Omstilling af voksensocialområdet har givet positivt udbytte
Furesø Kommune har gennemgået 800 sager på voksenområdet i 2024. Nu viser en samlet opgørelse, at kommunen gennem dialog med borgere og pårørende sammen har fundet løsninger, der både har tilgodeset borgerens udvikling og samlet mindsket merforbruget på området med 13,8 mio. kr.

I februar 2024 godkendte Furesø Byråd en handleplan for at omstille voksensocialområdet i en mere bæredygtig retning både økonomisk og menneskeligt. Baggrunden var en ekstern Komponent-analyse fra 2023, der viste, at Furesø havde større udgifter til især botilbud og borgervejledere, der yder støtte i borgernes hjem end tilsvarende kommuner. Samtidig med, at Furesø Kommune er presset økonomisk på andre kernevelfærdsopgaver.
Alle sager gennemgået, nye tilbud til nogen
Nu viser en samlet analyse af kommunens arbejde med handleplanen i 2024 de første resultater. Furesø Kommune har gennemgået 800 borgersager. 70 sager er blevet ændret, og det har været i samarbejde med borgerne. Det drejer sig både om borgere, der bor på botilbud og borgere, der modtager socialpædagogisk støtte i eget hjem. Seks borgere, der boede på midlertidige botilbud i andre kommuner, er fx flyttet hjem til Furesø. De fortæller, at de nu oplever at være en del af deres nærmiljø og tæt på deres netværk. Det giver stor værdi, når man skal trænes i at kunne bo i egen bolig på sigt. ”Det er rart at flytte tilbage til Furesø, hvor min far og søster bor”, sagde en af borgerne.
Derudover er knap 10 borgere, der boede på botilbud, flyttet i egen bolig med støtte fra borgervejledere. De udtrykker, at de nu oplever at kunne klare sig selv med lidt støtte og have et mere selvstændigt liv.
De økonomiske mål er også blevet opnået i processen, idet kommunen har mindsket udgifterne til området med 13,8 mio. kr. i 2024.
”Vores medarbejdere og ledere har lavet et rigtig godt stykke arbejde. De har været i dialog med borgere og pårørende og sammen fundet løsninger, der både tilgodeser borgerens fortsatte udvikling og kommunens pressede økonomi. Jeg oplever, at borgerne har fået højere kvalitet i vores egne tilbud, og de er rigtig glade for at komme tilbage til den by, de kender,” siger Hasan Yilmaz (A), formand for Handicap, Social og Psykiatri.
Forvaltningen vil fortsat have fokus på at have en recovery-orienteret tilgang i mødet med borgerne.
”Det er vigtigt, at vi hjælper borgeren på det rette tidspunkt med en tilpas indsats, der giver dem en vej videre i livet eller vedligeholder de kompetencer, som de har. Det hører jeg, at forvaltningen prioriterer. Det vil jeg også selv være opmærksom på, når vi bliver orienteret i udvalget,” siger Jan Kjældgaard (F), næstformand for Handicap, Social og Psykiatri.
Kontakter
Hasan Yilmaz (A)
Formand for Handicap, Social og Psykiatri
Medlem af Økonomiudvalget
Jan Kjældgaard (F)Stedfortræder for Jesper Dyhrberg
Næstformand for Handicap, Social og Psykiatri
Medlem af Kultur, Fritid og Idræt
Medlem af Børn og Skole
Katrine BirkVelfærdsdirektør
Center for Beskæftigelse, Forebyggelse og Sociale indsatser, Center for Dagtilbud og Skole, Center for Sundhed og Ældre
Kommunikation
Tlf:72354012kommunikation@furesoe.dkwww.furesoe.dkFølg pressemeddelelser fra Furesø Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Furesø Kommune
Endnu et skulderklap til Hjemmeplejen i Furesø5.9.2025 14:31:42 CEST | Pressemeddelelse
Særligt hjælpen til personlig pleje og ernæring scorer højt i en ny undersøgelse af tilfredsheden med hjemmehjælp, som Ældreministeriet står bag. Tilfredshedsundersøgelsen viser både styrker og udviklingspotentiale – og kommunen er allerede i gang.
Flere midler skal styrke kvaliteten yderligere i Furesøs ældrepleje4.9.2025 10:19:11 CEST | Pressemeddelelse
Udgifterne til ældreområdet i Furesø Kommune ser ud til at blive 10,5 mio. kr. lavere end forventet i 2025, da effekten af flere plejehjemspladser nu slår igennem. Udvalget for Sundhed og Ældre anbefaler, at pengene bør gå til en række indsatser, der skal videreudvikle kvalitet, kompetencer og kommunikation i Furesøs ældrepleje.
Furesø fortsat mest erhvervsvenlige kommune i Nordsjælland4.9.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
DI’s årlige erhvervsklimaundersøgelse bedømmer igen Furesø som den mest erhvervsvenlige kommune i Nordsjælland. I forhold til virksomhedernes tilfredshed med den overordnede erhvervsvenlighed og dialog er kommunen placeret som nr. 24 på landsplan.
Enigt byråd bag høringssvar om Hillerødmotorvejens udvidelse: Ikke flere biler29.8.2025 13:26:43 CEST | Pressemeddelelse
Et enigt Furesø Byråd har i høringssvar til Vejdirektoratet meddelt, at kommunen ikke ønsker flere biler igennem Furesø. Byrådet peger på en helhedsorienteret løsning, som både styrker den kollektive trafik, dæmper støj fra motorvejen og skaber bedre sammenhæng i byen. Planen præsenteres for Folketingets Transportudvalg den 2. september.
Gratis skolemad til mellemtrinnet på Lille Værløse Skole28.8.2025 11:48:32 CEST | Pressemeddelelse
Lille Værløse Skole er udvalgt i Børne- og Undervisningsministeriets nationale forsøg med skolemad uden forældrebetaling til elever i 4.-6. klasse. Skolen modtager over 7 millioner kroner til ordningen, som løber frem til udgangen af 2028.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum