervsorganisationen TEKNIQ.
Ny undersøgelse: Danskerne kræver bedre beskyttelse af energiforsyningen25.8.2026 06:02:00 CEST | Pressemeddelelse
En ny undersøgelse viser, at energiforsyningen står øverst på listen over de områder, danskerne ønsker at beskytte bedre. Kritisk infrastruktur er ikke længere noget, vi kan tage for givet i det nuværende trusselsbillede, og derfor er der brug for at prioritere indsatsen, lyder det fra erhvervsorganisationen TEKNIQ.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum