DI-topchef: Nyt konkurrenceevnekompas skal pege mod vækst i EU
29.1.2025 13:33:44 CET | DI - Dansk Industri | Pressemeddelelse
EU-Kommissionen vil fjerne bøvlede regler, byrder og overflødigt bureaukrati, der truer erhvervslivets konkurrenceevne. Med det nye konkurrenceevnekompas vil EU vise vej til vækst i Europa, som Dansk Industri (DI) og dansk erhvervsliv længe har efterspurgt.

EU-Kommissionen har i dag præsenteret et nyt konkurrenceevnekompas, EU Competitiveness Compass, der skal sikre, at europæisk erhvervsliv kan navigere nemt og hurtigt gennem regler og bureaukrati, som hæmmer virksomhedernes konkurrenceevne på den benhårde globale markedsplads.
Kommissionen vil blandt andet prioritere færre administrative byrder for virksomhederne, hurtigere godkendelsestider på nye produkter og lettere adgang til EU-finansiering. Det er indsatser, som europæisk erhvervsliv længe har efterspurgt, og DI’s adm. direktør håber, at konkurrenceevnekompasset vil blive implementeret hurtigt, da det haster med at få sporet EU ind på en vækst- og udviklingskurs.
- EU og europæisk erhvervsliv er i den grad faret vild i en jungle af regler og bureaukrati. Derfor tegner det også godt, at Kommissionen nu har fundet konkurrenceevnekompasset frem, der kan medvirke til at styre Europas vækst og udvikling i den rigtige retning, siger Lars Sandahl Sørensen, adm. direktør i Dansk Industri, og fortsætter:
- I den seneste tid er det blevet meget tydeligt, at Europa er alene hjemme. Europæisk erhvervsliv bliver presset i den benhårde globale konkurrence som aldrig før, og vi bliver nødt til at vågne af vores tornerosesøvn og sikre, at vi også har noget at leve af fremover. Det kræver markante reformer, som Ursula von der Leyen lægger op til, og det er på tide, at det rent faktisk også kommer til at ske.
EU-Kommissionen foreslår blandt andet, at kritiske teknologier og infrastruktur, der er produceret i Europa, skal prioriteres i forbindelse med offentlige udbud. ”Made in Europe” tilgangen minder om USA’s ”America First”, og det varsler et paradigmeskifte i EU’s måde at prioritere Europas interesser.
- Som verden ser ud lige nu med stor usikkerhed både i øst og vest, så kan jeg sagtens forstå, at EU vil beskytte egen infrastruktur og kritiske teknologier. Lige nu ved vi ikke, hvad det præcist omfatter, men det afgørende bliver, hvad der kan betegnes som kritisk. Vi mener helt klart, at der skal tages højde for virksomhedernes meget vidtforgrenede globale forsyningskæder, så de ikke pludseligt kommer til at stå i en svær situation, der udfordrer produktion, arbejdspladser og økonomi, siger Lars Sandahl Sørensen.
For et halvt år siden udkom Draghi-rapporten, som tegnede et sort billede af EU's konkurrenceevne, dermed fremtidig velstandsniveau, hvis der ikke bliver gjort noget drastisk for at forbedre virksomhedernes rammevilkår. Den har Kommissionen læst grundigt, og DI glæder sig over, at flere af Draghis initiativer har fundet vej i konkurrencekompasset.
- Vi hæfter os især ved, at Kommissionen vil fjerne en række administrative byrder, sætte tempo på godkendelser af nye produkter og sikre nemmere adgang til EU-finansiering, som er noget vi fra dansk erhvervsliv længe har ønsket os, siger Lars Sandahl Sørensen.
Kontakter
Ditte RielandPresserådgiver
Tlf:+4522467822dirh@di.dkFølg pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
DI-topchef: Aftale kan styrke stabilitet, sikkerhed og samarbejde om Grønland19.9.2026 08:22:44 CEST | Pressemeddelelse
Det er særdeles positivt, hvis Danmark, Grønland og USA er nået frem til en aftale, der kan styrke sikkerheden i Arktis og skabe større forudsigelighed om Grønlands fremtidige udvikling, Sådan lyder kommentaren fra DI's topchef til nyheden om aftale mellem USA, Grønland og Danmark.
DI: I dag begynder et nyt grønt erhvervseventyr i Danmark og EU18.9.2026 08:13:09 CEST | Pressemeddelelse
Greensand, EU’s første kommercielle offshore CO₂-lager, åbner officielt i dag. Det er begyndelsen på et nyt dansk CCS-eventyr, der både vil styrke den grønne omstilling og den europæiske konkurrenceevne.
DI: Virksomheder med AI-fokus vokser hurtigere og ansætter flere16.9.2026 11:14:08 CEST | Pressemeddelelse
Virksomheder med systematisk brug af AI har siden 2021 haft markant højere vækst end sammenlignelige virksomheder. Samtidig er beskæftigelsen steget. Det viser nye tal fra Nationalbanken også, selv om deres tal viser en lidt fladere fremgang, end vi har haft historisk, påpeger Dansk Industri.
Teton vinder DI Prisen 2026: AI-platform vil redde presset plejepersonale15.9.2026 16:27:45 CEST | Pressemeddelelse
Mens sundhedsvæsenet mangler hænder, kan kunstig intelligens nu overtage rutineopgaver og frigøre værdifuld tid til patienterne. Den danske virksomhed Teton vinder tirsdag DI Prisen for at vise vejen for fremtidens velfærdsteknologi.
DI: AI-boom kræver markant udbygning af dansk infrastruktur15.9.2026 13:13:07 CEST | Pressemeddelelse
Danske virksomheder er nu blandt de mest AI-intensive i Europa, og knap otte ud af ti virksomheder anvender allerede teknologien. Derfor kommer Dansk Industri nu med et nyt politisk forslag, der skal sikre mere regnekraft, energikapacitet og hurtigere etablering af AI-infrastruktur.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum